Ana Sayfa Sağlık Vajinismus Tedavisi Nedir?

Vajinismus Tedavisi Nedir?

0
Vajinismus Tedavisi Nedir?

Vajinismus hastalarında cinsel birleşme sırasında rahatsızlık hissi yanma, acı, ve ya hiç cinsel ilişkide bulunamama mevcuttur.

Buna sebep olan vajinayı çevreleyen pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmasıdır. Kadın bu istemsiz kasılmaların farkında değildir. Birçok kadın için vajinismus sürpriz şekilde gelir. Açıklanamayan huzursuzluk, ağrı ,girişte problemler ilişki deneme sırasında beklenmeden ortaya çıkar. Ağrı vajen etrafındaki pubokoksigeal kasın kasılması sırasındadır. Söz konusu durum bilinç dışı ve istemsiz oluştuğu için çok kafa karıştırıcıdır.

Vajinismus tedavisi gerekliliği kökeninde sıklıkla ağrıyı tetikleyen fiziksel ve nonfiziksel nedenler görülür. Ağrıya reaksiyon olarak vücut vajinal kasları otomatik olarak kasar, kendini olabilecek zarara karşı korumaya alır. Cinsel ilişki rahatsızlık verici ağrılı hale gelir. Cinsel giriş çok zor yada hiç olmayabilir, bu durumda kasılmanın derecesine bağlıdır.

Cinsel ilişki denemeler ile rahatsızlık artar, artan ağrı ile birlikte kasılmalara iyice yoğunlaşır ve ağrı döngüsü oluşur. Vajinismus yetersiz ön sevişme veya yetersiz kayganlaştırıcı kullanımı ile başlayan fiziksel nedenler veya fiziksel olmayan endişe, korku gibi duygusal durumlarda da başlayabilir.

Vajinismusun kadının bir hatası olmadığı bilinmelidir. İstemsiz kasılmalar birkez başladığında bilinç dışı devam eden kadının kendi vücudundaki kasılmaları durduramaması şeklinde devam eder. Vajinismulu kadın başlangıçta cinsel olarak istekli cevap veren durumunda iken, ilerleyen zamada ağrı hayal kırıklığı ve başarıksız nedeni ile bu istek azalır. İlişkiye girme düşüncesi bile aşırı derecede korku yaratabilir.

Vajinismus nedir?

Cinsel ilişki ile istemsiz vajinal kas spazmı olarak tarif edilir. Türkiye’de vajinismusun görülme sıklığı -15 tahmin edilmekte ve kolay tedavi edilebilir kadın cinsel işlev bozukluğu olarak kabul edilir. Vajinismus ve vajinismus tedavisi gerekliliği ilk olarak 19. yüzyılda tanımlanmıştır.

Vajinismus Vajina Sorunu Mudur?

Vajinismus cinsel ilişkideki istem dışı kasılmalara bağlı olarak gelişen cinsel ilişkiye girememe sorunudur. Genelde kasılmalar tüm vücutta ve vajinanın 1/3 alt kısmında yer almaktadır. Bu şekilde ilişki gerçekleşemez.

Vajina Yapısı Nasıldır?

Vajina 8 ile 10 cm arasında uzunluğa sahip, enleme ve uzunlamasına genişleme kapasitesine sahip, bağ ve kas dokularından oluşan bir organdır. Cinsel ilişki ve doğumun gerçekleştiği bir geçiş bölgesidir.

Vajina içindeki katlantılı yapı, ilişkideki haz almayı sağlamakta ve dokunun esnemesine neden olmaktadır.

Vajinismus tedavi gerektirir ve vajina ile ilgili bir problem değildir. Sorun, kaygıya bağlı istemsiz vajinal kas kasılması ve cinsel ilişkinin olamamasıdır.

Vajinismus tedavisi ve Vajina Yapısı

Vajinismus sorunu yaşayan hastalar genelde vajinalarının dar olduğu yönünde bir düşünceye sahiptir. Yapılan jinekolojik muayenelerde vajina darlığı çok çok nadir görülmekte ve bu tür kaygıları boşa çıkartmaktadır.

Doğuştan Gelen Vajina Problemleri Nelerdir?

Vajinanın doğuştan dar olması , vajina içerisinde yer alan perde, vajina içerisinde yer kaplayan kitleler vajinismusa neden olabilmektedir. Ancak bu tür durumlar tüm vajinismus tedavisi hastaları içerisinde %1’den daha az bir oranda izlenmektedir.

Vajinismus Tedavisi Ankara da, çoğu zaman bir vajina veya kızlık zarı sorunundan çok, geçmişte alınmış negatif cinsel mesajlara bağlı bir kaygı sorunudur. O yüzden vajinismus tedavisi esnasında hastalarına daha ilk seansta yapılan basit bir jinekolojik muayene kesin tanı koydurucudur.

Yapılan muayenede vajina ile ilgili doğuştan gelen sorun görülürse cerrahi yöntemler tercih edilmektedir.

Vajinismus kadın genital yapısı ile ilgili problemlere bağlıysa mutlaka basit cerrahi işlemlerle çözülmelidir. Fakat gereksiz yapılan ameliyatların, sorunu çözmeyeceği de bilinmelidir.

Vajinismus Tedavisi ve Pelvik Kaslar

Vajinismus hastalarının çoğu cinsel ilişki sırasında istemsiz vajina kaslarını kasmakta ve cinsel birleşmeye engel olmaktadır. Cinsel birleşmede kasılarak ilişkiyi engelleyen en büyük pelvik kas, ‘pubococcygeus kası’ olarak bilinen PC kasıdır.

PC kası istem dışı kasılarak cinsel birleşmeyi imkansız hale getiren etten bir duvara dönüştürür.

Vajinismus Tedavisi için PC Kası Nerededir?

Pelvis kemiği içerisinde yer alan rahim, tüpler, kalın bağırsağın son kısımları, mesane “pelvik organlar” olarak bilinmektedir.

Vajina ve pelvis kemiği içerisinde bir sürü kas grupları vardır, ki bunlar içerisinde en iyi bilineni “PC kası” dır.PC kas grubunun kadının üreme sisteminde, idrar yolları ve bağırsakları üzerinde çok önemli bir rolü vardır. Bu kaslar kadının idrara çıkmasını, cinsel ilişkide bulunmasını, orgazm yaşamasını, apteste çıkmasını ve çocuk doğurmasını sağlar. Bu yüzden bu kaslara pelvik taban kasları, vajina kasları adı verilir. Aslında en önemli kas grubudur.

PC Kası Neden Kontrolden Çıkar?

Normalde PC kası normalde kendi kontrolümüz altındadır, yani kendi isteğimiz ile kasıp gevşetebildiğimiz bir kastır. Nitekim PC kasını idrarımız geldiğinde tuvalete yetişirken kasarız ve idrarımızı tutarız, idrar yaparken gevşetiriz. Vajinismus problemli kişilerde PC kası cinsel birleşme anı geldiğinde istemsiz olarak kasılmaktadır. Bunun nedeni bilinçaltının devreye girmesidir. Yüze doğru gelen yabancı bir cisme karşı göz kapağımız nasıl refleks olarak kasılıp gözümüzü koruyorsa, vajinismus hastalarında da vajina kasları birleşme anı geldiğinde benzer şekilde kasılarak cinsel birleşmeye engel olmaktadır.

Vajinismus tedavisi sorunu yaşayanlar başta PC kası olmak üzere tüm pelvik kaslarını kasar ve böylelikle ilişkiye izin vermez. Bu kasılmalar çoğu zaman pelvik kaslarla sınırlı kalmaz ve kasılmalar kasık, karın, bacak, gözde, sırt, ayak parmakları ve yüz kaslarına kadar yaygın olabilmektedir.

Erkek Eş Vajina Kasındaki Kasılmaları Nasıl Hisseder?

İstem dışı kasılmalar erkek eş tarafından, ilişki sırasında duvara çarpma ,etten bir duvar hissi oluşturur.

Vajinismus hastalarındaki kontrol dışı vajinal kasılmalar, vajinismus tedavisi sırasında yeniden oluşturulan kas belleği ile giderilebilir. Yeniden oluşturulan kas hafızası sayesinde PC kası iradeli bir şekilde kasılıp gevşetilebilir hale gelebilir.

Vajinismus tedavisi başarısındaki en önemli teknikler de kadındaki kaygı düzeyini azaltarak, PC kasını ve diğer vajina kaslarını kontrol etmeye dayanır.

Vajinismusta zihin ve vücut girişe karşı bir kas belleği ya da şartlı bir tepki oluşturur. Vücut girişten ötürü acı beklemeyi öğrenmiştir, bu yüzden güçlü PC kası, cinsel birleşme acısı potansiyeline karşı sıkı sıkı kasılır, tıkanır. Bu, bize bir şey atıldığı zaman otomatik olarak gözümüzü kırpmamız ya da çekilmemiz gibidir. Bu, kadının yapmayı düşündüğü bir şey değildir, sadece kendi kendine gerçekleşir. Ne yazık ki, PC kas grubunun sıkışması acıyı engellemek yerine nihai olarak acıya neden olur; acıya karşı bir savunma mekanizması olmaya çalıştığı halde tam tersi bir sonuç oluşur. Spazmlar girişten ya da hareketten sonra yanma ya da acıya neden olur ve girişi tamamen kapatabilir.

PC kas grubu büyük ve çok güçlüdür. İdrar yolu açıklığını, vajinayı ve anüsü sekiz sayısına benzeyen bir şekilde çevreler; kasların bir halkası vajina bölümünün, diğeri ise anüs bölümünün etrafındadır. Bu kaslar, her iki tarafta da, karında ve pelvik organlarını bir ağ gibi yerinde tutmak için iskelete bağlıdır.

Vajinismus Tedavisi ve PC Kasları

Kadının pelvik tabanının anatomisi, pubococcygeus ya da PC kas grubu adı verilen iç kasları vurgular. Bu kas grubu, vajinismus yaşandığında istemsiz bir şekilde spazm yapar. Bu güçlü kas grubu hem vajinal bölgesinin tamamını, hem de anüsün etrafını çevreler.

Hiçbir zaman tamamen gevşemeyen, her zaman kısmen kasılı olan PC kasları, ihtiyaç hissettikleri anda harekete geçmeye hazırdır, kadın farkında bile olmadan güçlü bir şekilde sıkışırlar. Örneğin, kadın bunun üzerinde hiç düşünmeden uygun bir zaman gelene dek kadının idrarını ya da büyük abdestini tutmasını sağlarlar. Vajinismusta, giriş çabasında bulunulduğunda PC kasları, bilinçli bir niyet (düşünce) olmadan istemsiz olarak sıkışır ve vajinal açıklığı kapatır. Cinsel birleşmeyi rahatsız, acı veren ve erişilmeyen bir şey yapan da bu sıkışmadır. Sık sık neyin neden olduğu bilinmeyen bir acı hissedilir. Bir şeylerin yanlış gittiğini bilen ama sorunun vajinismus olduğunu ve vajinismus tedavisi nin mümkün olduğunu bilmeyen kadın da genelde sıkıntıya düşürür.

Vajinismus Tedavisi ve PC Kas Grubu

PC kas grubunu cinsel birleşme beklentisine farklı bir şekilde tepki göstermesi için yeniden eğitmek vajinismusun başarılı tedavisinin anahtarını oluşturur. Bu kas grubunun bilinçli olarak yönetimini ele almayı öğrenme süreci, artık istemsiz sıkılığın gerçekleşmemesi üzere şartlı refleksi değiştirir (kas belleklerini ya da şartlı tepkileri değiştirir). Etkin program bütün tetikleyicilerin çözümlenmesi için hem vücut, hem de zihnin öğelerini kapsamlı olarak ele alır. Böylece, cinsel birleşmeye çalışıldığında artık istemsiz spazmlar gerçekleşmez ve acı ortadan kalkar.

Vajinismus Tedavisi için Sorunun Tanısı

Çoğunlukla kadın vajinismus semptomların şüphelenir. Medikal vajinismus tedavisi ve Vajinismus tanısı jinekolojik muayene ve hasta hikayesi ile konur. Burada diğer olasılıkları göz ardı edilmesinde jinekolojik muayene büyük önem taşır.

Vajinismusun Medikal Tanısı

Kadınlar sıklıkla semptomlardan şüphelenir. Tıbbi doğrulama zorluk içerebilir. Genelde tıbbi tanı konulmasında hastalar birkaç doktor ve uzman muayenesinden geçer. İlk muayenelerde tıbbi sorun bulunamaz bunun sonucu hasta vajinismus tanısı alamaz veya yanlış tanı alır.

Birçok doktor vajinismus Tedavisi konusunda fazla bilgi sahibi değildir, bu nedenle teşhis sürecinin bir kısmı doğru doktoru bulmakla geçer.

Hasta doktor arasında cinsel problemi konuşmak zor olabilir. Sıkılma, utanma ile problemi tanımlama zorlaşabilir. Bilgili bir profesyonelin yardımı vajinismus’u doğrular.

Tıbbi olarak vajinismus tanısı nın doğru konulması bu konu ile ilgili bütün endişeleri ortadan kaldırmaya yönelik bilgilendirme tedavi süreci içinde önemlidir.

Vajinismus gibi ağrılı cinsel ilişki problemleri çoğu zaman yanlış tanı alır veya hiç ele alınmadan bırakılır. Kadınların bu süreçte sabırlı olması ve doğru tanıya ulaşana kadar istikrarlı olması gerekir. Bu yüzden vajinismus konusunda uzman olarak çalışan doktorlara ulaşması gerekir.

Bu internet sitesi ile bu durumdaki pek çok kadına yardım etmeyi amaçlıyoruz. Bu durumun ülkemizde -15 sıklıkta görüldüğünü pek çok çiftin vajinismus problemi yaşadığını bilmekteyiz.

Jinekologlar kadınların pelvik sağlık sorunları konusunda tanı ve tedavi açısından eğitim almış bir uzmanlık grubudur fakat tüm jinekologlar vajinismus teşhis ve tedavi konusunda deneyimli değildir. Fakat diğer tıbbi olasılıkları ekarte etmek açısından yardımcı olurlar.

Vajinismus Tedavisi Tanısında Pelvik Muayene

Pelvik muayene vajinismus tanısında önemlidir. Vajinismus belirtilerini neden olabilecek diğer olası fiziksel veya medikal durumların ekarte edilmesiyle tanı sürecinde tıbbi ve cinsel hikaye alınıp, jinekolojik muayene ile sonuçlandırılır.

Doğru vajinismus tanısı için doktor ağrının nerede, ne sıklıkta, ne zaman ve ne durumda ortaya çıktığını irdeleyerek vajinismus dışında başka sorunları elemeye çalışır.

Bazen muayene sırasında ağrı vajinal kasılma olmayabilir, sadece bu belirtiler cinsel ilişki sırasında ortaya çıkabilir. Bu nedenle kadının “Cinsel Birleşmede Sorun Yaşıyorum!” sözleri ciddi bir şekilde ele alınmalıdır.

Vajinismusu olan kadınlar pelvik kaslardaki kasılmalardan dolayı jinekolojik muayene olamazlar, bu durum psikolojik destek ve uygun spekulum kullanılarak aşılabilir. Vajinismus konusunda bilgili bir doktor rahat duyarlı bir ortam oluşturmaya daha yatkın olacaktır.

Pelvik muayene sırasında pelvik kaslarda kasılma olduğundan bazı doktorlar küçük vajina veya kızlık zarı anormalliğinden bahsedebilir. Yanlış olarak vajen girişini genişletme girişiminde bulunabilir. Genel de vajinismusu olan kadınlarda tipik olarak kadın genital organ yapıları normaldir.

Vajinismusu İyileştiren Bir Ameliyat Yoktur!

Bazen vajinismusun yanlış teşhis edilmesi sonucu yararı olmayan gereksiz ameliyatlar yapılabilir. Vajinal girişi genişletmek için bir cerrahi işlem önerilirse ikincil bir görüş almak gerekir. Çünkü gereksiz yere yapılan bir işlem vajinismusun tedavisinin daha zor komplike bir durum haline getirebilir.

Bu konuda uzman bir doktora başvurmayan vajinismus hastası gereksiz zarar verme olasılığı olan cerrahi bir işlem ve ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılabilir. Fakat vajinismus invaziv cerrahi işlem gerekmeyen tedavi yöntemleri ile düzeltilebilir.

Vajinismus Tedavisi ve Tanısı İçin Kriterler

 • Vajinal kas spazmı tek başına geçerli ve güvenli tanı kriteri değildir.
 • Vulvar ağrı çoğu sekonder vajinismus hastasında mevcuttur ve mutlaka değerlendirilmelidir.
 • Vajinismus ve ağrılı cinsel ilişki (disparoni) iki ayrı rahatsızlıktır ve ayırt edilmelidir.
 • Korku ve vajinal ilişkiden kaçınma durumu vajinismus un önemli komponentidir.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus nedenleri, psikolojik veya yapısal nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Vajinismus nedenleri arasında %90 psikolojik kaygılar varken fiziksel nedenler vardır. Bazı vajinismus hastalarında neden bulunamaz. Neyseki vajinismusu tedavi etmek için nedenlerin hepsini bilmeye gerek yoktur.

Ağrı Döngüsü

Pek çok kadın için beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Cinsel birleşme sırasında rahatsızlık hissi huzursuzluk açıklanamayan kasılma yaşanır. Ağrı vajenin çevresindeki pelvik kasların kasılması ile ilgilidir. Bu durum kadının istemsiz ve kontrolü dışında gerçekleşen bir durumdur.

Genelde vajinismusun temelin de vücutta ağrı beklentisine neden olan psikolojik veya fiziksel sebeplerin bir birleşimi bulunabilir. Vücut ağrı beklentisine tepki olarak kendisini korumak için vajen kaslarını kasar ve cinsel birleşme rahatsız ağrı verici bir hal alır. Bu kasılma durumunun ciddiyetini bağlı olarak ilişki daha zor yada imkansız hale gelebilir. Cinsel birleşme çabaları bu rahatsızlığın daha yoğunlaşmasını pekiştirir. Vücut artan bir ağrı hisseder bu beklenti tepkiyi dahada yerleşik hale getirterek vajinismus ağrı döngüsünü yaratır.

Vajinismus yetersiz ön sevişme yada vajinal kuruluk gibi basit fiziksel olaylar yada genel endişe, korku gibi fiziksel olmayan duygular tarafından tetiklenebilir.

Vajinismus kadının istemli yaptığı bir davranış olmadığının anlaşılması önemlidir. İstemsiz kas kasılmasına bağlı olmadığı için durduramaz. Vajinismuslu kadınlar ilk olarak cinsel bakımdan istekli olabilir. Ancak hissettikleri ağrı başarısızlık ve hayal kırıklığı duygularından öteri zamanla bu istek azalır.

Fiziksel olarak haz veren cinsel birleşmede bulunmamak sıkıntı veren bir şeydir.

Ağrı beklentisi endişe, korku yada sağlıklı olmayan cinsel mesajlar vajinismus belirtilerini arttırır.

Vajinismusta Fiziksel Olmayan Nedenler

Korkular: İlişkide şiddetli ağrı beklentisi, ilişki sırasında çok kanama yırtılma olacağı korkusu, hamile kalma korkusu

Endişe ya da Stres: Genel endişe, çiftlerin cinsellikle ilgili bilgi eksiklikleri, performans baskısı, daha önce hoş olmayan cinsel deneyimler, cinsel ilişki konusunda olumsuzluk, suçluluk, duygusal travmalar veya başka sağlıksız cinsel duygular

Sarsıcı Olaylar: Geçmişteki duygusal veya cinsel tacize uğramak, şiddet ya da tacize tanık olmak, bastırılmış anılar, ev içi şiddete maruz kalma

Eşle Sorunlar: Şiddete maruz kalma, eşi kabul etmeme ,Suistimal, duygusal uzaklık, güvensizlik, kontrolün elden gitmesi endişesi, vb.

Çocukluk Deneyimleri: Fazlasıyla katı anne baba, çok korumacı aile yapısı ,katı ahlak kuralları, tabular, günah ayıp gibi kavramların bilinç altına yerleşmesi şok edici cinsel görüntüler görmek, yetersiz cinsel eğitim, kızlık zarının çok değerli olduğu korunması gereken bir yapı olduğu gibi öğretiler

Vajinismusta Fiziksel Nedenler

Tıbbi Durum: İdrar yolları enfeksiyonları ya da idrar sorunları mantar enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, endometriyoz, cinsel organ ya da pelvik tümörler, kistler, kanser, vulvodini/vestubulodini, pelvik enflamasyon, liken planus, liken skleroz, egzama, psoriyaz, vajinal prolaps, vb , bartolin absesi ,doğuştan genital yapılarla ilgili anomaliler

Doğum: Normal ya da zor vajinal doğumlar, kötü iyileşen yaralar ve komplikasyonlar, sezaryenler

Yaşla İlgili Değişiklikler: Menopoz ve hormonsal değişiklikler, vajinal kuruluk/yetersiz kayganlaştırıcı vajinal atrofiGeçici Rahatsızlık ;Yetersiz ön sevişme, yetersiz vajinal kayganlaştırıcıdan kaynaklanan geçici acı ya da rahatsızlık vb

Pelvik Travma: Herhangi bir pelvik ameliyat, zor pelvik muayeneler ya da başka pelvik travma

Suistimal: Fiziksel saldırı, ırzına geçilme, cinsel/fiziksel suistimal ya da saldırı ilaçlar yan etkiler pelvik acıya neden olabilir.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus belirtileri hafif yanma hissinden vajinal açıklığın tamamen kapanarak, ilişkinin imkansız hale gelecek olmasına kadar şiddetli olabilir. Başlıca VAJİNİSMUS belirtileri;

 • İlişki sırasında yanma ya da batma
 • Zor ya da imkânsız cinsel birleşme
 • Evliliğin cinsel birleşme ile tamamlanamaması
 • Doğum, idrar yolları enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ameliyatları, kanser tedavisinde kullanılan uygulanan kemoterapi, radyoterapi , tecavüze uğramak, menopoz sonrası durumlar
 • Sebebi belli olmayan cinsel ilişki sırasında hissedilen ağrı
 • Jinekolojik muayene olmakta zorluk
 • Bacaklar, sırt gibi vücudun diğer kas gruplarında kasılmalar, cinsel ilişki sırasında panik atak durumu,
 • Ağrı ve başarısızlıktan dolayı cinsel ilişkiden uzak durma

Vajinismus belirtileri yanma, batma, rahatsızlık, huzursuzluk gibi hislerin eşlik ettiği cinsel birleşmeyi imkansız hale getiren bir rahatsızlıktır. Vajinismusun ana sebepi pelvik taban kaslarının özellikle pubococcygeus (PC) kas grubunun istemsiz bir şekilde kasılmasından dolayı gerçekleşir.

Vajinismus Belirtilerindeki Farklılıklar

Vajinismus her yaş grubundaki kadınlarda ortaya çıkabilir.Daha önce aktif bir ilişkisi olan sağlıklı bir kadında bile ortaya çıkabilir. Her kadın vajinismusu aynı şiddette yaşamaz ve vajinismus farklılık gösterir:

Bazı kadınlar vajinalarına hiçbir şey yerleştiremez.

Bazı kadınlar vajinalarına tampon, fitil koyabilir ve jinekolojik muayeneyi olabilir. Fakat cinsel ilişkiye giremez.

Bazıları kısmen cinsel ilişkiye girebilir fakat bu çok ağrı ve acı veren bir süreçtir.

Bazı kadınlar, giderek artan ağrı ve rahatsızlık hissi nedeni ile cinsel ilişkiden kaçınma ve isteksizlik oluşur.

Vajinismus Tedavisi ve Tipleri

Birinci Vajinismus

Birincil vavjinismus kadının cinsel ilişki sırasında PC kaslarında kasılmadan dolayı hiç bir zaman ağrısız cinsel ilişkide bulunamama durumudur.

Birincil vajinismus, ilk cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar. Eş cinsel ilişkide bulunamaz ve vajen açıklığında bir duvar hissi olduğundan bahseder. Cinsel birleşme imkansız veya fazlasıyla zordur. Birincil vajinismusda cinsel birleşme olmadan devam eden evliliklerin yaygın nedenidir. Birincil vajinismus olan kadınlar fitil, tampon yerleştirmede ve jinekolojik muayenede problem yaşarlar.

Bazı kadınlarda diğer vücut kas gruplarında da kasılmalar meydana gelir, hatta panik atak rahatsızlığı benzeri bir durum yaşayarak ani solunum durmasına yol açabilir. Bu durum vajinaya birşey yerleştirme çabası sona erdiğinde kaslar gevşeyerek tekrar normale döner.

İkincil Vajinismus

İkincil vajinismus, daha önce normal ağrısız cinsel ilişkide bulunan bir kadının hayatının sonraki bir evresinde ağrı kasılma ilişkiye girmede zorluklar yaşamasıyla karşımıza gelir. Genel olarak geçici pelvik ağrı ve buna sebep olan hastalıkların sonrasında gelir.

Bunlar, travma, ameliyat, menopoz, enfeksiyon, doğum gibi durumlarda başlayabilir veya açıklanabilir hiç bir nedeni de olmayabilir.

Bu hastaların ağrı sorunları önce tıbbi olarak tedavi edilebilir, daha sonrasında ağrı tüm vücutta kasılmaya neden olarak cinsel birleşmenin zorlaşmasına sebep olur.

Vajinismus Derecesi

Vajinismus derecesi ile vajinismusun ağırlığı da eş anlamlıdır.

Vajinismusun derecesi,şiddeti herkes için farklılıklar gösterebilir. Bu konuda ilk vajinismus sınıflandırması ‘Lamont’ isimli bir bilimadamı tarafından 1978 yılında yapılmıştır.

Lamont, vajinismus hastaların öykülerine ve jinekolojik muayene bulgularına göre 4 ayrı gruba ayırmıştır. Son yıllarda başka pacik isimli araştırmacı 5. Derece vajinismus ekleyerek vajinismus 5 gruba ayrılmıştır.

 • Düzeyde Vajinismus: En hafif formu olan Bu hastalar muayene sırasında verilen telkinler ile vajinal kaslarının kasılmalarını kontrol edebilmektedirler. Sınırlı penis girişi vardır. Geçmişte yaşanmış bir cinsel travma yoktur.
 • Düzeyde Vajinismus: Orta derecede vajinismus formudur.kadın sınırlı cinsel birleşme yaşar fakat hissettiği ağrı nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınma vardır. Hasta parmağı ile vajen girişine dokunabilir. Bu vajinismus hastaları, jinekolog tarafından muayene sırasında verilen telkinlere rağmen, muayene süresince pelvik taban kaslarını kasmaya devam ederler.
 • Düzeyde Vajinismus: Ortanın üstü düzeydeki vajinismus formu hasta cinsel birleşme sırasında şiddetli kasılma yaşar, cinsel birleşme hiç olmamıştır.. vajinal girişe dokunamaz. Hasta jinekolog tarafından yapılan muayene sırasında kendisini kasarak doktora engel olmaya çalışır.
 • Düzeyde Vajinismus: İleri düzeydeki (şiddetli) vajinismus formu. Bu vajinismus hastaları cinsel birleşme anı geldiğinde korku endişe ve pelvik kaslarla birlikte vücutta kasılma oluşur. İlişki sona erdiğinde de sakinleşmesi zaman alır. doktor tarafından yapılan jinekolojik muayenede kalçasını kaldırır, , bacaklarını kapatır ve bu şekilde muayeneye engel olur.
 • Düzeyde Vajinismus: En şiddetli, en ağır düzeydeki vajinismus formudur.Hasta cinsel yakınlaşma olduğunda korku endişenin eşlik ettiği panik atak tablosu gelişir. Sakinleşmesi zaman alır. hekim tarafından yapılan jinekolojik muayene sırasında yaşanan yoğun korkuya bağlı olarak bu hastalarda muayene sırasında titreme, hızlı soluk alıp verme , çarpıntı, ağlama krizleri, bayılma nöbeti,bulantı, kusma, masadan kaçma, gibi tepkimeler ortaya çıkar. Jinekolojik muayeneye izin vermez.

Vajinismus derecesini veya şiddetini belirlemek tedaviyi planlamak açısından önemlidir.

Vajinismus ve Gebelik

Gebelik oluşabilmesi için yeterli bir miktarda spermin vajina içerisine girmesi gereklidir. Ancak yine de vajinismus hastası tam bir birliktelik yaşayamasa da sevişme sonrası eşlerinin vajina dışına boşalması ile spermlerin yüzme hareketinden dolayı çok çok nadir de olsa gebelik mümkündür.

Vajinismus hastalarında gebelik nasıl oluşuyor?

‘Vulva’ adı verilen dış genital bölgeye,(meninin boşalması sonucu atılan spermler yüzme kabiliyetleri ile vajinaya, vajina içinden de rahim ve sonrasında tüplere ulaşarak yumurtlama döneminde yumurtalıklardan atılmış bir yumurtayı dölleyip gebeliği başlatabilir. Yani bir kadın kızlık zarı bozulmadan) de bu şekilde gebe kalabilir. Bu durum son derece ender görülür.

Vajinismus hastaları tam bir birleşme olmadan nasıl gebe kalabiliyor?

 • Dışa boşalma ile dökülen menideki spermlerin yüzme kabiliyeti ile gebelik mümkün olabilir. Ayrıca;
 • Yarım ilişki olması, yani penisin yalnızca bir kısmının vajina içine girmesi ile
 • Evlilik süresinde yalnızca bir veya bir kaç ilişkinin olması ve bu ilişkilerden sonra gebelik ortaya çıkması ile
 • Sancılı, ağrılı ilişkiler yaşayabilen vajinismus çiftlerinin, cinsel ilişki sırasında vajina içine atılan spermlerin yumurtayı döllemesi sonucunda

Vajinismus ve Kısırlık Tedavileri

Çocuk sahibi olmak isteyen Vajinismus tedavisi Ankara hastalarının bir kısmı tüp bebek veya aşılama tedavileri ile gebelik elde etme yoluna gitmektedir.vajinismus cinsel bir sorun olup tedavisi kısa ve etkin bir şekilde yapılmaktadır. kısırlık tedavileri çok daha uzun sürmektedir ve tedavi sırasında kullanılan ilaçların yan etkileri de düşünülürse çocuk tedavisi için infertilite tedavisi almak hiç akılcı bir yaklaşım değildir. Tüp bebek maliyet ve başarı oranı da göz önünde bulundurularak hasta doktor tarafından vajinismus tedavisine yönlendirilmelidir.

Vajinismus ve Gebelik

Vajinismus sorunu yaşayan, hiç bir ilişkiye girmeden nadiren gebelik ile karşılaşan çiftler vardır. gebelik yönünden riskli durumları olmayan yani düşük tehdidi, kanama ,erken doğum riski gibi durumlar yoksa vajinismus hastalarının gebelik dönemlerinde bile, vajinismus tedavisi Ankara da mümkündür. Bu hastanın normal doğum yapmasına, kendine güveninin gelmesine yol açar

Vajinismus hastası nasıl hamile kalabilir?

 • Sürtünme ile dışa boşalan meni içindeki spermlerin yüzerek tüplere ulaşması
 • Penisin uç kısmı vajina girişindeyken boşalma ile spermlerin az bir miktarının vajina içerisine atılması
 • Yarım ilişki (penisin uç kısmının vajinaya girmesi) sonucunda gerçekleşen boşalma sonucunda hamile kalınması
 • Tek bir veya bir kaç cinsel ilişki sonrasında hamile kalınması, ancak daha sonraki ilişkilerde korkuya bağlı kasılmaların ilişkiye hiçbir şekilde izin vermemesi

Vajinismus Hastalığı Tedavisi

Kadının cinsel sorunları içerisinde en etkili, başarılı şekilde tedavi edilebilen bir sorunudur. Tedavi adım adım bir süreci içeren ve 0 çözüme ulaşan bir sorundur. Tedavi sürecinde çiftler ortak olarak ele alınır ve ortak bir sorunları olarak algılamaları sağlanmalıdır. Çift birlikte sorumluluk almalı ve katkı sağlamalıdır.

Vajinismus tedavisi seçenekleri içerisinde pek çok tartışma vardır. Bazı doktorlar vajenin giriş kısmını açmak için himenektomi veya girişi açıklık sağlayacak cerrahi bir müdahale önerebilir. Fakat bu yaklaşımın tek başına etkili ve başarılı bir tedavi seçeneği olmadığı açıktır. Bazı klinik çiler aşırı ağrı korkusu nedeni ile oluşan fobik bir reaksiyon olduğunu düşünerek psikoterapi önermiştir.

1970 ler de kadın hastalıkları uzmanı bir doktor tarafından vajinal dilatosyonu içeren davranış terapisi ile vajinismusun kolayca tedavi edilebileceğini çalışmalarında vurgulamıştır.

Bu nedenle vajinismus tedavisini dört ana kategoride toplayabiliriz;

Pelvik Taban Fizyoterapisi

Vajinismus tedavisi’nde pelvik taban egzersizlerinin kullanılma amacı vajinal kaslar üzerinde farkındalığı ve kontrolü sağlamaktır. Bunun için çeşitli teknikler kullanılabilir. Bu teknikler şöyledir;

 • Solunum ve gevşeme
 • Lokal Doku Desensitizasyonu
 • Vajinal Dilatatör
 • Pelvik Taban Biyofeedback
 • Manuel Terapi

Genel Psikoterapi

Vajinismus tedavisinde çeşitli psikolojik tedavi yöntemleri vardır. Bunlar evlilik terapisi, hipnoz, cinsel terapi gibi yöntemleri içerir. Temel de evlilik problemi, kötü cinsel deneyimler aile içinde katı kuralcı eğitim alan kadınlarda sıklıkla bu yöntemler kullanılır. Altta yatan psikolojik sebepler bulunarak erkek kadın birlikte terapiye alınır. Çiftin cinsel ilişki durumu ve diğer ilişkilerindeki problemler irdelenerek ele alınır.

Cinsel İlişki ve Davranışsal Terapi

Vajinismus vajinal dilatasyonu içeren davranışsal cinsel ilişki terapisi ile tedavi edilebilir. Birinci adımda jinekolojik muayene ile vajinal kas spazmının hastaya ve eşine fiziksel gösterilmesini içerir. Çift daha sonra gittikçe büyüyen ölçülerde dilatatör kullanımı sağlanarak vajinal girişe duyarsızlaştırılması sağlanır. Bu tedavi tarzı cinsel fonksiyonu ve vajinismus gelişimini kapsayan eğitim sürecinin önemini gösterir. Bu tedavi vajinismusun psikolojik çözümüne de katkı sağlar. Tedavi maksimum 2 saat süren ortalama 3 seansı kapsayan korku ve vajinal girişten kaçınmayı düzeltmeye yönelik bir uygulamadır.

Sonuç olarak vajinismus tedavisi,

 • Kadına vajinimus nedir anlatılmalı
 • Neden olabilecek fiziksel ve psikolojik nedenler irdelenmeli
 • Kadın genital anatomisi pelvik taban kasları öğretilmeli
 • Pelvik taban kaslarının kontrolü sağlanmalı,
 • Giderek çapları artan dilatötör kullanılarak vajinal giriş genişletilmeli
 • Ağrıyı ortadan kaldırmak için gevşeme egzersizleri kullanılmalı

Böylelikle vajinismusa neden olan pelvik kaslardaki ağrı, yanma, batma ve ilişkiye girememe problemi hiç bir ağrı kalmayacak şekilde çözülebilir. Çiftler için tedavi hayatlarını değiştiren cinsel birleşmenin ağrısız ve zevkli bir hale gelmesini sağlar.

Vajinismus Tedavisi Ankara’da Nerede Yapılıyor?

Vajinismus, kadınların cinsel birliktelik sırasında acı, yanma ve rahatsızlık hissetmesi ya da hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girememesi durumudur. Vajina girişinde bulunan kasların kontrolsüz bir şekilde kasılarak ilişkiyi engellemesi ile karşı karşıya kalınmaktadır. Türkiye’de oldukça yaygın olarak görülen bu hastalık, genellikle psikolojik kökenlidir. Ülkemizde sosyal yaşamda cinselliğe dair tabuların bulunması, cinsel ilişki hakkında halk arasında yayılan olumsuz söylentiler, cinsellik ile ilgili yapılan baskılar, geçmişte yaşanan taciz durumları, cinsel ilişki konusunda özgüven eksikliği, partnere karşı duyulan güvenin az olması gibi durumlar vajinismusun başlıca sebepleri olarak kabul edilmektedir.

Vajinismusun tedavisi mümkündür. Pek çok kadın doğum kliniğinde bu konu hakkında yardım alınabilir. “Vajinismus tedavisi Ankara’da nerede yapılıyor?” sorusunun cevabını arayan hastalar, Opr. Dr. Ümmügülsüm Soytürk’ün Ankara Çukurambar’da bulunan muayenehanesini ziyaret edebilirler.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Hakkında

Vajinismus, tedavisi gerçekleştirilebilen bir cinsel bozukluktur. Vajinismus tedavisi, adım adım takip edilen bir süreçten oluşmaktadır. Vajinusmus tedavisini genel olarak incelediğimiz zaman karşımıza dört farklı adım çıkmaktadır. Bunlardan ilki, Pelvik Taban Fizyoterapisidir. Bu yöntem, kadının pelvik kaslarının egzersizler ile kontrolünün sağlanmasını amaçlamaktadır. Böylece, ilişki sırasında kadının kaslarını kontrol edebilmesi mümkün olacaktır.

Vajinismus tedavisi için kullanılacak bir diğer yöntem ise genel psikoterapidir. Psikoterapi yöntemi ile; evlilik terapisi, cinsel terapi ve hatta hipnoz yöntemlerine başvurulabilir. Vajinismusu oluşturan sebeplerin büyük bir kısmı psikolojik olduğu için psikoterapi yöntemi oldukça talep gören bir yöntemdir. Buna ek olarak, cinsel ilişki ve davranış terapisi de uygulanabilmektedir. Tüm bu terapi yöntemleri, kadının vajina anatomisi ve cinsel ilişki hakkında bilgilendirilmesini amaçlamaktadır.

Vajinismus İçin Seans Ücretlendirme

Öncelikle vajinismusun ne demek olduğundan söz edelim. Vajinismus adından da anlaşılacağı üzere vajina ile ilgili bir durumdur. Vajinanın girişinde bulunan kasların kişinin elinde olmadan ani bir şekilde kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi engellemesi durumu vajinismus olarak tanımlanır.

Vajinismus durumunu yaşayan kadınlarda cinsel ilişki yaşama sırasında vajinal bölgede acı hissi, yanma hali ve yüksek derecede kasılma görülür. Bu da cinsel birleşmeyi tamamen engellemektedir.

Özel Dr. Soytürk kliniğinde sizlerin bütçesini asla zorlamayacak bir şekilde seans ücretlendirmesi yapmaktayız.  Kliniğimize bu şikayetle gelen kişilere ilk olarak rutin bir jinekolojik muayene yapmaktayız. Bu, durumun ileri derecede olup olmadığını anlayabilmek adına oldukça önemli bir adım olmaktadır. Muayenesi yapılan kişinin probleminin derecesinden, ortalama gerekli olan seans sayısı titizlikle belirlenerek uygulanması gereken tedavi ile alakalı derinlemesine bir bilgilendirme yapılır. Hasta ile yüzyüze görüşülür, bir süre konuşulur, çeşitli jinekolojik test ve kontrollerden sonra da belirlenmiş olan muayene ücreti kişiden alınır.

Kişi asla doktor tarafından belirlenmiş olan kendisine göre ayarlanmış vajinismus tedavisi seanslarını kaçırmamalıdır. Vajinismus, tedaviye sürekli gelebildiğinizde aşabileceğiniz bir durumdur bu yüzden seanslarınızda istikrar sağlamalı, düzenli bir şekilde geliyor olmalısınız. Ödeme konusunu ise şu şekilde açıklığa kavuşturursak: Kişi dilerse kliniğe her gelişinde 1 adet seans için ödeme yapar dilerse de seans sayısı önceden belirlendiği için toplu bir şekilde ödeme yapabilir. Toplu şekilde ödeme yapıldığında önemli indirim fırsatları da sunmakta olduğumuzu belirtelim.

Vajinismus Tedavisi Fiyatları

Günümüzde birçok kadın vajinismus hastalığı ile mücadele etmektedir. Fakat birçok kişi bu durumdan fazlasıyla çekindiğinden ötürü bu sebeple doktora gitmek istemez ya da bunun aynı diğer hastalıklar gibi normal bir hastalık olduğunu kabullenmez, bu yüzden klinik yardım almaya da asla yanaşmaz. Bu kesinlikle yanlış bir davranıştır. Cinsel birleşme esnasında kasılan, yanma hissi yaşayan, vajinal bölgede acı hissettiren ve cinsel birleşmenin başlamasını engelleyen birtakım negatif durumlar yaşıyorsanız ve bu bahsettiğimiz şeyler sürekli bir şekilde tekrarlanıyorsa hemen kliniğimize başvurarak son derece güvenilir olan tedavi hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Uyguladığımız tedavi olumlu sonuç veren başarılı bir tedavidir.

Vajinismus tedavisi fiyatları kliniğimizde asla sizin bütçenizi zorlayacak şekilde yöntemlerle oluşturulmamaktadır. Ücretlendirmeyi yapmak için ise asıl tedaviye başlamadan önce rutin, herkes için yapmakta olduğumuz jinekolojik muayenenizi yapmaktayız. Bu yöntemle ilerleme sebebimiz ise tedaviden kaç seans ve ne kadar süre ile yararlanmanız gerektiğini tespit etmek içindir.  Çünkü bu tür durumlar tamamen bireysel olmaktadır, yani kişilere göre değişiklik göstermektedir. Bu sebep ile muayenenizi olduktan sonra hastalığı yenmeniz için ne kadar süre kliniğimize geleceğinizi belirliyor ve bu doğrultuda tedavinize hiç zaman kaybetmeden başlıyoruz.

Vajinismus tedavisi fiyatlarını öğrenmek için de kliniğimizi ziyaret ederek soru işaretlerinizi giderebilirsiniz. Telefondan ulaşarak fiyat öğrenmeniz çok sağlıklı olmayabilir, çünkü az evvel de bahsettiğimiz şekilde herkes için yapılan tedavi süresi farklıdır ve ücretlendirme de buna göre değişiklik gösterir.

Ankara’nın En iyi Vajinismus Doktoru Kimdir?

Vajinismus, kadınlarda sıklıkla görülen ve tedavisi mümkün bir hastalıktır. Vajinismus tedavisi görmek isteyen kadınlar, doktor tercihini dikkatli yapmalıdır. Büyük oranla psikolojik kökenli olan bu hastalık, iyi bir doktor ve iyi planlanmış bir tedavi ile düzelebilmektedir. Doktor seçiminin dikkatli yapılması, yeni bir psikolojik travma yaşanmaması açısından çok önemlidir. Doktor seçiminin önemli olması, aynı zamanda klinik seçimini de önemli kılmaktadır. Tedavinin yapıldığı klinik temiz ve güvenilir olduğu takdirde hastalar tedaviyi psikolojik olarak kabul edecektir.

Ankara, vajinismus tedavisi konusunda oldukça zengin bir ildir. Ankara’da yer alan pek çok kadın doğum muayenehanesi ve kliniği vajinismus tedavisi konusunda yardımcı olmaktadır. “Ankara’nın en iyi vajinismus doktoru kimdir?” sorusunun cevabını vermek oldukça kolaydır. Ankara’da sağlık ve güzellik kliniği bulunan Opr. Dr. Ümmügülsüm Soytürk, vajinismus tedavisinde uzmandır. Oldukça zengin bir akademik kariyeri olan Soytürk, yurt içinde ve yurt dışında aldığı eğitimler sayesinde kadın doğum uzmanı olmuştur. Bu gibi hastalıklar için aranılan adres haline gelmiştir.

Hastalar tarafından yoğun ilgi gören klinik, randevu sistemi ile çalışmaktadır. Ankara’da yaşayan hastalar, Soytürk’ün kliniğinden randevu alarak en kısa zamanda vajinismus tedavisine başlayabilecektir. Vajinismus tedavisi, adım adım ilerleyen bir süreç olup doğru doktor ve doğru yöntem ile kısa bir süre içerisinde tamamlanabilir. Soytürk, güvenilirliği ve akademik kariyerindeki başarıları sayesinde vajinismus tedavisinde öne çıkan hekimlerden biri olmuştur.

Vajinismus tedavi Fiyatları Neye Göre değişir?

Vajinismus tedavisi, fiziksel ve psikolojik olarak iki ayrı kategoride incelenmektedir. Tedavi için gerekli adımlar doğru planlama ile atılmalıdır. Vajinismus tedavisi olmak isteyen hastaların merak ettikleri şey, bu tedavinin bütçelerine uygun olup olmadığıdır. “Vajinismus tedavi ücretleri nasıldır?” ve “Vajinismus tedavi fiyatları neye göre değişir?” soruları, hastalar tarafından oldukça sık sorulmaktadır. Vajinismus tedavi fiyatları, kullanılan yönteme ve tedavi süresine bağlı olarak değişmektedir. Özel Dr. Soytürk kliniği, vajinismus tedavisini seanslara bölerek uygulamaktadır. Bu sebeple, ücretlendirme politikası da seans sayısına bağlı olarak değişmektedir.

Vajinismus tedavi talebi ile kliniğe giden hastalara öncelikle jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir. Muayene sonucunda hastanın tedavi için ihtiyaç duyacağı seans sayısı belirlenecektir. Hastaların tedavi içeriği ve süresi hakkında bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Tüm detaylar konuşulduğu zaman tedavi ücretleri seans sayısına bağlı olarak değerlendirilmektedir. Tedavi süresince uygulanacak olan seans sayısı fiyatı belirleyecek olup seansların sıklığı fiyata herhangi bir etki etmeyecektir. Önemli olan, hastanın toplamda kaç adet seansa katıldığı olacaktır.

Vajinismus tedavi ücretleri, tedavinin içeriğine bağlı olarak da değişebilmektedir. Fizyolojik ve psikolojik tedavilerde farklı ücretlendirmeler uygulanmaktadır. Bunun sebebi, farklı iki tedavi çeşidinin uygulanma sayısının ve sıklığının da farklı olmasıdır. İki tedavi yönteminde de seans sayısına bakılarak ücretlendirme yapılmaktadır. Ancak, içerikleri farklı olduğu için seans başına ödenmesi gereken ücret de farklı olacaktır.

Vajinismus Tedavisi Paket Ücret Tarifesi

Vajinismus hastalığı ile ilgili olarak kliniğimiz her geçen gün daha da profesyonelleşmektedir. Klinik olarak her daim hastalarının memnuniyetini önemsemektedir, tedavilerini de bu doğrultuda uygulamakta ve sürdürmektedir. Kişiye güven sağlayan, son derece yüksek kalitedeki sağlık ve tedavi koşulları altında hiçbir şekilde vakit kaybetmeden tedavinize bizimle başlayabiliriz. Siz de bu şekilde klinik destek alarak vajinismus ile savaşarak onu kesinlikle yenebilirsiniz. Biz her koşulda yanınızda oluyoruz. Ayrıca uzun zamandır size desteğimizi ve klinik tedavimizi en iyi şekilde yapmak için büyük bir çaba sarfediyoruz.

Vajinismus paket ücret tarifesi şu şekilde belirlenerek uygulanmaktadır: Vajinismus hastalığı konusunda tedavi yöntemimizin içerisinde birçok farklı ve etkili, güvenilir, aynı zamanda birbirleri ile de yakın olarak bağlantılı olan tedavi şekli bulunmaktadır ve bunlar toplu bir şekilde belirli aralıklarla uygulandığında çok daha etkili ve verimli sonuçları beraberinde getirirler. Vajinismus paket ücreti, aslında tedaviyi direkt toplu bir şekilde satın aldığınızdan ötürü aynı zamanda daha da indirimli bir fiyat ile sizlere sunulmaktadır. Bütçenizi hiçbir şekilde zorlamayan bir tedavi ücreti seçeneği sunmak için oldukça dikkatli bir şekilde hareket ediyoruz ve gerçekten gönül rahatlığı ile tedavi sonucu sizi kesinlikle memnun ve mutlu edecek diyebiliyoruz. Alanında uzman, tamamen profesyonelleşmiş doktorlarımız aracılığı ile vajinismus artık herkes için bir kabus olmaktan tamamen çıkmış oluyor.

Ülkemiz Tükiye’de Vajinismus

Vajinismus, kadının cinsel ilişkide bulunmak istemesine rağmen bulunamaması durumudur. Kadın, kendi kontrolü dışında ağrı ya da acı korkusuyla pelvik kaslarını kasarak ilişkiyi engellemektedir. Bu durum, bir tür psikolojik hastalıktır. Cinsel işlev bozukluğu olarak da bilinen vajinismus, kimi zaman doğal sebeplerden kaynaklanırken kimi zaman da psikolojik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Ülkemiz Türkiye’de vajinismus, oldukça sık rastlanan bir cinsel rahatsızlıktır. Türkiye’deki kadınların 10’da 1’i vajinismus ile karşı karşıyadır. Türkiye’de vajinismus görülme oranı %10 iken yurt dışında bu oran yalnızca %2’dir. Aradaki bu büyük farkın çok sayıda sebebi bulunmaktadır. Türkiye’de vajinismus görülme sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Cinselliğe ait tabuların olması
 • Cinsellik konusundaki baskı ve korkular
 • Cinsellikle ilgili anlatılan olumsuz durumlar
 • Cinsel tacizle karşı karşıya kalınması durumu
 • Cinsel ilişki hakkındaki bilgi eksikliği
 • Cinsel ilişkide kendine güven sorunu
 • Partnerine güven sorunu
 • Kadının kendini ifade edememesi

Vajinismus, tedavisi mümkün bir cinsel işlev bozukluğudur. Tüm bu psikolojik sebeplerin ortadan kaldırılması için kadınlara vajinismusun ne olduğu açıkça anlatılmalıdır. Bu duruma sebep olabilecek fiziksel nedenler incelenmelidir. Kadın, genital anatomi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Kadının pelvik kaslarını kontrol etmesi sağlanmalıdır. Cinsel ilişki sırasında karşılaşılan ağrıların ortadan kaldırılması için gevşeme egzersizleri yapılmalıdır. Vajinismus ile karşılaşan kadınlar, mutlaka bir uzmana danışmalı ve yardım almalıdır. Kendi kendisine geçmesini beklemek büyük bir hata olacaktır.

Orgazm Olamıyorum Sorunun Nedeni Vajinismus Olabilir Mi?

Orgazm, cinsel ilişkinin karşılıklı olarak haz alma ve uyarılma duyusunun arttığı ve doruk noktasına ulaştığı andır. Rahim ve vajina, cinsel ilişkinin yükseldiği bu anda ritmik bir kasılma göstererek 3 – 5 saniyelik bir haz yaşamaktadır. Kadınlarda orgazm olamama sorunu sıklıkla gözlenmektedir. Anorgazmi olarak da bilinen bu durum, cinsel uyarının tamamlanmasına rağmen rahatlayamama, kadının kendisini kötü hissetmesi gibi sonuçlar doğurmaktadır. İkili ilişkileri de oldukça olumsuz etkilemektedir.

Anorgazminin en önemli sebepleri psikolojik kaygılar olarak saptanmıştır. Mükemmeliyetçi kadınların kendi kontrollerini kaybetme korkusu, geçmişte yaşanmış olan çeşitli travmalar, yaşanılan problemli çocukluk dönemleri, düzenli bir aile hayatının olmaması, aileden baskı görme durumu, partneriyle olan ilişkisinin sağlıklı olmaması, ergenlik döneminde travmatik cinsel ilişki deneyiminin yaşanması gibi durumlar anorgazminin sebepleri arasında yer almaktadır. Buna ek olarak, anorgazmi bozukluğunun bir kısmı da fiziksel sebeplerden oluşmaktadır. Genellikle; şeker hastaları, bazı nörolojik bozukluklar, çeşitli ilaç kullanımları ve alkolizm gibi fiziksel etkenler anorgazmiyi tetiklemektedir.

Orgazm problemi yaşayan kadınlar genellikle “Orgazm olamıyorum sorunun nedeni vajinismus olabilir mi?” diye merak etmektedir. Bu sorunun cevabı “Hayır” olacaktır. Çünkü, vajinismus cinsel birleşme yaşama sorunudur. Ancak, kadınlar cinsel birleşme yaşamadan da elle uyarı yöntemi ile orgazm olabilmektedir. Vajinismus, orgazm olmayı engelleyen bir durum değildir. Bu sebeple, orgazm olmayı da engellememektedir.

Vajinamın Çok Dar Olması Gibi Bir Durum Söz Konusu Olabilir Mi?

Vajina, kadınların genital bölgesinde yer alan cinsel organdır. Kızlık zarının bulunduğu yerden içeri kadar uzanan 8 – 9 cm uzunluğa sahip bir kanal olarak da tanımlanmaktadır. Vajina darlığı, nadir de olsa görülen bir durumdur. “Müllerian Agenezi” olarak da adlandırılan bu durum, vajinanın doğuştan dar ya da normalden kısa olması durumudur. Vajina darlığında vajinanın kör ve kısa bir şekilde sonlandığı bilinmektedir. Kimi zaman ise vajinanın tamamen yokluğu söz konusu olmaktadır. Vajina darlığı yaşamakta olan kişiler adet göremezler ve cinsel ilişki konusunda sorun yaşarlar. Çünkü, vajinanın uzunluğu kimi zaman 3 – 4 cm kadardır ve bu durum cinsel ilişki konusunda sorun yaratmaktadır. Vajina darlığı yaşayan kadınların adet görmesi, hamile kalması ya da doğum yapması mümkün değildir.

Vajina darlığına bağlı sorun yaşayan kadınlar, “vajinamın çok dar olması gibi bir durum söz konusu olabilir mi?” sorunu sormaktadır. Evet, vajinanın çok dar olması gibi bir durum söz konusudur. Bu durumun tedavisi ise jinekolog hekimler tarafından yapılmaktadır. Vajina darlığının önde gelen tedavi yöntemlerinden olan vajinoplasti, ameliyat yöntemi ile yeni bir vajina oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu sayede, yeni oluşturulan vajina kanalının cinsel ilişkiye elverişli olmasıdır. Ameliyat sonrasında, yapışmayı önleyici dilatörler yerleştirilmektedir. Vajina darlığı hafif derecede olan kişiler de vajina genişletme ameliyatı geçirmektedir.

Vajinismus Tedavi Ücretleri Nasıldır?

Vajinismus, duygusal, fiziksel stresleri etkili olur. Ya fiziksel ya da duygusal olarak yaşanan stres cinselliğe yansır.Her iki faktörün de olduğu durumlar görülmektedir. Cinsellik yaşanırken beklenti haline gelebilir, böylece gerçekleşir, çünkü kişi olmasını bekler. Duygusal tetikleyiciler bunlar şunları içerir:n

 • Acı ya da hamilelik korkusu
 • Endişe, performans hakkında veya suçluluk nedeniyle
 • Kötü niyetli bir ortağa sahip olma veya kırılganlık duyguları gibi ilişki sorunları
 • Tecavüz veya istismar geçmişi dahil travmatik yaşam olayları
 • Büyüme çağında seksin tasviri veya cinsel imgelere maruz kalma gibi çocukluk deneyimleri
 • Fiziksel tetikleyiciler

Bu tarz sorunları olanlar vajinismus sayesinde yaşayabilecekleri sorunlar ise şöyle sıralanmaktadır:

 • İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) veya maya enfeksiyonu gibi enfeksiyon
 • Kanser veya liken skleroz gibi sağlık koşulları
 • Çocuk doğurma
 • Menopoz
 • Pelvik ameliyatı
 • Yetersiz ön sevişme
 • Yetersiz vajinal yağlama
 • İlaç yan etkileri

Cinsel sorunlar hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilir. Kimsenin suçu ve utanılacak bir şey  değildir. Çoğu durumda, tedavi yardımcı olabilir. Vajinismus tedavi ücretleri nasıldır?  Sorusunun cevabına gelince farklı doktorların görmesi ve teşhis ve tedaviye yönelmesi gerekebilir.  Bu yüzden net fiyatlar söylenemese de sağlık konusunda harcanacak para için düşünmemek gerekir.  Önemli olan sağlığınızdır ancak iyi araştırarak doğru tedaviyi ve doğru doktoru bulabilirsiniz.

Vajinismus Tedavi fiyatları için Bir Örnek?

Vajinismus cinsel işlev bozukluğu olarak adlandırılır. Genelde evlilik ile başlayan cinsel ilişki sonrasında fark edilir. Genelde çiftler arasında sıkıntı yaşatabilir. Ne yazık ki vajinismusa çözüm arayan çiftler yanında 7-8 yıla kadar belki de daha fazla süre cinsel ilişkide bulunamayan çiftler de bulunmaktadır. Hafif ve çabuk tedavi edilen evresi olduğu gibi daha şiddetli semptomlara sahip ileri evre hastalar da vardır.

Birçok acı çeken kişi için vajinismus çok çabuk  tedavi edilebilir. Tedavi genellikle hem zihin hem de bedenle çalışmayı içerir. Terapide, uzman tarafından hastaların travma, çarpık inançlar veya korkular gibi bloklar veya güven eksikliği veya ilişki sorunları gibi devam eden faktörler üzerinde çalışmasına yardımcı olunur. Daha sonra hedeflere bakar ve ilerledikçe uyarlayabileceği bireysel bir tedavi planı tasarlanır. Aynı zamanda vücut çalışması müşterinin vajinasına ve vücuduna bağlı hissetmesine yardımcı olmayı içerir.  Vajinismus tedavisinde atılan en büyük adım aslında kişinin bu durumu fark etmesi ve çözüm arayışına girmesidir. Vajinismus fark edilmeyebilir bir rahatsızlık olarak çıktığında ve cinsellikte sorun yaşamaya başladığında doktora gitmek akla gelebilir. Tedavi fiyatları için Bir Örnek? Bu rahatsızlık aslında Türkiye’de oldukça sık görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen çok az kişi doktora gider. Yanlış bilgilerle donatılmış bireyin öncelikle doktor tarafından güven verilmesi ve doğru bilgiye yönlendirilmesi gerekir.  Tedavi süreci ise tamamen bireye bağlıdır. Tedavi fiyatları da aynı şekilde öncelikle size bağlıdır. Sonra tedavinin sürecine ve tabii ki doktora bağlıdır.

Vajinismus tedavi fiyatları pahalı mı?

Vajinismusu teşhis etmek için, doktor tıbbi öykü alacak ve pelvik muayene yapacaktır. Tedavi, nedene bağlı olarak farklı uzmanlar içerebilir. Bir enfeksiyon gibi altta yatan sebeplerin vajinismusa odaklanmadan önce ilk önce göz ardı edilmesi veya tedavi edilmesi gerekebilir. Tedavinin amacı kasların otomatik olarak sıkılaştırılmasını ve ağrı korkusunu azaltmak ve problemle ilgili olabilecek başka türlü korkularla başa çıkmak olacaktır. Vajinismus tedavi fiyatları pahalı mı? Sorusunun cevabına gelince aslında tedavinin doktor, zaman ve tedavi aşamalarına bağlı olduğu bilinmelidir.  Tedavi genellikle aşağıdakilerin bir kombinasyonunu içerir:

Pelvik taban kontrol egzersizleri: Bunlar, pelvik taban kaslarının kontrolünü iyileştirmek için kas kasılma ve gevşeme aktiviteleri veya Kegel egzersizlerini içerir.

Eğitim ve danışma: Cinsel bilgiler ve doğru anlatım vajinismuslu hastaları rahatlatabilir.

Duygusal egzersizler: Bu, kişinin vajinismusuna katkıda bulunabilecek duygusal faktörleri tanımlamasına, ifade etmesine ve çözmesineyardımcı olabilir.

Vajinismusun başarılı bir şekilde tedavi edilmesi için geçen süre bireye bağlı olacaktır. Vajinismusun ameliyat olması çok nadirdir. Vajinismus ile ilgili belirtileri taşıyan bireyler mutlaka bir sağlık kuruluşundan, konusunda uzman doktorlardan destek alınmalıdır. “Kendi kendine geçer” diye doktora gitmeyi ertelemek ya da önemsememek vajinismus’un tedavisi değildir. Kaybedilen her dakika hayattan zevk almanızı engelleyecektir. Sağlıklı bireyler sağlığı bütün olarak görür ve cinsel bir sıkıntı yaşadıklarında da  doktor desteği almak da  çekinmezler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz