Ana Sayfa Sağlık Ayak Kırılması İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Ayak Kırılması İlk Yardım Nasıl Yapılır?

0
Ayak Kırılması İlk Yardım Nasıl Yapılır?
Ayak Kırılması İlk Yardım Nasıl Yapılır?

İnsanlar yolda yürüme esnasında, kaza yapma sonucu, kışın kar yağdığında ve daha birçok nedenden dolayı birtakım sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu sağlık sorunları arasında ayak kırılması yer alıyor. Ciddi bir sağlık sorunu olan ayak kırılması, insanların ciddi bir şekilde ağrı yaşamasına neden olmaktadır.

Ayak kırılması esnasında öncelikli olarak alınması gereken önlemler vardır. Eğer alınması gereken önlemlere uyulmazsa, ayaklarda daha ciddi sorunlar oluşabilir. Bu nedenle ayağı kırılan kişilere gerekli tıbbi müdahaleler yapılmalı veya hastanın bilinci yerinde ise hasta kendi çabaları sonucu gerekli önlemleri alarak kırığın daha fazla sorunlara yol açmasının önüne geçmelidir.

Ayak Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Ayak kırığında ilk müdahalenin yapılması oldukça önemlidir. Çünkü ilk müdahalenin yapılması, kırığın daha fazla sorunlara yol açmasına engel olacağından dolayı, gerekli bilgiler doğrultusunda müdahaleler yapılmalıdır. Ayağı kırılan kişilerde birtakım belirtilerde görülmektedir. Bu belirtiler arasında ilk olarak yaralı olan kişi ayağını herhangi bir şekilde hareket ettiremez. Daha sonra yaralının ayağında şişme ve morarma görülür.

Bu morarma sonucu ayakta ağrı hissi duyulur. Bu nedenle yaralı kişi hiçbir şekilde ayağını hareket ettirmeyerek yapılacak olan müdahaleyi beklemelidir. Ayrıca ayağı kırık olan kişinin derisinin üzerinde çıkık şeklinde kemik görüntüsü olabileceğinden dolayı, daha fazla kötü sonuçlar doğurmamak için yaralı soğukkanlılığını koruyarak herhangi bir şekilde panik atak olmamalıdır.

Ayak Kırılması Sonucu Neler Yapılmalıdır?

Olası bir kaza veya düşme sonucu ayağı kırılan kişilere ilk müdahale, eğer olay yerinde ambulans yoksa ayak kırığı konusunda bilgi sahibi kişiler tarafından yapılmalıdır çünkü ayak kırığı konusunda bilgi sahibi olmayanlar olumsuz sonuçlara neden olabilirler. Ayak kırığı olan kişiler için yapılması gereken ilk müdahaleler arasında;

  • Yaralı güvenli bölgeye taşımalı
  • Ambulans çağırılmalı
  • Yaralı yere oturtulmalı ve ayağının altına yastık bırakılmalı
  • Yaralının ayakkabıları yavaş ve dikkatli bir şekilde çıkarılmalı
  • Yaralının ayağında kan dolaşımının olup olmadığına bakılmalı

Gibi müdahaleler yapılmalıdır. Bilinçli yapılan müdahaleler hastanın daha az ağrı yaşamasını sağlayacağından dolayı, ilk müdahale için mutlaka gerekli kurallara uyulmalıdır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz