Ana Sayfa Sağlık Lupus Hastalığı Nedir ve Nasıl Tespit Edilir?

Lupus Hastalığı Nedir ve Nasıl Tespit Edilir?

0
Lupus Hastalığı Nedir ve Nasıl Tespit Edilir?
Lupus Hastalığı Nedir ve Nasıl Tespit Edilir?

Lupus hastalığı, eklemlerin kullanımında işlevsizlik ve istenen hareketlerin tam olarak yapılamadığı durumlarda görülebiliyor. Tespiti ise sadece CBC testi adı verilen testim yapılmasıyla mümkün oluyor.

Lupus Hastalığı Nedir?

Eklemler, cilt, kalp, kan, akciğer, beyin, böbrekler gibi vücudun farklı bölgelerindeki antikor dengesini bir anda bozan ve normalde bu hücrelerin yapması gereken süreci doğrudan etkileyen bir rahatsızlıktır. Aslında hastalıkların ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaları yaparak, virüslere saldırmak üzerine geliştirilmiş bir savunma sistemidir.

Yanlış hedef belirlemeye başlamasına neden olan Lupus isimli hastalık ise, antikorların yapısında bozunmaya sebebiyet veriyor. Sağlıklı hücrelerin sayısını azaltan ve virüslerin herhangi bir zarar görmeksizin vücutta kalmaya devam etmesini kolaylaştıran rahatsızlık olarak tanımlanması dikkat çekiyor. Bu durum tespit edilmesi için belirtiler arasında yer alan eklem ağrıları ve ani sancılar, mide rahatsızlıkları gibi sorunlarla karşılaşılmış olması gerekiyor. Hastalığın hasar vermeden tespiti mümkün olmadığı için, zararları da bir hayli fazla oluyor.

Lupus Hastalığında CBC Testleri Nasıl Yapılır?

Lupus hastalığının tespit edilebilmesi için, yerel sağlık kuruluşlarına gidilmesi ve tam kan sayımı testinin yapılması gerektiğini iletmelisiniz. Bu sayımın yapılmasıyla birlikte antikorların genel durumu ve kanınızda bulunabilecek tüm hastalıklar sıralanacaktır. CBC testlerinde ayrıca hastalığın durumu ve genel etkileri hakkında bilgi sahibi olmak da mümkün oluyor.

Hem hastalıkların neler olduğunun öğrenilmesi hem de testin yapılabilmesi için sağlık kuruluşlarıyla irtibata geçilmesi son derece önemlidir. Kişi tarafından hangi rahatsızlıkların bulunduğunun tespit edilmesi zor olacağı için, CBC testi yapıldığında başta Lupus olmak üzere tüm rahatsızlıklarla ilgili detaylara ulaşılabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz