Organik Yaşam Nasıl Olur, Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Daha sağlıklı ve uzun bir yaşama sahip olmak için organik yaşam nedir ve nasıl olur? Nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

İçerikleri

Organik yaşam doğrultusunda belirli noktalara dikkat etmeli ve buna göre hayatınızın her alanına uygulamanız gerekir. Organik yaşamı sağlayan nokta sadece gıda değildir. Organik nedir? Organizmalar ile alakalıdır. Organik tarım ise; genetiği ile oynanmamış bitki ve tohumların, yetiştirilme aşamasında hiçbir şekilde kimyasal içerikli maddeler kullanılmaması gerekir. Kimyasal ilaçlar, gübreler, hormon vb. hiçbir şekilde kimyasal ürünler ile katkı maddeler dahil edilmeden, doğal gübre ile tohum yetiştirilmesi gerekir. Aynı şekilde organik ürünler de; temizlik ürünleri, gıdalar vb. her biri de organik şekilde yetiştiren ürünler dahilinde işlenmeden-kimyasal sürece dahil edilmeden özel teknoloji dahilinde üretilmesi gerekir.

Günümüzde organik meyve ya da sebzelere ulaşmak daha kolay olabilir. Fakat, dışarda marketlerde yer alan raf ömrü uzatılan her türlü ürün kimyasal süreçten yani işlenme aşamasından geçmiştir. Bu nedenle temizlik ürünleri ya da hazır gıdaları temin ederken, ürünlerin içeriklerine ve organik sertifikasına dikkat etmek gerekir. Belirli ürünleri de temin edilebildiği kadar, köy ürünlerinden karşılamak gerekir. Organik yaşam, bu nedenle oldukça zor bir süreçtir. Hatta tohumların genetiği ile oynandığı düşünüldüğünde, daha da zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Fakat, küçük gibi görünen belli başlı noktalara dikkat etmek oldukça önemlidir. Kimyasal içerikli, işlenmiş gıdalara ve ürünlere ne kadar az maruz kalırsak o denli zararlı etkilerinden kurtulabiliriz.

Organik Yaşam Nasıl Olur?

Organik yaşam konusunda; yenilen besinlere, kullanılan temizlik ürünlerine ve çeşitli kişisel bakım ürünleri, kozmetik ürünleri vb. alanlara dikkat edilmelidir. Besin değerinin temelini oluşturan gıdaları, organik şekilde temin edebilirsiniz. Ayrıca, yemeklerde tercih edilen yağların da doğal yağlar olduğuna emin olmalısınız. Zeytinyağı, tereyağı, Hindistan cevizi yağı vb. yağlar günümüzde dikkat çeken ve natürel doğal içerikli yağlardır. İçerdikleri vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir. Aynı şekilde süt ve süt ürünleri; yoğurt, peynir vb. ürünlerde de rahatlıkla organik ürünlere ulaşabilirsiniz. Meyveleri olabildiğince mevsiminde tüketmeye özen gösterin. Dışı mumsu parlak meyveleri tercih etmeyin, bunun yerine daha doğal yetiştirilmiş meyveleri tüketin. Sebzeler de mevsiminde tüketilmelidir. Kış aylarında sera dahilinde çeşitli kimyasal maddeler ve hormon yöntemlerine göre yetiştirilir. Bu nedenle kanserojen oranı daha yüksektir.

Organik yaşam alanlarınızı belirleyebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz. Süt ürünleri, sebze ve meyve ürünleri vb. doğal yağlar, zeytin seçimi de önem taşımaktadır. Piyasada bulunan parlak renkteki siyah zeytinlerden uzak durmanızda fayda vardır. Yüksek miktarda kimyasal içerikli madde ve boya içerir. Köy mahsulü yeşil zeytinleri tercih edebilirsiniz. Doğal sütle yoğurdunuzu, pratik bir şekilde evde yapabilirsiniz. Organik yaşam sadece gıdalar ile olmaz tabii ki aynı şekilde; kozmetik ürünlerinde, kişisel temizlik ve bakım ürünlerinizde, ev temizliği gibi benzeri alanlarda da organik sertifikalı markalara yönelmenizde fayda vardır. Ya da evde bulunan mevcut ürünlerinizle kendi temizlik ürünlerinizi hazırlayabilirsiniz. Bunlara dair çeşitli pratik bilgiler mevcuttur.

Organik Yaşam

Organik Yaşamda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Organik yaşam alanında, belirli alanlara dikkat ederek daha sağlıklı bir ömür yaşayabilirsiniz. Tabii bu süreçte her organik denilen ürüne de inanmamak gerekir. Organik ürün tanımını benimsemeli, zararlı kimyasal maddelerini bilinçli bir tüketici olarak bilmenizde fayda vardır. Bu doğrultuda, organik ürünler ile yaşam alanlarınızı oluşturabilirsiniz.

Organik yaşam alanlarında, dikkat edilmesi gerekilen noktalar:

  • Besin ve gıda tercihinde, organik tarım yöntemiyle üretilmiş ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Temizlik alanında; kişisel temizlik, ev temizliği vb. alanlarda organik sertifikalı ürünler üreten markalara ya da temiz içerikli ürünlere yönelmelisiniz.
  • Kozmetik ürünleri; popüler olduğuna bakılmaksızın, ürünün içeriğini kontrol edebilir ve piyasada yer alan organik markaları detaylı bir şekilde araştırabilirsiniz. Böylece, piyasadaki organik markaları tanıyabilir ve bu doğrultuda ürün tercihi yapabilirsiniz.

Organik yaşam alanları, yaşamımızın her alanını kapsamaktadır. Hayatımızda hangi noktalarda neler kullandığımıza bakmalı ve bu doğrultuda ürünleri ne kadar tanıdığımızı görmeye özen göstermeliyiz. Ürün içeriklerini umursamadığınız günleri geride bırakarak, bu zamana kadar hangi zararlı maddelere ne kadar maruz kaldığınızı hesaplayabilirsiniz. Böylece, hayatınıza kattığı zararı tespit etmeniz olasıdır. Ayrıca, ürün içerikleri doğrultusunda kendiniz de ilgili maddelerin hangi anlama geldiğini, ne gibi zararları olduğunu araştırabilir ve böylelikle doğru bir şekilde bilinçlenebilirsiniz.

Organik Yaşam Nasıl Olur, Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yazarı Takipte Kal!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz