Meme kanseri ne gibi belirtiler verir?

Acıbadem Maslak ve Bakırköy Hastanesi, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, Meme kanseri belirtileri üzerine soruları yanıtlıyor.

İçerikleri

Meme kanseri ne gibi belirtiler verir?

Meme kanserinin en önemli belirtisi çoğunlukla kadınlarımızda memede ele gelen kitledir.

Çoğunlukla kadınlar kendileri fark ederler. Bir kısım kadında ise sadece tarama tetkikleri sırasını mamografi, ultrasonografi gibi yöntemler de ortaya çıkarılabilir. Ama kadınlarımızın şikayetleri ele alacak olursak kitle en önemli şikayet oluşturur.

Meme başından olan akıntılarda önemlidir.

Tabii ki her akıntı çok önemli değildir. Önemli olan akıntılar özellikle kanlı akıntılar ve bir de kadınlarımızın çok önemsemediği çok temiz bulduğu için ya buradan benim bir akıntım var ama Berrak bir akıntı diyerek sulu akıntı. Sulu akıntılarda bir kanser habercisi olabilir.

Meme başında olan değişiklikler.

Meme başında içeri çekilmeler aynı zamanda meme cildinde birtakım çöküntüler ve çekintiler. Bunlar da bir meme kanserin habercisi olabilir.

Koltuk altında elimize gelen kadınlardaki  kitleler

Meme kanserinin oraya yayılımını gösteren bulgulardır.

Meme cildinde ödem olması

Meme cildinin portakal kabuğu görünümü alması, memedeki kızarıklıklar ve şişlikler ki bunlar aniden gelişebilirler hastalarımız tarafından çoğunlukla bir iltihap olduğu düşünülür. Halbuki bunlar bir enflamatuar meme kanseri dediğimiz iltihabi meme kanserinin habercisi olabilir.

Memeden cildinde oluşan küçük küçük kırmızı kabarcıklar önemlidir.

Meme başında egzama görüntüsü

En önemli bulgulardan birisi de meme başında egzama tarzında yani kabuklanma tarzında cildimizin başka yerlerinde olabilen böyle bir lezyonun olması da özellikle PaJa hastalığı dediğimiz erken evre bir meme kanserinin habercisi olabilmektedir.

Meme kanseri ağrı yapar mı?

Normalde meme kanserleri ağrı yapmaz ama bu tabi literatürlerdede var bazen kadının bir noktasında ağrı hissettiğinde karşımıza geliyorlar. Araştırdığımızda orada bir meme kanseri tespit edebiliyoruz. Ağrı’da varsa ağrı önemsizdir dememeleri gerekiyor. Bu da bir memede hareketliliğin göstergesidir. Bu kadınlarımıza mutlu da bilmeni uzmanına gelerek göğüslerinin araştırmasını yapmalarını özellikle öneriyoruz kendilerine.

Memede asimetrik büyümeler meme cildinde ki damarlarda belirginleşmeler

Bir kadının memesinde fark etmiş olduğu bütün değişkenlikler bir meme kanserin habercisi olabilir. Bu nedenle de konunun uzmanına bir an önce başvurmalarını öneriyoruz.

 

 

Meme kanseri ne gibi belirtiler verir?

Yazarı Takipte Kal!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz