Leke Karşıtı Maskeler Neler? Nasıl Yapılır?

Daha güzel ve temiz bir cilde sahip olmak için kullanabileceğiniz leke karşıtı maskeler sizlerle. İşte tarifler ve hazırlanışı.

İçerikleri

Leke karşıtı maskeler ve tarifleriyle; evde bulunan besinlerle doğrultusunda hazırladığınız maskeleri cildinize uygulayabilirsiniz. Böylece, olası leke riskini en aza indirebilir ya da var olan lekelerinizden en kısa sürede kurtulabilirsiniz. Cilt lekeleri; güneşin zararlı ışınları doğrultusunda oluşan lekeler, yaş orantılı gelişen lekeler, ölü deriler, akne, sivilce vb. şeklinde cilt üzerinden farklı şekillerde lekelenmeler oluşur. Bunun önüne geçebilmek adına ise günlük bakım rutinlerini uygulamalı ve haftalık bakımları düzenli bir şekilde yapmak gerekir. Lekelere iyi gelen sayısız karışım, kür ve maske tarifleri vardır. Doğal maske tarifleri ile evlerinizde kolay bir şekilde cilt bakımı yapabilirsiniz. Leke karşıtı maskeler; bal, şeker, limon, karbonat, pirinç unu, zerdeçal, Aloe Vera vb. bitki ve besinlerden doğal içerikli maskeler hazırlayabilirsiniz.

Leke Karşıtı Maskeler Neler?

Leke karşıtı maskeler; bal, şeker, limon, karbonat, pirinç unu, zerdeçal, Aloe Vera, maden suyu, patates vb. maske kürleri ile hazırladığınız karışımları cildinizde uygulayabilirsiniz. Maskeler cilt üzerindeki ölü derileri yok eder ve cildinize daha parlak bir görünüm kazandırır.

Leke Karşıtı Maskeler Nasıl Yapılır?

Ballı Şekerli Limon Maskesi:

Malzemeler: bir yemek kaşığı bal, bir yemek kaşığı şeker ve üzerine ekleyeceğiniz taze sıkılmış limon suyu.

Hazırlanışı:

Malzemelerin hepsini bir kap içinde karıştırın. Kıvamlı olacak şekilde karıştırın. Her gece yatmadan önce, temiz cildinize uygulayabilirsiniz. Yaklaşık bir saat yüzünüzde bekleyebilirsiniz. Ardından soğuk ya da ılık su ile yıkayabilirsiniz. Limonun cilt üzerinden beyazlatıcı etkisi vardır, şeker, bal da besleyici özelliği ile maskeyi tamamlar.

Karbonat- Zeytinyağı-Sirke-Yoğurt-Maskesi:

Malzemeler: Bir çay kaşığı karbonat, bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı sirke, bir yemek kaşığı doğal yoğurt.

Hazırlanışı:

Bir kabın içine, yoğurdu ekleyin ve üzerine diğer malzemelerin hepsini ekleyip karıştırın. Ardından temiz cildinize, karışımı uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra, cildiniz yıkayabilirsiniz. Maskeyi günde iki defa uygulayabilirsiniz. Ya da hafta da belirli aralıklar ile kullanabilirsiniz. Böylece, leke karşıtı maskeler ile cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Pirinç Unu- Süt-Zeytinyağı Maskesi:

Malzemeler: Bir yemek kaşığı pirinç unu, bir yemek kaşığı süt, bir yemek kaşığı zeytinyağı ( kullanım alanınıza göre göz kararınca, miktarlarını belirleyebilirsiniz.)

Hazırlanışı:

Malzemelerin hepsini bir kabın içinde güzelce karıştırın. Ardından temiz cildinize maskeyi uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık ya da soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Haftada 2 veya 3 defa uygulayabilirsiniz. Leke karşıtı maskeler arasında yer alan pirinç unu maskesi ile daha pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Leke Karşıtı Maskeler

Zerdeçal- Bal- Zeytinyağı-Maskesi:

Malzemeler: Bir yemek kaşığı Zerdeçal tozu, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı bal ( miktarlarını kaşığı fazla doldurmadan ekleyin )

Hazırlanışı:

Bir kabın içine zerdeçal tozunu ve üzerine diğer malzemeleri ekleyin. Daha sonra kıvamlı bir hale gelene kadar karıştırın. Ardından temiz cildinize uygulayın. 20 dakika kadar beklettik sonra, cildini yıkayabilirsiniz. Leke karşıtı maskeler arasında yer alan zerdeçal maskesi cildinizi lekelerden arındıracaktır. Haftada birkaç defa uygulamaya özen gösterin.

Aloe Vera Maskesi:

Malzemeler: Bir yemek kaşığı aloe vera jeli, bir çay kaşığı zeytinyağı, isteğe göre bir çay kaşığı sirke

Hazırlanışı: Malzemelerin hepsini bir kabın içinde güzelce karıştırın. Ardından temiz cildinize masaj yaparak uygulayın. 20 dakika kadar bir süre cilt üzerinde maskeyi bekletin. Daha sonra yıkayabilirsiniz. Haftada birkaç defa cilt sorunlarınız için uygulayabilirsiniz. Leke karşıtı maskeler arasında bulunan, Aloe Vera maskesi ile cilt üzerine yerleşen lekelenmelerin ve sivilce oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Maydanoz Suyu Maskesi:

Malzemeler: bir yemek kaşığı yulaf ezmesi, bir yemek kaşığı bal, bir yemek kaşığı yoğurt, bir tutam maydanozu suyun ( haşlayarak suyunu elde edebilirsiniz.)

Hazırlanışı:

Malzemelerin hepsini, blender yardımıyla güzelce karıştırın. Kıvamlı hale gelen maskeyi, temiz cildinize uygulayabilirsiniz. 20 dakika kadar bekledikten sonra, yıkayabilirsiniz. Haftada 2 ya da 3 defa uygulamanızda bir sakınca yoktur. İnce çizgilere, yara izlerine vb. cilt üzerindeki oluşumlara ve lekelere çözüm sağlayacaktır. Düzenli bir şekilde uyguladığınız doğal içerikli cilt maskeleri ile cildiniz daha berrak ve lekesiz bir görünüme kavuşacaktır. Yapmanız gereken sadece düzenli bir şekilde maske bakımları yapmaktır.

Leke Karşıtı Maskeler Neler? Nasıl Yapılır?

Yazarı Takipte Kal!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz