Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri hafif yanma hissinden vajinal açıklığın tamamen kapanarak, ilişkinin imkansız hale gelecek olmasına kadar şiddetli olabilir. İşte Başlıca vajinismus belirtileri;

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberihttps://saglikrehberi.com.tr
Türkiye'nin Sağlık ve Yaşam Rehberi

İçerikleri

Vajinismus belirtileri yanma, batma, rahatsızlık, huzursuzluk gibi hislerin eşlik ettiği cinsel birleşmeyi imkansız hale getiren bir rahatsızlıktır. Vajinismusun ana sebepi pelvik taban kaslarının özellikle  pubococcygeus (PC) kas grubunun istemsiz bir şekilde kasılmasından dolayı gerçekleşir.

 • İlişki sırasında yanma ya da batma
 • Zor ya da imkânsız cinsel birleşme
 • Evliliğin cinsel birleşme ile tamamlanamaması
 • Doğum, idrar yolları enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ameliyatları, kanser tedavisinde kullanılan uygulanan kemoterapi, radyoterapi , tecavüze uğramak, menopoz sonrası durumlar
 • Sebebi belli olmayan cinsel ilişki sırasında hissedilen ağrı
 • Jinekolojik muayene olmakta zorluk
 • Bacaklar, sırt gibi vücudun diğer kas gruplarında kasılmalar, cinsel ilişki sırasında panik atak durumu,
 • Ağrı ve başarısızlıktan dolayı cinsel ilişkiden uzak durma

Vajinismus Belirtileri Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Vajinismus Belirtilerindeki Farklılıklar

Vajinismus her yaş grubundaki kadınlarda ortaya çıkabilir.Daha önce aktif bir ilişkisi olan sağlıklı bir kadında bile ortaya çıkabilir. Her kadın vajinismusu aynı şiddette yaşamaz ve vajinismus farklılık gösterir:

 • Bazı kadınlar vajinalarına hiçbir şey yerleştiremez.
 • Bazı kadınlar vajinalarına tampon, fitil koyabilir ve jinekolojik muayeneyi olabilir. Fakat cinsel ilişkiye giremez.
 • Bazıları kısmen cinsel ilişkiye girebilir fakat bu çok ağrı ve acı veren bir süreçtir.
 • Bazı kadınlar, giderek artan ağrı ve rahatsızlık hissi nedeni ile cinsel ilişkiden kaçınma ve isteksizlik oluşur.

Vajinismus Tipleri

Birinci Vajinismus:

Birincil vavjinismus kadının cinsel ilişki sırasında PC kaslarında kasılmadan dolayı hiç bir zaman ağrısız cinsel ilişkide bulunamama durumudur.

Birincil vajinismus, ilk cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar. Eş cinsel ilişkide bulunamaz ve vajen açıklığında bir duvar hissi olduğundan bahseder. Cinsel birleşme imkansız veya fazlasıyla zordur. Birincil vajinismusda cinsel birleşme olmadan devam eden evliliklerin yaygın nedenidir. Birincil vajinismus olan kadınlar fitil, tampon yerleştirmede ve jinekolojik muayenede problem yaşarlar.

Bazı kadınlarda diğer vücut kas gruplarında da kasılmalar meydana gelir, hatta panik atak rahatsızlığı benzeri bir durum yaşayarak ani solunum durmasına yol açabilir. Bu durum vajinaya birşey yerleştirme çabası sona erdiğinde kaslar gevşeyerek tekrar normale döner.

İkincil Vajinismus:

İkincil vajinismus, daha önce normal ağrısız cinsel ilişkide bulunan bir kadının hayatının sonraki bir evresinde ağrı kasılma ilişkiye girmede zorluklar yaşamasıyla karşımıza gelir. Genel olarak geçici pelvik ağrı ve buna sebep olan hastalıkların sonrasında gelir.
Bunlar, travma, ameliyat, menopoz, enfeksiyon, doğum gibi durumlarda başlayabilir veya açıklanabilir hiç bir nedeni de olmayabilir.
Bu hastaların ağrı sorunları önce tıbbi olarak tedavi edilebilir, daha sonrasında ağrı tüm vücutta kasılmaya neden olarak cinsel birleşmenin zorlaşmasına sebep olur.

Vajinismus Derecesi

Vajinismus derecesi ile vajinismusun ağırlığı da eş anlamlıdır.

Vajinismusun derecesi,şiddeti herkes için farklılıklar gösterebilir. Bu konuda ilk vajinismus sınıflandırması  ‘Lamont’  isimli bir bilimadamı tarafından 1978 yılında yapılmıştır.

Lamont, vajinismus hastaların öykülerine ve jinekolojik muayene bulgularına göre 4 ayrı gruba ayırmıştır. Son yıllarda başka pacik isimli araştırmacı 5. Derece vajinismus ekleyerek  vajinismus 5 gruba ayrılmıştır.

1. Düzeyde Vajinismus:

En hafif formu olan Bu hastalar muayene sırasında verilen telkinler ile vajinal kaslarının kasılmalarını kontrol edebilmektedirler. Sınırlı penis girişi vardır. Geçmişte yaşanmış bir cinsel travma yoktur.

2. Düzeyde Vajinismus:

Orta derecede vajinismus formudur.kadın sınırlı cinsel birleşme yaşar fakat hissettiği ağrı nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınma vardır. Hasta parmağı ile vajen girişine dokunabilir. Bu vajinismus hastaları, jinekolog  tarafından  muayene sırasında verilen telkinlere rağmen, muayene süresince pelvik taban kaslarını kasmaya devam ederler.

3. Düzeyde Vajinismus:

Ortanın üstü düzeydeki vajinismus formu hasta cinsel birleşme sırasında şiddetli kasılma yaşar, cinsel birleşme hiç olmamıştır.. vajinal girişe dokunamaz. Hasta jinekolog  tarafından yapılan muayene sırasında kendisini kasarak   doktora engel olmaya çalışır.

4. Düzeyde Vajinismus:

İleri düzeydeki (şiddetli) vajinismus formu. Bu vajinismus hastaları cinsel birleşme anı geldiğinde korku endişe ve pelvik kaslarla birlikte vücutta kasılma oluşur. İlişki sona erdiğinde de sakinleşmesi zaman alır.  doktor tarafından yapılan jinekolojik muayenede kalçasını kaldırır, , bacaklarını kapatır ve bu şekilde muayeneye engel olur.

5. Düzeyde Vajinismus:

En şiddetli, en ağır düzeydeki vajinismus formudur.Hasta cinsel  yakınlaşma olduğunda korku endişenin eşlik ettiği panik atak tablosu gelişir. Sakinleşmesi zaman alır.  hekim tarafından yapılan jinekolojik muayene sırasında yaşanan yoğun korkuya bağlı olarak bu hastalarda muayene sırasında titreme, hızlı soluk alıp verme , çarpıntı, ağlama krizleri, bayılma nöbeti,bulantı, kusma, masadan kaçma,  gibi tepkimeler ortaya çıkar. Jinekolojik muayeneye izin vermez

Vajinismus derecesini veya şiddetini belirlemek tedaviyi planlamak açısından önemlidir.

Vajinismus ve Gebelik

Gebelik oluşabilmesi için yeterli bir miktarda spermin vajina içerisine girmesi gereklidir. Ancak yine de vajinismus hastası tam bir birliktelik yaşayamasa da sevişme sonrası eşlerinin vajina dışına boşalması ile spermlerin yüzme hareketinden dolayı çok çok nadir de olsa gebelik mümkündür.

Vajinismus hastalarında gebelik nasıl oluşuyor?

‘Vulva’ adı verilen dış genital bölgeye,(meninin boşalması sonucu atılan spermler yüzme kabiliyetleri ile vajinaya, vajina içinden de rahim ve sonrasında tüplere ulaşarak yumurtlama döneminde yumurtalıklardan atılmış bir yumurtayı dölleyip gebeliği başlatabilir. Yani bir kadın kızlık zarı bozulmadan) de bu şekilde gebe kalabilir. Bu durum son derece ender görülür.

Vajinismus hastaları tam bir birleşme olmadan nasıl gebe kalabiliyor?

 • Dışa boşalma ile dökülen menideki spermlerin yüzme kabiliyeti ile gebelik mümkün olabilir. Ayrıca;
 • Yarım ilişki olması, yani penisin yalnızca bir kısmının vajina içine girmesi ile
 • Evlilik süresinde yalnızca bir veya bir kaç ilişkinin olması ve bu ilişkilerden sonra gebelik ortaya çıkması ile
 • Sancılı, ağrılı ilişkiler yaşayabilen vajinismus çiftlerinin, cinsel ilişki sırasında vajina içine atılan spermlerin yumurtayı döllemesi sonucunda

Vajinismus ve Kısırlık Tedavileri

çocuk sahibi olmak isteyen Vajinismus hastalarının bir kısmı tüp bebek veya aşılama tedavileri ile gebelik elde etme  yoluna gitmektedir.vajinismus cinsel bir sorun olup tedavisi kısa ve etkin bir şekilde yapılmaktadır.  kısırlık tedavileri çok daha uzun sürmektedir  ve tedavi  sırasında kullanılan ilaçların yan etkileri de düşünülürse çocuk tedavisi için infertilite tedavisi almak hiç akılcı bir yaklaşım değildir. Tüp bebek maliyet ve başarı oranıda göz önünde bulundurularak hasta doktor tarafından vajinismus tedavisine yönlendirilmelidir.

Vajinismus ve Gebelik

Vajinismus sorunu yaşayan, hiç bir ilişkiye girmeden nadiren  gebelik  ile karşılaşan çiftler vardır. gebelik yönünden riskli durumları olmayan yani düşük tehtidi, kanama ,erken doğum riski gibi durumlar yoksa  vajinismus hastalarının gebelik dönemlerinde bile, vajinismus tedavisi mümkündür. Bu hastanın  normal doğum yapmasına, kendine güveninin gelmesie yol açar

Vajinismus hastası nasıl hamile kalabilir?

 • Sürtünme ile dışa boşalan meni içindeki spermlerin yüzerek tüplere ulaşması
 • Penisin uç kısmı vajina girişindeyken boşalma ile spermlerin az bir miktarının vajina içerisine atılması
 • Yarım ilişki (penisin uç kısmının vajinaya girmesi) sonucunda gerçekleşen boşalma sonucunda hamile kalınması
 • Tek bir veya bir kaç cinsel ilişki sonrasında hamile kalınması, ancak daha sonraki ilişkilerde korkuya bağlı kasılmaların ilişkiye hiçbir şekilde izin vermemesi
Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Yazarı Takipte Kal!

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberihttps://saglikrehberi.com.tr
Türkiye'nin Sağlık ve Yaşam Rehberi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz