Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Makyaj aşamasının en önemli temellerinden olan Makyaj Fırçası nasıl temizlenir? Makyaj Fırçası temizlemenin püf noktaları nelerdir?

İçerikleri

Makyaj fırçaları, yoğun bir şekilde bakteri içerir. Özellikle ağır makyaj uygulayan kişilerin, makyaj fırçaları daha fazla kozmetik ürünler ile temas halinde olacağından, daha kirli bir dokuya sahip olur. Makyajın yardımcı ürünleri; fırçalar, allık, far, pudra kapatıcı, eyeliner ve ruj fırçaları şeklindedir. Her biri ile gün içinde yoğun bir şekilde temas halinde olunur. Bu nedenle her gün kullandığınız ürünleri, hijyenik bir şekilde temizlemeniz gerekir. Temizlenmeyen fırçalar dahilinde, makyajınızda hoş bir görselliğe sahip olmaz. Aşırı derecede kullanılmış fırçaların bir süre değiştirilmesi gerekebilir. Bu açıdan, sağlıklı bir makyaj süreci sağlamak ve kozmetik ürünlerinin zararlarından oldukça az etkilenmek için, fırçaları haftada en az iki defa temizleyebilirsiniz. Makyaj fırçası nasıl temizlenir; öncelikle fırçalarınızı yıkamak için, ılık su içine alabilir ve üzerine antibakteriyel sabun ekleyebilirsiniz. Dilerseniz bebek şampuanı ile de yıkayabilirsiniz. Üzerine ise 2 yemek kaşığı, zeytinyağı ekleyebilir ve daha sağlıklı bir hijyen sağlayabilirsiniz. Karışımı iyice karıştırın. Zeytinyağı, fırça kıllarının kurumasını engeller, böylece yumuşaklığını korur.

Makyaj fırçası nasıl temizlenir, izlemeniz gereken adımlar şöyle:

  • Makyaj yapımında kullandığınız tüm fırçaları; hazırlamış olduğunuz karışımın içine batırın, ardından makyaj kalıntılarını temizleyene kadar ovalayın. Gerekirse, elinizle hafif bir şekilde kalıntıları temizleyebilirsiniz. Fırçaları elinizle köpürtebilirsiniz.
  • Daha sonra, köpüren fırçaları ılık suyun altında tutun ve kalıntıları akıtın.
  • Fırçanın tamamen temizlenmesi için; sadece sabunlu su hazırlayın ve fırçaları kabın içinde 1-2 saat bekletebilirsiniz. Fırçayı ise baş aşağı tutun. Fırça temizliği yaparken, fırça kıllarını ters yöne dönecek şekilde tutarsanız kılların formu bozulabilir. Aynı şekilde sap bölümü de sabun dolayısıyla deforme olabilir.
  • Zeytinyağı fırçanızdan çıkartmak için, avucunuzun içine biraz antibakteriyel sabun döküp fırçanızı tekrar avucunuza sürterek temizleyin, ılık suyla durulayın. Ayrıca zeytinyağı kalsa dahi herhangi bir zararı olmayacaktır.
  • En son fırçalarınızı, kağıt havlu ile kurutabilirsiniz. Kurutma makineleri ile kurutmanız tavsiye edilmez. Aksi halde, kılları zarar görebilir.

Makyaj Fırçası Temizleme Yöntemleri

Makyaj fırçası nasıl temizlenir; makyaj dahilinde her gün; fondöten, kapatıcı, allık ve pudra, ruj, far fırçaları ile her gün temas halinde olunur. Makyaj kalıntıları fırçanın dokusunda birikir ve kimyasal içerikli kozmetik ürünleri cildinize ekstra zarar verebilir. Bu nedenle hijyenik fırçalar ile makyaj yapabilmek için, fırçaları haftalık olarak 2 defa temizleyebilirsiniz. Tabii yoğun bir şekilde makyaj yapıyorsanız, aksi halde bir defa da yıkayabilirsiniz. Özellikle, göz çevresi fırçalarını hijyenik bir hale getirmeniz önemlidir. Temizlenen fırçalar; kirden, tozdan, bakterilerden, yağlardan, mikroplardan ve ölü deri hücrelerinden arınacaktır. Ayrıca temizlenen makyaj fırçalarıyla, daha kaliteli makyajlar yapabilirsiniz. Makyaj fırçasının temizliği, fırçalarınızın kıllarının cinsine göre değişebilir.

Makyaj Fırçası

Makyaj fırçası nasıl temizlenir, adımlar şöyle; öncelikle fırçalarınızı ılık bir suyun içine alın, üzerine antibakteriyel bir sabun ekleyin ve içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyun. Zeytinyağı, fırça kıllarının kurumasını önler ve dokusunu korur. Bu nedenle önem taşır. Elleriniz ile makyaj fırçalarını köpürtebilir ve makyaj kalıntılarından temizlendiğine emin olabilirsiniz.

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Makyaj fırçaları, gün içinde çeşitli makyaj aşamaları dahilinde, türlü kozmetik ürünü ile temas halinde olur. Bu nedenle, gün ve haftalık olarak yoğun bir şekilde kire ve bakterilere maruz kalır. Kıllarında biriken kalıntılar, ölü deri oluşumuna yol açar. Akabinde, cilde sürüldüğünde cilde de zarar verebilir. Bu nedenle haftada en az 2 defa fırçaları yıkamak gerekir. Fırçalarınızı yıkamak için, bir kabın içine ılık su ve anti bakteriyel sabun ayrıca çok az zeytinyağı ekleyin, karıştırın. Tercihinize göre sabun yerine, şampuan ya da bebek şampuanı kullanabilirsiniz

Makyaj fırçası nasıl temizlenir, adımlar şöyledir:

  • Fırçaların metal kısmını, suya değdirmeden, uç kısmını suya batırın ve kabın içinde karıştırın.
  • Fırçanın üzerinde kalan kalıntıları, elinizle hafif bir şekilde temizleyip, fırça uçlarının köpürmesini sağlayın.
  • Köpüren fırçayı, avuç içinize sürtün ve üzerindeki kirlerin çıkmasını sağlayın.
  • Daha sonra, fırçanın üzerindeki köpükleri ve kirleri ılık su ile yıkayın.
  • Fırçaları kir ve köpükten tamamen temizlendiğinizden emin olduktan sonra, fırçanızın fazla su oranını kağıt havlu ile temizleyebilirsiniz.

Makyaj fırçası nasıl temizlenir yöntemleri ile haftalık olarak en iki defa yıkayabilirsiniz.

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Yazarı Takipte Kal!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz