Ana Sayfa Sağlık Ayak Sağlığı Nasıl Korunur? Neler Yapılmalı?

Ayak Sağlığı Nasıl Korunur? Neler Yapılmalı?

0
Ayak Sağlığı Nasıl Korunur? Neler Yapılmalı?
Ayak Sağlığı Nasıl Korunur? Neler Yapılmalı?

Ayak sağlığı, yaşam alanımız açısından oldukça önemlidir. Gün boyu adımlarımız ile hayatımızın alanını oluşturan adımlarımız için, sağlam ve sağlıklı ayaklara sahip olmak gerekir. Bu nedenle, kokusuz ve dinlenmiş ayaklar için gerekli uygulamaları yapmak önemlidir. Ayak sağlığı nasıl korunur, açısından öncelikle sağlıklı yapısına dikkat ederek başlayabilirsiniz. Evde yapacağınız küçük uygulamalar ile ayaklarınızı dinlendirebilir ve daha sağlıklı bir yapıysa sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Vücudun tüm ağırlığını ayaklar taşıdığı için, bakımı ve sağlığı oldukça önemlidir. Kan akışının düzgün bir şekilde ilerleyebilmesi açısından da bakımı önem taşır.

Ayak Sağlığı Nasıl Korunur?

Ayak sağlığı nasıl korunur konusunda, öncelikle evlerinizde yapabileceğiniz küçük ve pratik yöntemleri uygulayabilirsiniz. Dinlendirme, masaj vb. teknik ve yöntemler ile ayaklarınızın doğal florasını koruyabilirsiniz. Kokma vb. durumlara karşı da farklı önlemler almanız mümkündür.

Ayak sağlığı nasıl korunur, sağlıklı ayaklar için yapılması gerekenler şöyle:

  • Günlük düzenli bir şekilde ayaklarınızı yıkayın. Hijyen kuralları sağlık açısından olmazsa olmaz kurallardandır. Dışardan eve geldiğinizde, ya da geve yatmadan önce ayaklarınızı soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Daha sonra; ılık su ve sabunla ayaklarınızı günün yorgunluğunu atmak için kullanabilirsiniz. Büyük bir kabın içine sıcak su ve sabun ekleyerek ayaklarınızı bir saat ya da yarım saat sıcak su da dinlendirebilirsiniz. Bunu gün içinde sürekli ayakta kalarak çalışan kişilerin uygulamasında da yarar vardır.
  • Ayaklarınıza, ponza taşı ile banyo-duş esnasında masaj yapabilirsiniz. Ayaklarda oluşan nasırı yok eder ve daha nemli, yumuşak topuklara sahip olursunuz. Ardından sıcak su da ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz.
  • Ayak bileğinden itibaren, diz bölgesinde kadar masaj yapmak da kan dolaşımını sağlayacaktır. Kan dolaşımını düzenlediği için, ayaklarda oluşan şişlikleri, ağrıları yok edecektir.
  • Gece yatmadan önce ayaklarınıza nemlendirici sürerken, parmak arasına sürülen krem gece nemlenebilir ve mantar oluşumuna yol açabilir. Buna dikkat edebilirsiniz.
  • Ayaklar kış boyunca, daha kalın çoraplar ile kapalı kalır. Bu nedenle sağlıklı ayaklar ve kokuları önlemek için; ayaklarınızı ev içinde hava almasını sağlayın. Düzenli bir şekilde mutlaka yıkayın. Her gün aynı ayakkabıyı giymemeye dikkat edin. Kökü kokular için, alüminyum içeren nemlendiriciler önerilir.
  • E vitamini açısından zengin içerikli, bitkisel yağlar ile ayaklarınıza haftada birkaç defa masaj yapabilirsiniz. Jojoba yağı vb.
ayak sağlığı

Ayak Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Ayak sağlığı nasıl korunur, öncelikle ayaklarınızı düzenli bir şekilde yıkamalı ve hijyenik olmasını sağlamalısınız. Gün boyu dışarı da özellikle kışın kapalı ayakkabılar içerisinde kalan ayaklarınız, ilgi ve bakım ister. Bu nedenle, düzenli sıcak su bakımları ve yağ bakım maskeleri ile doğal bir şekilde ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca, pedikür noktasında da dikkat edebilirsiniz. Tırnaklarınız keserken, etini kesmemeye özen gösterin. Ayrıca sürekli bir şekilde ojeli olarak bırakmamanız gerekir. Sağlıklı ve bakımlı ayaklar için; yağ maskeleri, sıcak su ve el ile yapılan masajlar, pedikür bakımı vb. şeklinde dikkat edebilirsiniz.

Ayak Sağlığı İçin Doğal Bakım Maskeleri

Ayak sağlığı nasıl korunur, yönünde ayak bakımına dikkat ederek başlayabilirsiniz. Ayrıca, evde belirli aralıklar ile uygulayacağınız bakım maskeleri ile ayaklarınızı daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Ayak sağlığı için doğal bakım maskeleri şöyle:

  • İki çorba kaşığı vazelini, eritin. Üzerine, bir çorba kaşığı susam yağı, ozon yağı, gliserin, limonsuyu, 1 tatlı kaşığı kadar nane yağı ekleyin, ardından soğumasını bekleyin. hafif ılıdıktan sonra her gece yatmadan önce ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz.
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile E vitamini içeren 1 adet kapsülü karıştırın. Ardından ayaklarınıza gece uygulayabilirsiniz.
  • Bir tatlı kaşığı kadar shea yağı, bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, 20 damla çay ağacı yağı ve lavanta yağı, pelesenk yağı, damla tütsü yağı ve 15 damla nane yağını karıştırın. Daha sonra karışımı geceleri ayaklarınıza sürebilirsiniz.
  • Süt, bal, portakal suyu. Bir çay kaşığı balı, iki yemek kaşığı sütü ve yarım portakal suyunu karıştırın. Ayaklarınıza daha sonra sürebilirsiniz. Yaklaşık 45 dakika bekletmeniz önerilir. Balı sıvı olması için ısıtabilirsiniz.

Ayak sağlığı nasıl korunur sorusuna yönelik, sizlere sunduğumuz; bakım maskeleri ve günlük evde yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler doğrultusunda, ayaklarınızı doğal bir şekilde korumanız mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz