Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri Nelerdir?

Böbrek vücudumuzun önemli bir parçasıdır. Özellikle boşaltımda önemli rol oynar. Böbreklerimizin vücudumuzda ne gibi işlevleri var, diye düşünüyorsanız, size vereceğimiz cevap epey önemli olacaktır.

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberihttps://saglikrehberi.com.tr
Türkiye'nin Sağlık ve Yaşam Rehberi

İçerikleri

Böbreğin Görevleri Nelerdir?

Böbrek vücudumuzun önemli bir parçasıdır. Özellikle boşaltımda önemli rol oynar. Böbreklerimizin vücudumuzda ne gibi işlevleri var, diye düşünüyorsanız, size vereceğimiz cevap epey önemli olacaktır. Çünkü böbreklerin vücudumuzda, zararlı maddelerin idrar yoluyla vücut dışına atılması, fazla suyun uzaklaştırılması, kan basıncının kontrol edilmesi, kemiklerin güçlenmesi gibi görevleri vardır.

Bildiğimiz gibi insanlarda tam olarak iki adet böbrek bulunur. Bunlardan eğer birisi görevlerini yapıyorsa bir şeyler az çok yolunda gider. Ancak, vücudumuzda bulunan bu her iki böbrek de yukarıda belirttiğimiz bu görevleri yeterince yapamamaya başlayınca böbrek yetmezliği sorunu ortaya çıkmaktadır.

Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri

Böbrek yetmezliğine sebebiyet verebilecek çok sayıda hastalık vardır. Ama en sık rastlananlardan bahsedecek olursak; genetik yatkınlık, şeker hastalığı(diyabet), hipertansiyon, idrar yollarında enfeksiyon ve tıkanma, fazla kilolu olmak, sigara ve alkol tüketmek böbrek yetmezliğine sebebiyet verebilirler. (Uzmanlar sigara ve alkolün zararlarını saymakla bitiremiyorlar. Gördüğünüz gibi bu iki zararlı alışkanlık burada da devreye giriyor.)

Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

Böbrekler çalışmadığında kirli maddeler ve atık su vücutta birikmektedir. Güçsüzlük, nefes darlığı, ayaklar ve bacaklarda şişlik, vücut genelinde şişlik, idrarın az gelmesi, iştahsızlık, mide bulantısı gibi belirtiler böbrek rahatsızlığınızın göstergesi olabilirler. Yani vücudunuzda bir şeylerin ters gittiği veya hiç yolunda olmadığı çok açık ve net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Öncelikle böbrek yetmezliğine sebep olan hastalık bulunursa o tedavi edilmelidir. Yani öncelikle sivrisinekleri değil, bataklığı kurutmak gerekiyor. Çünkü ilerleyen zamanlarda, böbreklerinizin eski haliyle görevine devam etme şansı vardır. Fakat böbrekler çalışmaz vaziyete gelmiş ise böbrek nakli veya diyalize girerek sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Böbrek nakli için uzmanlar tarafından belirtilen kriterlere uygun şartların oluşması gerekir. Ancak diyalize girmek hemen ulaşabileceğiniz bir tedavi sürecidir. Yalnız diyalizden çıkan hastalarda ardından çok ciddi yorgunluklar meydana gelmektedir.

Böbrek Yetmezliği Yaşayanlara Öneriler

Böyle bir rahatsızlığı olanlar şu noktalara dikkat etmelidir. Protein alımını kısıtlamalı, tuz içeriği yüksek olan gıdalardan uzak durmalısınız. Turşu, salça, salamura gibi gıdalar tüketmemelisiniz. Daha çok meyve ve sebze tüketimi yaparak sağlıklı kalmalısınız.

 

Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri Nelerdir?

Yazarı Takipte Kal!

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberihttps://saglikrehberi.com.tr
Türkiye'nin Sağlık ve Yaşam Rehberi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz