Ayak Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Ayak mantarları nemi ve sıcağı sevmektedirler. Uygun şartlar gerçekleştiğinde süratle üremeye ve çoğalmaya başlamaktadırlar.

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberihttps://saglikrehberi.com.tr
Türkiye'nin Sağlık ve Yaşam Rehberi

İçerikleri

Yine ayaklarında mantar olan başka bir kişiyle ortak giyilen çorap, ayakkabı, terlik veya banyo zemininden bulaşma ihtimali yüksektir. Ayak mantarlarının yol açtığı ayak hastalıklarının başlıcaları; kaşıntı, kötü kokular, pişik, kanlı yaralar, iltihaplanmalardır.

Ayak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak ayakta kızarıklık, beyaz döküntüler şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ayakta aşırı derecede kaşıntı, soyulma ve buna bağlı olarak da su toplama ve iltihaplı yaralar meydana gelebilmektedir. Küçük ayak parmağının arasında meydana gelen soyulma, kesilme ve beyaz nemli görüntü ayak mantarının habercisidir. Kişinin ayak tırnağı kalınlaşmakta ve renk değiştirmektedir. Bunun yanı sıra tırnak soyulması ya da tırnağı kaybetme durumu da görülebilmektedir.

Ayak Mantarı Niçin Olur?

Genel olarak ayak mantarları parmak aralarında oluşabilmektedir. Çok sık görülmemekle birlikte ağrı da yapabilmektedirler. Ancak aşırı kaşıntı yapmaktadırlar. Özellikle de ayak parmaklarının arasında beyaz döküntüler ve koku kişiyi çok rahatsız edebilmektedir. Aslında bunlar sağlık yönünden önemlidirler. Bazı vakalarda ayakta tahriş ve kokunun yanı sıra alerjik reaksiyonlara da rastlanabilmektedir

Ayak Mantarından Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Ayak mantarı hastalığından korunmada en önemli etken kişinin kendi temizliğini iyi yapıyor olmasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki bu tek başına yeterli olabilecek bir faktör değildir. Kişinin başkalarıyla kullanmak zorunda olduğu ortak alanlar, ortak kullanım eşyaları mantar hastalığının bulaşmasını daha da kolaylaştırmaktadır. Havlu, çorap gibi eşyalar kişisel kullanım olmalıdır.

Ayak mantarına yakalanmamak için havuz, plaj vb. gibi alanların kullanımından sonra ayaklar iyice yıkanmalıdır ve mutlaka kurulanmalıdır. Ailede mantar hastalığı geçirmiş olan kişiler varsa onların eşyaları kesinlikle ayrılmalıdır. Vücudun aşırı terlememeye maruz kalan bölgeleri her zaman temiz ve kuru tutulmalıdır. Gerekli durumlarda pudra kullanılabilir. Ayaklarda kokuyu önlemek için ayakkabılar temiz tutulmalı ve kullanılmadığı zamanlarda ise pudra dökülerek saklanmalıdır.

Ayak mantar beslenebildiği süre zaafında yayılma göstermektedir. Bu yüzden de temizlik birinci kural olarak ortaya çıkmaktadır. Böylelikle mantar beslenemeyecektir. Ayak mantarı da önlenmiş olacaktır.

Ayak Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Yazarı Takipte Kal!

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberihttps://saglikrehberi.com.tr
Türkiye'nin Sağlık ve Yaşam Rehberi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz