Aloe Vera ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Daha güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için gerçekleştirilebilecek cilt bakım aşamaları için hemen Aloe Vera ile tanışın.

İçerikleri

Aloe vera bitkisi; zambakgiller familyasından olduğu belirtilir. İlk olarak Afrika da yetişen bir bitki olduğundan , Afrika kökenli olduğunu söyleyebiliriz. Aloe Vera bitkisi, çeşitli araştırmalara konu olmuş şifa özelliğinde bir bitki türüdür. Tıp alanında, kozmetik gibi alanlarda; Aloe vera bitkisinin faydalarından yararlanılmıştır. Eski zamanlarda da şifa niyetini farklı şekillerde kullanılmıştır. Günümüzde de popüler şifalı bitkiler arasında yerini çoktan almıştır. Aloe Vera cilt bakımı açısından ön sıralarda yer alır. Çoğu kozmetik ürünlerinde özellikle tercih edilmektedir. Fakat, doğal bir şekilde Aloe Vera bitkisinin jelinin güzelliğinden yararlanabilirsiniz.

Aloe Vera bitkisinin faydaları hakkında bilinçlenme başladıktan sonra; herkes özenli bir şekilde evlerinde saksılarda yetiştirmeye başlamıştır. Sıcak iklimi seven bitki, ev ortamında da rahatlıkla yetişebilir. Büyüdükten sonra, yaprakların içindeki saydam olan öz suyunu yani jelini cildinize bakım yapmak için kullanabilirsiniz. Aloe Vera cilt bakımı ile organik bir güzellik sağlamanız oldukça kolaydır.

Aloe Vera Cilt Maskeleri

Aloe Vera cilt bakımı doğrultusunda, cilt maskeleri hazırlayarak cildinizi güzelleştirebilirsiniz.

Aloe Vera cilt maskeleri şöyle:

 • Aloe Vera- Bal Maskesi: Bir çay kaşığı Aloe vera jeli, 1 yemek kaşığı bal. Hazırlanışı: Malzemeleri karıştırın ardından, temiz cildinize uygulayın. 15 dakika kadar bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Hafta da en az iki defa uygulayabilirsiniz.
 • Yüz Maskesi tarifi: 1 yemek kaşığı Aloe Vera jeli, 1 ampul E vitamini ( eczaneden alınabilir), 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı. Hazırlanışı: Malzemeleri bir kase içinde karıştırın. Ardından, temiz cildinize pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. 30 dakika cildinizde bekletin sonra yıkayabilirsiniz.
 • Aloe Vera-Yoğurt-Salatalık Maskesi: 4 yemek kaşığı Aloe Vera jeli, 2 yemek kaşığı yoğurt, 6 yemek kaşığı kadar taze sıkılmış salatalık suyu. Hazırlanışı; malzemelerin hepsini bir kabın içinde karıştırın, ardından temiz cildinize uygulayın. 20 dakika bekletebilir ve sonra yıkayabilirsiniz. Aloe Vera cilt bakımı, Aloe Vera jeli ile farklı besleyici özelliğe sahip doğal ürünler ile karıştırılarak hazırlanabilir. Her birinin etkisi farklı şekilde yoğunluğa sahip olacaktır.
 • Aloe Vera-Bal-Arpa-Yumurta Maskesi: Özellikle yağlı cilt yapısındaki kişilerin kullanması tavsiye edilir. Malzemeler;1 adet yumurta, 1 adet Aloe Vera yaprağının jeli, 1 tatlı kaşığı bal, 2 yemek kaşığı arpa unu. Hazırlanışı; malzemelerin hepsini, krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Ardından temiz cildinize uygulayın. Maskesinin cildinizde kuruduğunu hissettiğinizde yıkayabilirsiniz.
 • Gençleştirici Aloe Vera Maskesi: 1 adet salatalığın suyu, 1 adet Aloe vera yaprağının jeli, 3 damla kadar E vitamini ( eczaneden alabilirsiniz.). Salatalık suyunu ve jeli bir kabın içinde karıştırın, sonra temiz cildinize uygulayın. Cildinizde gerilme hissettikten sonra, ılık su ile yıkayın. Ardından E vitamini elinize dökerek, masaj yaparak cildinize uygulayın.
 • Kırışıklara Karşı Aloe Vera Maskesi: 1 adet Aloe Vera yaprağının jeli, taze limon suyu. Hazırlanışı; jel ve limon suyunu karıştırın. Limon suyunun kararını, jel ile dengeleyecek şekilde ayarlayın. Malzemeleri karıştırın, ardından temiz cildinize sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla cildinizi yıkayabilirsiniz. Yüzünüzdeki kırışıklardan kurtulana kadar, Aloe Vera maskesini her gün cildinize uygulayabilirsiniz. Bir süre sonra cildinize değişimi fark edeceksiniz.
 • Aloe Vera-Zeytinyağı- Bal Maskesi: 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım yemek kaşığı bal, bir adet Aloe Vera yaprağının jeli. Hazırlanışı; hepsini bir kabın içinde karıştırın, temiz cildinize uygulayın. Ardından 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Her gün uygularsanız, cildinizin gün boyu nemli olduğunu görebilirsiniz. Böylelikle nemlendirici kullanımını da azaltabilirsiniz. Aloe Vera cilt bakımı, cildinizi gençleştirir, kırışıkları önler ve nemli, pürüzsüz bir cilde sahip olursunuz.

Aloe Vera Cilde Faydaları

Aloe Vera

Aloe Vera Cilt bakımı yaparak, faydalarından doğal bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Aloe Vera bitkisinin cilde faydaları şöyle:

 • Cilt derisinin yıpranmış hücrelerini yeniler, onarır ve nemlendirmek içinde kullanılabilir.
 • Aloe vera yağını ya da aloe vera sabunu, jeli vb. kuru ciltlerde oluşan dökülmelere ve kızarıkları önler.
 • Hücre yenileyici özelliğiyle kırışıkları önler.
 • Cilt yaralanmalarında tedavi amaçlı kullanılabilir.
 • A ve E vitamini açısından zengin olduğundan, cildi besler, kolajen üretimini artırır.
 • Cildin esnek yapısının bozulması ya da çatlak oluşumları durumlarına iyi gelir. Tüm vücuda uygulanabilir.
 • Güneş yanığı, ütü vb. elektrikli ürünlerden dolayı oluşan yanıklar ve çeşitli yanıklara tedavi amaçlı sürülebilir.
 • Cilt üzerindeki lekelere karşı da düzenli bir şekilde Aloe Vera jelini uyguladığınızda, lekelerden kurtulduğunuzu görebilirsiniz.

Yazarı Takipte Kal!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz