Ana Sayfa Sağlık Bebeğin gazı olduğu nasıl anlaşılır; bu durumda ne yapmak gerekir?

Bebeğin gazı olduğu nasıl anlaşılır; bu durumda ne yapmak gerekir?

0
Bebeğin gazı olduğu nasıl anlaşılır; bu durumda ne yapmak gerekir?

Bebeğin gazı olduğunu bebeğin ağlaması ile anlarız. Genellikle bebekler ellerini, kollarını kasarak karınlarını küçülterek ağlamaya başlarlar ve uzun bir sürede sakinleştiremezler. Bu bazı bebeklerde çok uzun sürebilir. Bebeği rahatsız eden aileye rahatsız eden bir durum ama gerçekte çok büyük bir organik problem yok aslında. Yani kafada büyütülecek kadar bir problem yok. Geçici bir problemdir.

Bebeklerdeki gaz infantil kolik durum dediğimiz durum ilk üç ayın problemidir. Anneyi emerken çok hırslı çok sinirli emdikleri zaman ya da meme başını sadece emdikleri zaman o kahverengi kısmı değil de sadece meme başına tuttukları zaman emerken dışarıdan vakumladıkları havanın bağırsaklardaki bebeği rahatsızlık verici durumudur. Çoğunlukla neden bu hızlı ve düzgün olmayan emme tekniğinin getirdiği bir şeydir. Bazen annenin gergin olması ya da evdeki elektriğin çok iyi olmaması gibi hani psikolojik nedenler de bu gaz ağrılarını bebeklerdeki daha da tetikler.

Annelerin yapması gerekenler neler?

Anneler öncelikle sakin olmalılar. Anne ne kadar sakinse  bu durumun ne kadar olabilir bir şey olduğunu biliyorsa bebekteki görülmüştür ki gaz ağlamaları gaz problemleri daha az oluyor. Anne gergin olursa yani mümkün olduğu kadar bu konunun geçeceğini artık 3 aydan sonra kalmayacağını çok büyük bir problem değil de her bebeğin yaşayabileceği bir problem olduğunu bilmesin gazın biraz daha bebekte daha az olmasını sağlıyor. Daha az olmasın sağlayabilmesi için annem emzirirken emzirme sırasında Her 10 dakikada bir memeden bebeği ayırıp gazını çıkartıp emzirmeye öyle devam etmesi gerekli. Çünkü daha bekleyerek emzirme. Bazen bu emzirmeler çünkü 45 dakikaları kadar uzayabiliyor. O zaman emzirmenin başında yuttuğu havanın yukarıdan çıkma şansı kalmıyor. Mutlaka kaka ile birlikte anüsten çıkması gerekiyor ki bu da bebeğin Uzun bir dönem O yuttuğu hava ile mücadele etmesi bağırsaklarını mücadele etmesi demektir. Bu da bebeği huzursuz yapacak bir şeydir.

Mümkün olduğu kadar emzirmeye ara vererek gazını çıkartıp ondan sonra bebeği en sonunda bitirdikten sonra tekrar gazını çıkartıp böyle yatırmaları birazcık daha bebekleri rahatlatmaktadır.

Bir takım ilaçlar var gaz ağrıları için hani bunlar denenebilir her bebeğin cevabı farklı olmakla birlikte bu ilaçlar denenebilir. Bebeğin arabayla ya da pusetle dolaştırılması, saç kurutma makinesi, karnına hafif dairesel masajlar gibi daha basit yöntemler de ilaçlara geçme bebeklerde denenmesi gereken tedavi şekilleri de bunları yaptığımız zaman çoğu bebek zaten rahatlıyor. İlaca da gerek kalmaz.

Bebeğin gazı olduğu nasıl anlaşılır; bu durumda ne yapmak gerekir?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz