Ana Sayfa Kadın Gebelikte Alerji Belirtileri Neden Olur?

Gebelikte Alerji Belirtileri Neden Olur?

0
Gebelikte Alerji Belirtileri Neden Olur?
Gebelikte Alerji Belirtileri Neden Olur?

Gebelikte alerji; hamilelik döneminde yaşanan sorunlardan kaynaklanır. Normal durumda, alerjiler; bağışıklık sisteminin yabancı ya da herhangi bir maddeye gösterdiği abartılı tepkisi doğrultusunda gelişir. Gebelikte alerji belirtileri neden olur; beyaz kan hücreleri, bu durumlar ile savaşmak için histamin denilen bileşikleri üretir. Bileşikler ise kabarcık ve kızarıklar gibi çeşitli semptomların oluşmasına sebep olur. Gebelik döneminde ise alerjik durumların ana sebebi genellikle, hormonların artışıdır. Östrojen ve progeteron gibi hormonlar gebelik döneminde yoğun bir şekilde artar. Bu durum neticesinde alerjik reaksiyonlar gelişebilir.

Gebelikte Alerji
Gebelikte Alerji

Gebelikte Alerji Belirtileri

Gebelik döneminde genellikle hormonlardan dolayı, alerjik durumlar yaşanabilir. Buna bağlı olarak gelişen alerjik reaksiyonlar ise vücut genelinde bazı semptomlara yol açar.

Gebelikte alerji belirtileri şöyledir:

 • Burun tıkanıklığı gözlemlenir.
 • Hapşırma, baş ağrısı gibi semptomlar görülür.
 • Burun akıntısı yaşanır.
 • Gözlerde, cilt ve ağız bölgesinde kaşıntı hissi oluşur.
 • Öksürük, nefes darlığı, göğüs sıkışması ve hırıltılı solunum gibi durumlar yaşanabilir.
 • Dil bölgesinde, yüzde, gözlerde, dudak bölgesinde şişlikler oluşur.
 • Deride döküntü, kaşıntı ve kuruluk gibi durumlar gelişir.
 • Kırmızı kaşıntılı döküntüler oluşur.
 • Kaşıntı, hapşırık ve akabinde burun akıntısı ve burun tıkanıklığı görülür.
 • Kırmızı akıntılı göz de semptomları arasındadır.
 • İshal, kusma gibi mide sorunları da görülebilir.

Gebelikte Alerji nasıl Geçer

Gebelikte alerji belirtileri kapsamında, sizlerde doğal uygulamalar ile alerjinizden kurtulabilirsiniz.

Gebelikte alerji belirtileri nasıl geçer, doğal yöntemler şöyledir:

Elma Sirkesi: Elma sirkesi, alerji tedavisini geçiren etkili ve doğal bir uygulamadır. İçerdiği antibiyotik özellikleri ile reaksiyonları geçirir. Böylelikle, oluşan semptomları; öksürük, burun tıkanıklığı, hapşırma, kaşıntı, baş ağrısı, geçirir.

 • Malzemeler; 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 bardak su. Hazırlanışı; sirkeyi su ile karıştırın. Üzerine 1 yemek kaşığı limon suyunu ekleyin, ardından yarım yemek kaşığı organik bal ile karıştırın. Bu özel kürü, alerjinin belirtilerinden kurtulana kadar, günde en az 3 defa içebilirsiniz.

Tuzlu Su Kürü: Tuzlu su ile burnunuzu temizleyebilir ve alerjenleri yok edebilirsiniz. Böylece, alerji belirtilerinden çoğunlukla kurtulabilirsiniz.

 • Bir bardak su içine, 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin. Daha sonra burnunuza çekin ve burnunuzu temizleyin.

Buhar Soluma: burun tıkanıklığı gibi semptomlara, buharı solumak iyi gelir. Böylelikle solunum yolları açılır, sinüsleri rahatlatır.

 • Birkaç bardak suyu buharı çıkana kadar kaynatın. Ardından kanar suyu bir kabın içine alın, içine 4 damla okaliptüs esansı yağ, nane esansı yağ, biberiye esansı yağ, çay ağacı esansı yağı ekleyin. Daha sonra başınızı havlu ile kapatın ve buharlı suyu solumaya başlayın.

Sıcak duş banyosu: Dışarıda uzun süre kaldığınızda, dış etkenlere polenlere maruz kalabilirsiniz. Bu durumda alerji reaksiyonlarını artırır. Bu nedenle dışarıdan eve geldiğinizde sıcak bir duş alabilir ve sinüslerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Sıcak su ile vücudunuz dinlenir ve rahatlar.

C vitamini: C vitamini açısından zengin besinleri de özellikle tüketmeye özen gösterin. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve alerjik reaksiyonların, etkilerinden yüksek miktarda etkilenmeyebilirsiniz. Sebze, meyve gibi besinleri özellikle tüketmeniz sağlıklı beslenmeniz için önemlidir. Ayrıca bebeğin gelişimini de olumlu etkileyen unsurlar arasındadır.

Zencefil Çayı: Antioksidan özelliği ile zencefil çayı, alerjik durumların ve belirtilerin geçmesini sağlayan etkili bir yöntemdir. Solunum yolu tıkanıklığını açar, astım belirtilerini yok eder, mukus salgısını da canlandırır.

 • Gün içinde en az 2 fincan zencefil çayı içebilirsiniz. Aynı şekilde zencefil kökünü, yemeklerinizde ve içeceklerinizde kullanabilirsiniz.

Zerdeçal:  Zerdeçal da zencefil gibi alerjik reaksiyonları önlemek adına etkin bir antioksidandır. Reaksiyonların belirtilerini yok edici güçlü bileşen yapısına da sahiptir. Bu nedenle gün içinde zerdeçal tüketmeye özen gösterin.

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefili, bir bardak süt ile karıştırın. Karışımı düzenli bir şekilde her gün içebilirsiniz. Zencefil gibi zerdeçalı da yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Gebelikte alerji belirtileri, hamilelik döneminde görülen alerji kaynaklı gelişir. Hormonların artışı gözlemlenir ve bu durum hamilelik sürecinde, anne adayının farklı semptomlar ile karşılamasına sebep olur. Alerjik reaksiyon rahatsızlıkları da bunlardan biridir. Hamilelik sürecini yönlendiren ve çeşitli fiziksel değişimler, psikolojik değişimler gibi durumlara; artan hormon salgısı sebebiyet verir. Bu gibi durumlar karşısında gerekli önlemleri alabilir ve alerjiye sebep olabilecek alerjan durumlarından kaçınabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz