Ana Sayfa Sağlık Akne Neden Olur Nasıl Kurtulunur?

Akne Neden Olur Nasıl Kurtulunur?

0
Akne Neden Olur Nasıl Kurtulunur?
Akne Neden Olur Nasıl Kurtulunur?

Hem sağlık açısından hem de görüntü bakımından insanları rahatsız eden bu aknelerin başlıca nedenlerinden biri ergenliktir. Ergenlik döneminde vücutta üretilen yağ miktarı daha da arttığından dolayı ciltte yağlanmalar artar bundan dolayı ciltte akne oluşmasına neden olur. Aknelerin oluşmasına neden olan bir diğer unsur kozmetik ürün kullanımıdır. Sinir, stres, ilaçlar, sağlıksız beslenme, sigara gibi etmenlerde ciltte akne oluşmasına neden olur.

Akneden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Aknelerden kurtulmak için pek çok ilaç ve maske deneniyor ancak doğal yollarla da aknelerden kurtulabilir. Yalnız doğal yöntemler, hormonal akne dışında stres gibi durumlardan dolayı oluşan akneler için faydalı olacaktır. Yurtdışında yetişen ülkemizde de bazı bakım ürünlerinde kullanılan cadı fındığını akne problemleriniz için sabah ve gece yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yeşil çay da ciltteki yağ hücrelerini kısıtladığı için akneli ciltlere çok faydalı olan bir yöntemdir. Papatya çayı aleovera da akne problemleri için uygulanabilecek etkili yöntemlerdendir. Aynı zamanda güneş yanıklarına da iyi gelen aleovera jeli akne ve akne izlerini geçirmek amaçlı kullanılır.

Akneden Kurtulmanın Tıbbi Yöntemleri Nelerdir?

Aknelerden kurtulmak için tıptan da yardım alınabilir. Birçok farklı türü bulunan bu aknelerin bazıları için kimyasal peelingler yeterli olurken bazıları için çeşitli ilaç kullanımı önerilir. Peeling ve ilaçların etkili olmadığı daha ağır akneler ve izleri için mikro iğnelerle yaklaşık 6 seansta aknelerden ve izlerinden kurtulmak mümkündür.

Akne Oluşmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Yaz aylarında güneş ışınları cildimizi kurutup ciltteki yağ oranını düzenlerken, sonbahar ve kış aylarında bu durum tam tersine döner ve bu dönemlerde aknelerin fazlalaştığı fark edilebilir. Kış ayında solaryuma girerek cildimizde yaz etkisi oluşturup aknelerden uzaklaştırabiliriz. Ciltte akne oluşmaması için düzenli olarak cilt temizliğinin yapılması çok önemli bir husustur. Her sabah ve akşam uyumadan önce mutlaka cilt temizliği yapılmalıdır. Akne oluşumuna karşı haftada 2 veya 3 defa cildi yağdan arındıracak maske yapılmalı ve 15 dakikalık buhar banyoları yapılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz