Ana Sayfa Sağlık Çok Yaygın Bir Rahatsızlık, Anemi Kansızlık Nedir?

Çok Yaygın Bir Rahatsızlık, Anemi Kansızlık Nedir?

0
Çok Yaygın Bir Rahatsızlık, Anemi Kansızlık Nedir?
Çok Yaygın Bir Rahatsızlık, Anemi Kansızlık Nedir?

Anemi Kansızlık Nedir?

Anemi(kansızlık) pek çor farklı tanımı olan kan rahatsızlığıdır. Kırmızı kan hücrelerinin işlevlerinde ve sayılarında ortaya gelen anormalliklerle ortaya çıkmaktadır. Özellikle alyuvarların azalması ile vücuda yeterince oksijen gitmemeye başlar. Kansızlık az ya da çok 10 kişiden birini etkileyen bir kan rahatsızlığıdır. Her beş erkekten birinde, her üç kadından birinde, her iki gebeden birinde, her beş çocuktan ikisinde anemi görülmektedir. Yani en büyük risk grubu gebeler ve çocuklardır.

Kansızlık yaşayanlarda genel olarak demir hapları kullanılmaktadır. Çünkü kansızlığın en büyük nedeni demir eksikliğidir. Demir eksikliği dolayısıyla alyuvar eksikliği de ortaya çıkar ve kan oksijen açısından yetersiz kalır. Bir diğer kullanılan ilaç grubu ise B12 vitamini içeren ilaçlardır. B12 ve folik asit içeren ilaçlarla kan değerlerini normale yükseltmek mümkündür. Fakat bunların hepsin bir doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Kansızlık yaşıyorsanız, B12, demir ve folik asit içeren yiyecekler size iyi gelecektir. Özellikle sığır eti, beyaz peynir, yumurta, tavuk, brokoli, hindi, ıspanak, portakal, muz besinlerinin kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz