Ana Sayfa Sağlık Çocuklarda İdrar Kaçırma Rahatsızlığı Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda İdrar Kaçırma Rahatsızlığı Nedenleri ve Tedavisi

0
Çocuklarda İdrar Kaçırma Rahatsızlığı Nedenleri ve Tedavisi
Çocuklarda İdrar Kaçırma Rahatsızlığı Nedenleri ve Tedavisi

Çocuk 5-6 yaşını geçmiş olmasına rağmen gece uykudayken idrarını kaçırmasına altına kaçırma denir. Aslında gece altını ıslatma sorunu, kız çocuklarında 5, erkek çocuklarında ise 6 yaşına kadar normal sayılıyor, fakat bu yaşlardan sonra devam ederse bir sorun teşkil ediyor. Altına kaçırma sorunu hem çocuklar, hem de aileler için büyük bir sorun haline gelebiliyor.

Çocuklar Neden Altına Kaçırırlar?

Tuvalet eğitimini verilirken ailenin sert tutumu, çocuğun geceleri altına kaçırmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca tuvalet eğitiminin geç verilmesi de bir sebep olabilir. Aileye yeni eklenen, ilgi odağı olan bir bebek, kıskançlık yaratabilir. İlgi çekmek amacıyla gece altına kaçırmalar yaşanabilir. Bunlar genel olarak psikolojik sebeplerdir. Ayrıca gece idrar üretimini engelleyen hormonda bozukluk olan çocuklar, mesane kapasitesini aşacak derecede idrar üretirler. Bu çocuklarda psikolojik bir nedene rastlanmamıştır.

Çocuklarda Altına Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

Tedaviler genellikle psikolojik kaynaklıdır. Öncelikle çocuk tedaviye motive edilir. Daha sonra davranış değiştirme metodu kullanılarak tedavi edilmeye başlanılır. Fakat sorun psikolojik değilse ilaçla tedavi edilerek, eksik olan madde çocuğa takviye edilir.

Ancak burada aileye çok büyük bir sorumluluk düşmektedir. Aile bir uzman yardımına başvurduktan sonra son derece sabırlı olmaya çalışmalıdır. Aksi takdirde, çocuğun kişiliği zedelendikçe hem bu işin tedavisi uzayacaktır, hem de çocukta psikolojik sıkıntılar meydana gelmeye başlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz