Ana Sayfa Sağlık Uçuk tehlikeli bir hastalık mı? Uçuğa iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Uçuk tehlikeli bir hastalık mı? Uçuğa iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

0
Uçuk tehlikeli bir hastalık mı? Uçuğa iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Hastalık etkeni virüsleri taşıyan bireylerle yakın temas sonucunda diğer sağlıklı kişilere de uçuk bulaşabilmektedir.

Uçuk Tehlikeli Bir Hastalık Mıdır?

Uçuk genellikle basit bir rahatsızlık gibi görünse de uçuk olan dokunun kaşınması ya da yaraların sıkılması daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Ayrıca bu tür eylemler virüslerin daha geniş bir alana yayılmasındaki en büyük etkendir. Uçuklu bölgeyle sürekli temas etmek elde bulunan diğer zararlı mikroorganizmaların hastalıklı bölgeye yerleşerek enfeksiyon oluşturmasına neden olabilir. Bu nedenle uçuklu bölgeye el sürülmemeli ve sadece doktorun tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Uçuk Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Etkili Midir?

Uçuk virüslere bağlı bir rahatsızlık olduğu için kullanılan ilaçlar hastalık etkeni olan Herpes Simpleks virüslerini öldürmekte yetersiz kalmaktadır. İlaç tedavisi genellikle mikroorganizmaların ölmesini sağlamaktan ziyade daha ciddi hastalıkların oluşmasını önlemeye yöneliktir. Ayrıca ilaçlar belirtilen dozda düzenli olarak kullanıldığında virüslerin yayılmasını önleyerek hastalığın daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Uçuğa İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri

Uçuğun daha geniş bir alana yayılmasını önlemek ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak amacıyla aşağıdaki doğal uygulamalar kullanılabilir.

Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsak uzun yıllardan beri uçuk tedavisinde kullanılan en etkili bitkilerden birisidir. Güçlü bir antiviral özelliğe sahip olduğu için Herpes Simpleks virüsünün çoğalmasını engelleyici bir etki yapar. Sarımsak uçuğun üzerine sürülerek kullanılabileceği gibi besin olarak tüketildiğinde de büyük oranda iyileşme sağlamaktadır. Bir diş sarımsağı ikiye böldükten sonra uçuğun üzerinde bir süre bekletebilir ya da birkaç diş sarımsağı ezdikten sonra uçuk çıkan deri yüzeyine masaj yaparak sürebilirsiniz. Bu uygulamaları yatmadan önce yaptığınızda sarımsak içerisindeki antioksidanlar sabaha kadar etkisini gösterecek ve uçukta gözle görülür derecede azalma meydana gelecektir.

Kabartma Tozu

Uçuk nedeniyle oluşan yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan ürünlerden birisi de kabartma tozudur. Yarım çay kaşığı kabartma tozunun üzerine 3-4 damla limon suyu damlatın ve uçuklu bölgeye sürün. Hazırladığınız karışımı belirli aralıklarla uyguladığınızda uçuğun azaldığını fark edeceksiniz.

Tuz

Bir tutam tuzu uçuk olan cilt yüzeyine direkt uyguladığınızda büyük oranda iyileşme sağlayabilirsiniz. Ayrıca uçuk tedavisinde sarımsak ve tuzun birleşiminden oluşan formülü kullanabilirsiniz. Bunun için yarım diş sarımsağı havanda dövün ve üzerine bir tutam tuz ilave edin. Hazırladığınız karışımı uçuğun üzerine sürün ve bir gece bekletin.

Limon Suyu

Uçuk nedeniyle oluşan yaranın kurutulması ve enfeksiyonlu bölgenin temizlenmesinde en etkili bitkilerden birisi de limondur. Limon her evin vazgeçilmez bir parçası olduğu için uçuk tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bir parça pamuk üzerine 4-5 damla limon suyu damlattıktan sonra uçuklu bölgeye sürün. Bu uygulama hem yaranın temizlenmesine hem de kurumasına yardımcı olacaktır.

Süt

Sütte bulunan immünogloblinler Herpes Simpleks virüsünün çoğalmasını engelleyici bir etki yapmaktadır. Kulak çubuğuna 4-5 damla süt damlattıktan sonra uçuklu bölgeye sürerek yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli

Doğal bir nemlendirici olan aloe vera jeli cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Aloe vera bitkisinin yaprağından alacağınız bir miktar jeli kulak pamuğuna damlatın ve uçuk üzerine sürün. Yaklaşık 10 dakika boyunca bekledikten sonra cilt yüzeyini temizleyin.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi asidik bir içeriğe sahip olduğu için uçuklu bölgenin hem dezenfekte edilmesini sağlar hem de yaraları kurutur. Bir parça pamuk üzerine 5-6 damla doğal elma sirkesi damlattıktan sonra uçuklu bölgeye sürdüğünüzde bir süre sonra yaranın iyileşmeye başladığını fark edeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz