Ana Sayfa Güzellik Evde Doğal Cilt Bakımı

Evde Doğal Cilt Bakımı

1
Evde Doğal Cilt Bakımı
Evde Doğal Cilt Bakımı

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için, evde ufak püf noktalar uygulayabilirsiniz. Öncelikle günlük bakım ritüelini, düzenli olarak uygulamanız gerekir. Ayrıca, ışıltılı ve sağlıklı bir cilt için beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekir. Vitamin içerikli ve mineral kaynaklı besinler tüketmek oldukça önemlidir. Bu açıdan yediğiniz içtiğiniz her türlü ayrıntı, sizlere sağlıklı güzel bir cilt sağlar. Evde doğal cilt bakımı ve günlük bakım ritüelleri zaman zaman farklılık gösterebilir fakat genelde aynı forma sahiptir.

Günlük yapılması gereken cilt bakım ritüelleri

  • Sabah ve akşam olmak üzere her gün, organik içerikli ve cilt yapınıza uygun bir cilt temizleyici ile cildinizi tüm kirden arındırmanız gerekir. Böylece, cildin yapısına işlemiş kiri; çevresel faktörlü ve çeşitli nedenler ile ayrıca makyaj kalıntılarından tamamen arındırabilirsiniz.
  • Sabah temizleyiciden sonra, cilt yapınıza uygun nemlendirici uygulamanız gerekir. Akabinde, güneşin zararlı ışınlarından korunmak için, renk tonunuza göre ( açık-koyu) güneş kreminin faktörünü belirleyerek, nemlendirici sonrası güneş koruyucu sürmeniz gerekir. Böylece, olası güneş lekelerinden korunmuş olursunuz. Ayrıca, kırışıkların da önüne geçebilirsiniz. Koruyucu sonrası, sabah makyajınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Daha hoş ve ferah bir görünüm kazanacağınızdan şüpheniz olmasın.
  • Akşam yüz temizleyici köpük ya da jel uygulama sonrası, tonik ile cildinizi yatıştırabilirsiniz. Böylece, renk dengesini ve gözeneklerini dengeleyebilirsiniz. Daha sonra ise akşam yüz nemlendiricinizi rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Böylece akşam bakım ritüeli olan; temizleyici jel, köpük ya da krem daha sonra tonik ve en son nemlendirici uygulamanızı yapmış olursunuz.
  • Ayrıca, akşam temizleyici işleminden sonra, haftanın birkaç günü cildinize peeling uygulayabilirsiniz. Böylece, cildinizi tüm ölü derilerden arındırabilirsiniz. Derinlemesine temizlik ile cildinizi canlandırmış olursunuz. Cilt yapınıza uygun organik ve organik bileşenli peeling ürünlerini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca ev ortamında belirli ürünler ile de peeling uygulayabilirsiniz.
  • Aynı şekilde haftalık, birkaç gün peeling sonrası, temiz ve arınmış cildinize maske uygulayabilirsiniz. Temiz bir cilt gözenekleri açıldığı için, maske derinlemesine iner ve daha kalıcı bir güzellik sağlar. Bu nedenle maskeleri temiz cildinize uygulamanızda fayda vardır.

Günlük bakım uygulamaları; cilt temizleyici ürünler ( jel, köpük, krem ), tonik, nemlendirici, güneş koruyucu vb. şeklindedir. Hafta içinde sadece belirlediğiniz, periyotlarda ek olarak peeling ve maske bakım uygulamalarını eklemeniz gerekir. Dilerseniz hafta sonları peeling ve maske işlemlerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Unutmayın sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmak için, düzenli olarak evde cilt bakımı yöntemlerini uygulamanız gerekir.

Doğal Bakım: Maske ve Peeling Tarifleri

Günlük uyguladığınız bakım ritüellerine ek olarak, evde hazırlayacağınız doğal maske ve doğal peeling kürleri ile daha güzel ve canlı bir cilde sahip olmanız kaçınılmazdır.

Evde Doğal Cilt Bakımı

Maske ve peeling tarifleri

  • Kil maskesi: Aktardan temin edebilirsiniz. Bir yemek kaşığı kili küçük bir kaba dökün üzerine kıvamlı olacak şekilde çok az su ekleyin. Dilerseniz karışımının içine zeytin yağı ekleyebilirsiniz. Kuru cilt yapısına sahip olanlar ekleyebilir, fakat yağlı cildiniz var ise eklemeyin. Akabinde, karışımı cildinize sürebilirsiniz. Unutmayın, temiz bir cilde uygulamanız gerekir. Boyun bölgesine de sürebilirsiniz. 15 dk kadar bekledikten sonra hafif ılık su ile yıkayabilirsiniz. Cildinizin bebeksi bir güzelliğe kavuştuğunu göreceksiniz. Her cilt yapısına uygun olmayabilir. Bu nedenle önce denemenizde fayda var.
  • Kayısı-bal maskesi ve bal-limon kürleri: Bal cilt yapısının ihtiyacı olan vitaminleri sağlar ve cilt yapısını canlandırır, daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Limon, cildi yumuşatır ve canlılık kazandırır. Kayısı; cildin renk dengesini dengeler. Cildinizde farklı renk tonları söz konusu ise renk yapısını düzenler. Bir adet yaş kayısıyı ezip üzerine bir çay kaşığı bal ekleyin. Daha sonra karışımı cildinize sürebilirsiniz. Akşam temiz cildinize uygulayın. Sabaha kadar bekletebilirsiniz. Fakat, bal yapışık his uyandıracağı için 15 dk. sonra yıkayabilirsiniz. Daha sonra nemlendiricinizi sürebilirsiniz. Bal ve limon karışımı da aynı şekilde, bir çay kaşığı bal içine bir iki damla limon damlatarak cildinize uygulayın. Biraz bekledikten sonra, ılık su ile yıkayabilirsiniz.
  • Kahve peeling tarifi: Sadece ( şekersiz ) Türk kahve telvesini, yüzünüze peeling yapmak için kullanabilirsiniz. Cildinizi arındırır ve ipeksi bir dokunuş kazandırır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz