El Parmakları Ekleminde Görülen Ağrının Sebebi Nedir?

Acıbadem Bursa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nadir Şener "El Parmağı Eklemlerinde Ağrılar" üzerine soruları yanıtlıyor.

İçerikleri

El Parmakları Ekleminde Görülen Ağrının Sebebi Nedir?

El parmakları ekleminde ağrı oluşturacak birçok  hastalık vardır. Ama en çok gördüğümüz özellikle uç parmak eklemlerinde yaşla birlikte giren kireçlenme ağrısıdır. Kireçlenmeye bağlı eklem ağrısı ve deformiteleri parmakların uç eklemlerinde eklendiğinde görülür. Romatizmaya bağlı olanlar romatizmada ağrı sebeplerinden birisi  daha çok ele yakın olan eklemlerde görülüyor. Bunun dışında parmaklarımız hareket ettiren tendonlar var bağlar var. Bu bağların zorlanmasına bağlı ödem oluşması, şişlik oluşması da ağrı sebeplerinden bir tanesi.

Ele giden sinirlerin sıkışmasına bağlı ve diğer istediğiniz avuç içinden giden avucunu daha yan tarafından giden sinir sıkışmasına bağlı parmakların birden fazlasına iki üç parmağı yayılan uyuşma ile birlikte olan ağrılar var. Bunun dışında travmalar bir zorlanma eklem kapsülü zorlanması eklem bağlarının zorlanması yırtılması ağrı sebepleri olabilir.

 

 

 

El Parmakları Ekleminde Görülen Ağrının Sebebi Nedir?

Yazarı Takipte Kal!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz