Ana Sayfa Sağlık Depresyonda Mıyım? Kendinizi Test Edin!

Depresyonda Mıyım? Kendinizi Test Edin!

0
Depresyonda Mıyım? Kendinizi Test Edin!
Depresyonda Mıyım? Kendinizi Test Edin!

Depresyon Nedir?

Depresyon psikolojik bir rahatsızlıktır. Duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel belirtilerle kendini gösterir. En önemli belirtiler ise duygusal anlamda yaşanır. Genel olarak mutsuz, karamsar, ümitsiz hissedilir.

Neden Depresyona Gireriz?

Depresyon aşırı derecede karmaşık bir rahatsızlık izlenimi verir. Birçok sebebi bulunabilmektedir. Bazen ciddi bir hastalık esnasında, bazen yakın arkadaşın ölümünde, bazen il değişikliği yapmada depresyona girebilirsiniz. Genetik olarak depresyona yatkınlık olabilir.

Özellikle aile fertlerinden biri depresyona yakalanmışsa, sizinde yakalanma şansınız yüksektir. Ayrıca duygusal, fiziksel, cinsel istismara uğramak, sizi depresyona itebilir. Arkadaşlarınızla, ailenizle, yakın çevrenizle yaşadığınız tartışmalar sizi depresyona sokabilir. Özellikle kafaya taktığınız bir şeyi yapamama, istemediğiniz bir şehirde yaşama gibi sebepler bile sizi depresyona itmeye yetebilmektedir.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyona yakalandıysanız, genel ruh haliniz hüzün, üzüntü, stres, mutsuzluktur. Her konuda ümitsizliğe kapılırsınız. Okulda ve iş yerinizde konsantrasyon problemi yaşarsınız. Detayları hatırlamakta ve karar vermekte zorlanırsınız. Halsizlik ve enerji azlığı hissedersiniz. Genelden çok daha az veya çok daha fazla uyursunuz.

Ne Yapmalıyım?

Eğer kendinizde depresif haller hissetmeye başladıysanız ve bu haller aşırı bir seviyeye ulaşmamış ise kendinizi toparlamaya çalışın. Kafanıza taktığınız şeylerin düzelmesi mümkün değilse dikkatinizi başka şeylere çevirin. Ancak bu söylediklerimizi yapamıyorsanız, derhal bir uzmana görünün. Yalnız hemen antidepresan haplara sarılmayınız. Faydaları olduğu kadar zararları da vardır. Alanında gerçek bir uzman kişiden yardım aldığınızda herhangi bir sıkıntı kalmayacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz