Ana Sayfa Sağlık Yoğurdun Faydaları, Suyunun Faydaları, Yoğurt Yemenin Faydaları

Yoğurdun Faydaları, Suyunun Faydaları, Yoğurt Yemenin Faydaları

0
Yoğurdun Faydaları, Suyunun Faydaları, Yoğurt Yemenin Faydaları
Yoğurdun Faydaları, Suyunun Faydaları, Yoğurt Yemenin Faydaları

Neden Daha Fazla Yoğurt Yemeliyiz?

Yoğurt tüketimi insan sağlığı açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Günde tüketilen yaklaşık 100 gram miktarındaki yoğurt, yalnızca 62 kalori etmektedir. Tok tutucu özelliği göz önünde bulundurulduğunda bu miktar oldukça etkilidir. Ayrıca, 100 gram yoğurt içerisinde 3 gram protein ve 111 mg kalsiyum bulunmaktadır. Bu da özellikle kadın sağlığı için büyük öneme sahiptir.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Günlük 1 kase yoğurt tüketmek, kişinin daha sağlıklı ve zinde bir yaşam sürmesine yardımcı olacaktır. Yoğurt, düzenli tüketildiğinde birçok noktada fayda sağlamaktadır:

Yoğurt, bağırsak dostu olması ile tanınmakta olup; kolay sindirilebilme özelliği taşımaktadır. Bu da bağırsakların rahatlamasına yardımcı olan bir durumdur.

İçeriğindeki probiyotikler, yoğurdun tam bir bağışıklık kalkanı olmasını sağlamaktadır.

Kas ağrıları, kemik ağrıları, diş zedelenmeleri gibi durumlarla karşı karşıya kalınmamak için günde en az 1 kase yoğurt tüketilmelidir. Yoğurt içerisinde bulunan kalsiyum, vücudun direk olarak emebildiği yapıya sahiptir.

Hamilelik ve lohusalık döneminde tüketilen yoğurt, direkt olarak bebeği etkilemektedir. Bebeğin kemik ve kas yapısının güçlü olmasını sağlayan yoğurt, annede oluşabilecek kemik erimesi durumu ile de savaşmaktadır.

En önemli enerji kaynaklarından biri olan fosfor, yoğurt içerisinde bulunmakta olup, DNA ve RNA sentezlerinde oldukça büyük etkiye sahiptir.

B ve C vitamini yönlerinden zengin olan yoğurt, mayalanma sırasında çok daha sağlıklı bir yapıya sahip olmaktadır.

Mide ve bağırsak hastalarına oldukça çok önerilen yoğurt; kolay sindirilebilen bir besin kaynağı olup; kabızlık ile de savaşmaktadır.

Yoğurt sadece besin olarak tüketilmez. İçerisindeki Fe ve Cu maddeleri sayesinde zehirlenme durumlarında kanın temiz kalmasını sağlar. Zehirlenmenin etkilerinin en aza indirilmesinde yardımcı olur.

Yoğurt Suyunun Faydaları Nelerdir?

Yoğurt, mayalandıktan birkaç gün sonra suyunu salarak iki farklı modda bir madde karışımına dönüşür. Bir kısmı katı olan yoğurt, bir kısmı ise sıvı olan yoğurt suyudur. Yoğurdun suyu genellikle yoğurdu ekşittiği için çok fazla kullanılmaz. Fakat, yoğurt suyu da yoğurt kadar sağlıklı bir gıdadır.

Yeşil renkteki su, çorbalara eklenebilir. Bu, çorbanın hem daha lezzetli hem de daha besleyici olmasını sağlar.

Yoğurt suyu ile yapılan ayran, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak kontrollü ve sağlıklı kilo vermede etkiye sahiptir.

Yoğurt suyu da yoğurt kadar sağlıklı bir besin olup; kanserle mücadelede büyük öneme sahiptir.

Böbrek hastalıkları ile savaşma noktasında yoğurt suyu tüketimi önerilmektedir. Özellikle taş dökme sürecinde yoğurt suyu hem sindirimi kolaylaştırır. Hem de ağrıyı azaltır.

Yoğurt suyu, yoğurt gibi tokluk hissi uyandırır. Bu da kontrollü ve sağlıklı bir şekilde diyet yapabilmeye yardımcı olur.

Yoğurdun Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Yemek yemek yanında, yoğurt ile hazırlanan yoğurt kürleri ve maskeleri de insan yaşamını destekler niteliktedir. Yoğurt ile hazırlanmış cilt maskeleri de bu noktada oldukça sık tercih edilmektedir. İşte, yoğurt maskelerinin faydaları!

Yoğurt, içeriğindeki yağ molekülleri dolayısı ile cildi nemlendirme özelliği taşımaktadır. İçeriğinde bulunan laktik asit, cilt üzerinde bulunan ölü ve yıpranmış derinin atılmasını sağlayarak, hücresel yenilenmeye fırsat verir.

Cildin temizlenmesinde ve yenilenmesinde oldukça büyük etkisi bulunmaktadır.

Probiyotik yapısı gereği cilt üzerindeki mikropların dışarı atılmasını sağlayarak cildin sivilce ve aknelerden temizlenmesini sağlar.

Yoğurt, cilt üzerindeki gözeneklerin sıkılaşmasında etkilidir. Bu yapısı ile yoğurt, siyah nokta oluşumunun da önüne geçmektedir.

Yoğurdun Saça Faydaları Nelerdir?

Yoğurt, cilde ve insan sağlığına olduğu gibi saça da oldukça çok fayda sağlamaktadır.

Saç köklerinin rahatlamasına yardımcı olur.

Kuru saçların nemlenmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Yıpranmış saçların kendini yenilemesine yardımcı olur.

Saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.

Zerdeçallı Yoğurt Kürü Faydaları Nelerdir?

1 kase içerisine 1 tatlı kaşığı zerdeçal ve yarım tatlı kaşığı zeytinyağı eklenerek hazırlanan zerdeçallı yoğurt kürünün oldukça çok faydası bulunmaktadır.

Zerdeçallı yoğurt kürü faydaları arasında en iyi bilinenin metabolizmayı hızlandırma etkisidir. Kilo verme ve diyet programlarında sıkça tercih edilen doğal kür ile sağlıklı ve düzenli kilo verimine imkan sağlanmaktadır.

Bağırsak dostu yoğurt ile metabolizma hızlandırıcı zerdeçalın birleşmesi ile oluşturulan doğal kür, kabızlık ile mücadelede önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca karaciğer yağlanmaları ve şeker direncinin düzenlenmesine önemli bir yere sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz