Ana Sayfa Sağlık El Ayak Mantarı Tedavisi (Mantar Hastalıkları)

El Ayak Mantarı Tedavisi (Mantar Hastalıkları)

0
El Ayak Mantarı Tedavisi (Mantar Hastalıkları)
El Ayak Mantarı Tedavisi (Mantar Hastalıkları)

El ayak mantarı; el ve ayaklarda görülen bir tür deri rahatsızlığıdır. Ayak mantarı; mantar denilen bir küf çeşidinin, sebep olduğu deri rahatsızlığına denir. El mantarı ise; mantar mikrobunun sebep olduğu bir hastalık türüdür. El mantarı genelde tek taraflı ve özellikle sürekli kullanılan elde görülür. Ayrıca; ayak mantarı ile tırnak mantarı da aynı anda görülebilir. Ayak mantarı ya da el mantarları; terleme gibi durumlarda zararlı bakterin neden olduğu küf türü bir rahatsızlıktır. Kişisel bakım ve temizlik bu açıdan önemli bir noktadır. Mantar türü hastalıklara zararlı bakteriler sebep olur.

El Ayak Mantarı

El ayak mantarı, zararlı bakterilerin çeşitli durumlar neticesinde, küf türünün deri üzerinde oluşmasına denilir. Mantarlara sebep olan ana etkenler; yıkama sonrası kurutulmayan ayak, nemli kalma durumları mantarları çoğaltır. Aynı şekilde, dar sıkı çoraplar, ayakkabılar gibi durumlar neticesinde de gelişebilir. Ilık iklim ve nemli ortamlarda mantar oluşumlarına ortam hazırlamaktadır.

El ayak mantarı, farklı nedenlerden dolayı bulaşıcı özelliği gösterir. Terlik, çorap, ayakkabı, havlu gibi ortak kullanılan eşyalar tarafından kişiden kişilere bulaşmaktadır. Ayrıca; banyo, küvet, plaj, hamam gibi umumi ortamlarda da mantara ortam hazırlayan etkenlerdir. Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak, mantar oluşumlarının önüne geçebilirsiniz. Kişisel eşyaların kullanımı, ortak kullanılan ortamlar, nemlilik durumu gibi etkenleri göz önüne almanız oldukça önem taşır.

El ve Ayak mantarı belirtileri şöyledir:

 • Şiddetli kaşıntı gözlemlenebilir.
 • Kızarıklıklar ve kabarıklık görülür.
 • Deride görülen kaşıntı sonucunda kanamalar gelişebilir.
 • İleri boyutlarında ise deri bölgesinde; soyulma ve kepeklenme görülmektedir.

El mantarının belirtileri şöyledir:

 • Elin dış bölümünde; kırmızı renkte, ortası soluk halkalar halinde görülür.
 • Tırnak mantarı ile beraber oluşursa, dışarıdan görünümü hoş olmayabilir.
 • Yoğun şekilde kaşıntı, karıncalanma, kaşıntı sonrası kanamalar vb. ayak mantarı benzeri semptomlar görülebilir. 
El Ayak Mantarı Tedavisi
El Ayak Mantarı Tedavisi

El Ayak Mantarı Tedavisi

El yaka mantarları, deri üzerinde gelişen bir rahatsızlıktır. Hastalığın ilk evrelerinde yaşam tarzı ile alakalı değişiklikler yapılarak, önlem alınabilir. Akabinde çeşitli kremler, merhemler verilir. El ve ayak mantarlarını teşhis etmek için; mantardan kepek alınır, mikroskopla incelenir. Ya da mantar kültürü yapıldıktan hemen sonra net teşhisi konur.

El ayak mantarı tedavisi şöyledir:

 • Mantarı iyileştirmek adına, kremler lokal olarak kullanılır.
 • Hastalığın ilk evrelerinde; mantar olan bölgelerdeki nemi almak amacıyla, ayakkabı ve parmak aralarına pudra sürülmesi özellikle önerilir.

El Ayak Mantarına Karşı Önlemler

El ve ayaklarınızda olası mantar oluşma durumunun önüne geçmek için, belirli hijyen kurallarına uymanız gerekir. Ayakları nemli bırakmamak, yıkadıktan sonra parmak araları dahil detaylı bir şekilde kurutmanız gerekir. Mantar oluşumlarına sebep olan bakteriler, nemli ortamlarda çoğaldığı için bunu dikkate alarak, gerekli tedbirleri alabilirsiniz. Özellikle kış aylarında, ayakların havalandırılması düzenli bir şekilde yapılmalıdır. El ayak gibi mantarların tedavisi, krem ve spreyler ile yapılmaktadır. Fakat bazen bir mantar görülme halinde, tekrar edebilir, bu nedenle önlem almak oldukça önem taşır.

 • Mantar oluşumuna müsaade etmemek için, her gün düzenli bir şekilde çoraplarınızı değiştirmelisiniz.
 • Ayak mantarına karşı, çoraplarınızı en az 60°C sıcaklıkta yıkamanız gerekir.
 • Banyodan sonra, parmak aralarınızı mutlaka detaylı bir şekilde kurulayın.
 • Kış mevsiminde ayaklar genelde kapalı kalır. Bu nedenle ayakkabılarınızı sık sık havalandırmanız gerekir.
 • Ayaklarınızın terleme durumuna karşı, teri çekebilen türde pamuklu çorapları tercih edebilirsiniz.
 • El ve ayak mantarına karşı önlem amaçlı; havuz, umumi banyo gibi yerlerde özellikle terlik kullanın.
 • Hiçbir şekilde başkalarının ayakkabı, çorap, tırnak makası gibi kişisel eşyalarını kullanmayın.

El ve ayak mantarı rahatsızlığında, hijyen kuralları ön plana çıkar. Mantar oluşumuna sebep olan bakterilerden cildinizi korumak için, gerekli kişisel bakımınızı özenli bir şekilde yapmanız gerekir. El ve ayak mantarı farklı enfeksiyonlar doğrultusunda da gelişebilir. Fakat genellikle terleme dolasıyla deri üzerinde gelişir. Ya da farklı birinin kişisel eşyalarını kullandığınızda zararlı bakteriler size geçebilir. Bu gibi durumlara karşı gerekli önlem alınmalı ve kişisel eşyalar kişiye özel olmalıdır. Aile içinde de aynı hassasiyet sağlanmalıdır. Çocuklarınızın ya da eşinizin kişisel eşyalarını asla kullanmamanız gerekir. Hijyen kuralları önemlidir, aksi takdirde hastalıklar gelişebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz