Ana Sayfa Güzellik Yağlı Cilt Tipi İçin Doğru Fondöten Seçimi?

Yağlı Cilt Tipi İçin Doğru Fondöten Seçimi?

0
Yağlı Cilt Tipi İçin Doğru Fondöten Seçimi?
Yağlı Cilt Özellikleri Nelerdir? Yağlı Cilt Tipi İçin Doğru Fondöten Seçimi?

Yağlı cilt diğer cilt tiplerine oranla akne oluşumuna daha çok meyiylidir bu sebeğle ciilt yüzeyin de kullanılan ürünlerinde oldukça dikkatli seçilmesi gerekir. Fondöten seçimi sırasında yapılan hatalar cildin daha çok sivilcelenmesine veya yağlanmasına sebebiyet verebilir. Cilde doğrudan uygulanan her üründe olduğu gibi fondötenlerde de dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır.

Yağlı Cilt Tipi Özellikleri Nelerdir?

Cildin tanınması sadece fondöten seçimi yaparken değil herhangi bir cilt ürünü alırkende önem arz etmektedir, cilt tipinin tanınması bu aşamada önemlidir. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin ortak noktası yağlanma ve parmaladır. Özellikle t bölgesi olarak bilinen alın, burun ve çene bölgesi elle tutulduğunda bariz bir şekilde belli olan yağ hisine sebep olur. Gözenek problemi fazladır, aakne ve siyah nokta problemleri yaşanabilir. Gün içerisinde parlama yapar. Eğer tüm bunları cildinizde gözlemliyorsanız büyük ihtimalle yağlı bir cilt tipine sahipsiniz demektir fakat en kesin sonuç için dermotolog veya cilt konusunda uzmanlaşmış kişilerden yardım alabilirsiniz. Karma sandığınız cilt yağlı veya yağlı sandığınız cilt karma olabilir buda sizin yanlış ürün ve bakım yapmanıza sebep olacağı için istediğiniz sonuça ulaşamayabilirsiniz.

Fondöten Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle cildin yağ oranını dengelemek ve cildin olduğundan fazla parlamasını engellemek için içerisinde pudra barındıran fondötenler tercih edilmelidir. Işıl ışıl bir cilt sahibi gibi görünmeye çalışmak bu yüzden içerisinde ışıltı bulunduran fondötenlere yönelmek oldukça yanlıştır. Cildi doğru tanımadan yapılan bu tercihler cildin olduğu halinden çok daha kötü bir görüntüye ulaşmasına neden olur. Işıltılı ürünlerden kaçınılmalı ve mat bitişli ürünlere yönenilmelidir. Fondötenler uygun fiyatlı ürün kategorisinde olmadığı için denenmeden alınması doğru olmayacaktır bu sebeple ürün almadan önce testerları denemek gerekir. En doğru fondöten tercihi bir gününüzü fondötenle geçirdiğiniz taktirde olur. Fondöten alış verişi yapmaya cilt makyajınız olmadan giderek ürünü tüm cildinize uygulayarak deneyimlemeniz gerekir. Çünkü cildinize o an için uyan fondoten gün içerisinde oksitlenerek koyulaşabilir veya cildiniz ürünü kusabilir. Bunun yanı sıra ürünün içerisinde bulunan bir maddeye karşı hassasiyetiniz olabilir veya ürün sivilce oluşumuna yol açabilir. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurularak ürün tercihi yapılmalıdır. Yoğun kapatıcılık içeren fondötenler yerine daha doğal görünebilecek ince yapılı fondötenler yağlı cilt tipine sahip kişiler için uygundur. Gün içerisinde yağlanmadan kaynaklı cildin ürünü kusmaması için çok yoğun olmayan hafif yapılı ürünler tercih edilmelidir.

Yağlı Ciltlere Fondöten Sürmenin Püf Noktaları Neler?

Satın aldığınız ürünü masaj yapar hareketlerle değil bastırarak tampon hareketlerle uygulamak kalıcılık seviyesini arttıracaktır. Ayrıca fondöten tercihinizi etkileyen bir diğer unsurda nemlendiricilerdir. Cilt ne kadar iyi nemlendirilirse fondöten cilde o kadar güzel durur. Unutmayın ki cildin yağlı olması nem ihtiyacının olmadığı anlamına gelmez. Bu sebeple cildi fondötene hazır hale getirmek için içerisinde yağ olmayan nemlendiriciler kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz