Ağız ve Diş Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha sağlıklı ve güzel dişlere, sorunsuz ağız yapısına dikkat etmek için neler yapılmalıdır? Ağız ve diş sağlığı ile ilgili tüm bilgiler.

İçerikleri

Ağız ve diş sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır. Çocukların gelişim çağında sağlıklı dişler, ilerleyen dönemlerde daha sağlıklı diş yapısında sahip olmasını sağlar. Bu açıdan çocuklarınızın diş sağlığına özellikle dikkat etmenizde fayda vardır. Öncelikle günümüzde, reklam kampanyası olarak sunulan, tehlikeli florür içeren diş macunlarından çocuklarınızı ve kendinizi uzak tutmalısınız. Florür kimyasal maddenin yüksek derece, hayati değer ve beyin üzerinde kalıcı sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle doğru bilgiler ışığında, tüketici bilinçliliği kazanmanız önemlidir. Ayrıca çocuklarınızın sağlıklı bir gelişim süreci yaşaması için oldukça önemlidir.

Ağız ve diş sağlığı konusunda dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

 • Çocuklarınızı, daha az şeker içeren yiyeceklere yöneltebilirsiniz. Aynı zamanda kendinizde, daha sağlıklı dişler ve sağlıklı bir hayat için, şekerli gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayabilirsiniz. Fakat, mutlaka florür tehlike madde ve diğer kimyasal maddelerin içermediği ürünleri kullanın. Unutmayın ki eski zamanlarda sadece misvak kullanılmaktaydı. Aynı şekilde daha sağlıklı insanlar.
 • Doğal içerikli, limon ve karbonat ile hazırlanan doğal karışım ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Karbonat, limon bileşen yapıları ile dişlerinizi korur ve beyazlamasını sağlarlar.
 • Beslenme düzeni; şekerli gıdalardan, kafein ve çay gibi ürünlerde dişlerin sararmasını sağlar. Bu nedenle daha az tüketebilirsiniz.
 • Kimyasallardan uzak, doğal ürünler ile diş ve ağız sağlığı korumaya odaklanmanızda fayda vardır.

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalı, Doğal Yöntemler Nelerdir?

Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuklarınızın ve kendinizin, ağız ve diş yapısını doğru yöntemler ile sağlıklı bir şekilde korumak önem taşır. Aksi halde dişlerinizi kimyasal içerikler ile beyazlatabilirsiniz, fakat böylece sağlığınızı riske atmış olursunuz. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı açısından mutlaka doğal yöntemlere başvurmalısınız. Doğal bir şekilde çürük önleyici beslenme tarzını benimsemeli ve dişlerde plak, sararma oluşumlarına karşı da bitkisel ürünlerden yardım alabilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığı açısından doğal yöntemler şöyle:

 • Kalsiyum, potasyum içeren doğal besinleri tüketmek, kemik sağlığını korur ve diş yapısının da daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Sert yiyecekleri ağzınız ile kırmamaya ya da tüketmemeye özen göstermelisiniz. Sert yiyecekler diş köklerine zarar verir.
 • Limon, karbonat ile diş temizliği sağlanabildiği gibi, muz ve çilek meyvesiyle de doğal bir şekilde dişlerinizi temizleyebilir ve koruyabilirsiniz. Çilek, muz vb. meyveler ağız içerisindeki bakteri sayısını azalttığı yönünde, tespitler bulunmaktadır.
 • Ayrıca araştırmalar göre; şeker içermeyen sakızların diş sağlığına iyi geldiği yönünde bulgulara ulaşılmıştır.
 • Bitki çaylarını tüketmek de diş sağlığı açısından fayda sağlar. Dişlerin yapısını koruduğu gibi daha kalıcı beyazlık sağlamaktadır. Doğal adaçayı bitkisinin, dişler üzerinden plak oluşumunu önlediğine dair araştırmalar mevcuttur.
 • Hazır asitli içecekler, diş minesine zarar verir, sarartır. Bu nedenle ev ortamında doğal olarak hazırladığınız içeceklere yönelebilirsiniz. Ayran, taze sıkılmış meyve suları, limonata vb. meyve karışımları vb. doğal içecekler sağlığınız açısından da faydalıdır.
 • Sıcak ve soğuk besinleri de dikkatli tüketmelisiniz. Diş minesinde çatlaklıklara yol açabilir.

Doğal Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Olmalı?

Doğal bir şekilde ağız ve diş sağlığınızı daha sağlıklı bir hale getirebilir ve hayatınızı riske atmamış olursunuz. Evde ve yaşam tarzınızda uygulayabileceğiniz küçük ayrıntılar ile dişleriniz  daha sağlıklı olabilir. İçerikte özellikle değindiğimiz ve üzerinde durduğumuz nokta, dişleri diş macunlarından öte daha sağlıklı bir şekilde korumak adına, gerekli önlemleri almaya yönelik ortamı oluşturmaktır. Piyasada bulunan sayısız diş macunları, tehlikeli madde florür ile hayati risk oluşturur. Bu nedenle bilinçli olmalı ve bu doğrultuda hareket etmek gerekir. Diş macunu seçiminde, organik içerikli ya da ev ortamında hazırlanabilen ürünlere yönelebilirsiniz.

Evde Diş Beyazlatan Doğal Tarifler

Ağız ve diş sağlığı açısından, dişlerinizi doğal bir şekilde beyazlatmak için ilgili tarifleri uygulayabilirsiniz.

 • Kekik: 1 yemek kaşığı kekik, bir çay bardağı su. Suyla beraber kekiği bir cezvede kaynatabilirsiniz. Daha sonra karışımı, diş fırçası yardımıyla günde üç defa fırçalayabilirsiniz.
 • Zeytinyağı-Karbonat-Limon: Bir kaşık zeytinyağı, bir kaşık karbonat, bir kaşık limon suyu. Hepsini bir kapta karıştırın. Kıvamlı karışım ile günde iki defa dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 • Karbonat-Limonsuyu: Bir çay karbonat ve birkaç damla limon suyu ile de karışım hazırlayabilir ve gün içinde fırçalayabilirsiniz.
 • Çilek, Muz vb. meyveler de diş temizliğinde fayda sağlar.
 • Adaçayı da dişlerin uzun süreli beyaz kalmasında etkilidir.
Ağız ve Diş Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazarı Takipte Kal!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz