Ana Sayfa Sağlık Korkutan Kırık Kalp Sendromu Gerçek Mi?

Korkutan Kırık Kalp Sendromu Gerçek Mi?

0
Korkutan Kırık Kalp Sendromu Gerçek Mi?
Kırık Kalp Sendromu Gerçek Mi?

Göğüste ortaya çıkan baskının yanı sıra, alınan çok mutlu edici veya çok üzücü bir haberle birlikte aniden nefesin kesilmesi gibi durumlarda kalbin kırılması söz konusu olabiliyor. Kalpte yaşanan ağrının saatler boyunca sürmesi yerine direkt olarak iki dakika içerisinde göğüs başta olmak üzere, sırt ve omurilikte hissedilebilecek seviyeye ulaştığı tespit edilmiştir.

Kırık Kalp Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Kırık kalp sendromu, belirtileri itibariyle göğüste ani yanma ve bir anda genişleyip daralma durumlarında ortaya çıkan nefes alamama sürecinin genel bir durumuna deniliyor. Kalp krizine benzer bir başlangıç evresi olduğu için, alınan haberin sadece kötü bir haber olması değil, iyi bir haberde de direkt olarak ani adrenalin üretimi ve kalpteki ritim bozukluğu nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Bulguların neredeyse tamamı, vücuda bir anda yayılmaya başlayan ani stres hormonlarının kalbe beklenmedik bir şekilde etki ettiğini gösteriyor.

Kırık Kalp Sendromu Nasıl Oluşur?

Kırık kalp sendromunun oluştuğu vakalar bugüne kadar pek çok farklı durum göz önünde bulundurularak kayıtlara geçmiştir. Özellikle savaşlarda aniden ölme tehlikesiyle karşı karşıya olan kişiler, beklenmedik şekilde yakınlarını kaybedenler, şirketi bir anda ekonomik kriz nedeniyle batan patronlar, hayatı boyunca çabaladığı durumun ellerinden kaydığını gören kişilerde tespit edilmiştir.

Nefes alınamamanın yanı sıra, ölüme dahi götürebilecek şokun uzun süreli fakat aniden gelişmiş olması gerekiyor. Bu sürecin oluşması sadece kalp krizi şeklinde bir sonuca neden olmuyor. Direkt olarak kırık kalp sendromundan kaynaklanan etkiler arasında kalpte ve göğüste ortaya çıkan ani baskı, bu nedenle nefes dahi alamama durumlarıyla karşılaşılabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz