Kişisel Bakım Nasıl Olmalı, Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Kadınların günlük kişisel bakımı nasıl olmalıdır? Kadınlar kişisel bakım yaparken hangi ürünleri kullanmalı ve hangi ürünleri kullanmamalıdır?

İçerikleri

Kişisel bakım nasıl olmalı, genel baktığımızda kişisel bakım, genel bakımı kapsar; cilt bakımı, vücut bakımı, saç bakımı, diş ve ağız bakımı, el ayak bakımı vb. şeklinde çeşitli alanlara ayrılır. Öncelikle temizlik, hijyen kuralları doğrultusunda temizliğe dikkat edilmesi gerekir. Hijyene dikkat edildiği kadar, bakımı doğru ürünler ile yapmakta önem taşır. Tüketici bilinçliliğinin arttığı günümüzde, genel olarak artık herkes aldığı ya da yeni alacağı bir ürünün içeriğini kontrol etmeye başlamıştır. Çünkü, kimyasal maddelere sahip içerikleri-işlenmiş ürünlerin her biri hayatımıza tehlike saçmaktadır. Gıda ürünlerinde olduğu kadar, temizlik ürünlerinin her biriyle de yaşam alanımızı tehlike atmaktadırlar. Hastalıklara, kansere yakalanma riskini artıran içeriğe sahip ürünler ile hayati risk yüksek orandadır.

Hayatımızı tehlike atan ürünler doğrultusunda her gün cildimizi ya da evlerimizi temizliyor olabiliriz. Bu nedenle bu konuda bilinçlenmeli ve kişisel bakım ürünlerinde organik bileşenli ürünler tercih edilmelidir. Parapen, Florür, mikro plastikler, sentetik parfüm, sentetik renklendirici, siloksan, Oksibenzon-Oktinoksat, CFC’ler, Triklosan, Propilen Glikol, Sodyum Loril Sülfat (SLS), Ftalat vb. kimyasal madde içeren ürünlerden uzak durmak gerekir.

Kişisel Bakım Uygulamaları

Kişisel bakım nasıl olmalı doğrultusunda, günlük uygulanan rutinleri belirleyebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz.

her gün uygulanan kişisel bakım uygulama aşamaları şöyle:

  • Günlük cilt bakımı rutini
  • Ağız ve diş bakımı
  • E ve ayak bakımı
  • Tırnak bakımı
  • Vücut bakımı
  • Saç bakımı

Kişisel Bakım Nasıl Olmalı?

Kişisel bakım nasıl olmalı; öncelikle her gün düzenli bir şekilde, temizliğimize dikkat etmemiz gerekir. Cilt bakım rutinleri, el-ayak temizliği, diş temizliği vb. her bir konuda özenli bir şekilde hijyeni sağlamalı ve sağlıklı bir şekilde kişisel bakım uygulamalarının tamamlanması gerekir. Kişisel bakım ürünlerini tercih ederken de sağlıklı bir temizliğe kavuşmak için, kimyasal içeriklerden uzak ürünleri tercih etmemizde fayda vardır. Diğer türlü, temizliği sağlarken sağlığınıza da zarar verdiğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Zararlı kimyasal maddeleri içermeyen; florürsüz diş macunları, alkol, parfüm vb. içermeyen cilt temizleyici ürünleri, nemlendiriciler, maskeler, saç boyaları, şampuanlar, vücut jelleri, el sabunları, kozmetik ürünleri vb. her birini bu doğrultuda tercih etmemizde fayda vardır.

Kadın Kişisel Bakım

Kişisel bakım nasıl olmalı konusunda ürünlere dikkat etmek gerekir, organik bileşenli ürünler tercih edilmelidir. Bu konuda piyasada fazla oranda marka ve ürünler mevcuttur. Organik sertifikaya sahip markalar ya da temiz içerikli markalar doğrultusunda; cilt temizliğinizi, bakımınızı gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Aynı şekilde; şampuanlar, diş macunları, jeller, duş jelleri, nemlendiriciler vb. her biri zararlı kimyasallardan uzan şekilde geliştiren teknoloji ile üretilmiş olmalıdır.

Kişisel Bakımda Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Kişisel bakım nasıl olmalı konusunda, genel temizliğinize ve güzelliğinize dikkat ederken; organik yapıya sahip ürünleri tercih ederek sağlığınızı da riske atmamış olursunuz. Bu gibi etkenler ile her gün uygulanan kişisel bakım uygulamalarında, temiz içerikli ürünlere yönelmek gerekir. Günümüzde organik ve Vegan ürünlere olan ilgi günden güne artmaktadır. Fakat, henüz beklenilen derecede tüketici bilinçliliği oluşmamıştır. Bu nedenle sizlerde konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için, araştırmalar yapabilir ve aldığınız her ürünü içeriği doğrultusunda değerlendirebilirsiniz. Tabii ki organik ürün olarak piyasaya sunulan ürünlerde de dikkat etmekte fayda vardır. Ürünleri ve markaları detaylı bir şekilde araştırmanız gerekir. Böylece daha sağlıklı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kişisel bakım nasıl olmalı hakkında, önceliğiniz kullandığınız ürünlerin içeriği olduğunun bilincine varmalısınız. Kimyasal maddelerin tehlike saçtığı, hastalıkların günden güne arttığı bugünlerde sizlerde sağlığınızı bu şekilde koruyabilirsiniz. Çünkü, kimyasal içerikli ürünler cilt, deri vb. şekilde temas halinde kalındığında, vücut tarafından biyobirikim sağlamaktadır. Bu doğrultuda, biyobirikim oluşturan kimyasallar ilerleyen süreçlerde, çeşitli hastalıklara yakalanma riskini oluşturur. Kişisel bakım ve kozmetik ürün tercihinde, organik ya da temiz içerikli markalar tercih edilmelidir. Piyasada bulunan markaların popülerlik oranına değil de özellikle, üretim teknolojilerini incelemekte fayda vardır. Geliştiren teknoloji dahilinde, zararlı kimyasallardan uzak şekilde kişisel bakım ürünleri ya da kozmetik ürünleri üretilebilmektedir. Bu nedenle bilinçli bir şekilde, temiz içeriğe sahip markaları tercih etmeli ve ürünlerini kullanmak gerekir. Kişisel bakım nedeniyle, sevdiklerinizi ve hayatınızı riske atmayın.

Yazarı Takipte Kal!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz