Stresin Seviyeleri Yaşam Kalitesini Etkiliyor

İnsan yaşamının bugüne kadar sürekli olarak bir avı yakalama veya av olmamayla ilgili mücadelesi nedeniyle stresle geliştiği anlaşılmıştır.

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberihttps://saglikrehberi.com.tr
Türkiye'nin Sağlık ve Yaşam Rehberi

İçerikleri

Bu durum özellikle günlük yaşamın doğrudan dış etkenlerle kalitesinin artırılabilir olması sağlanan bir hale gelmesi mümkün oluyor. Endişe, kaygı, gelecek korkusu, yalnız kalma kaygıları gibi günümüzdeki çok sık karşılaşılan stres gerekçelerinden ötürü insanlar psikolojik sorunlar yaşayabiliyor.

Sadece hayatta kalma sürecine doğrudan etki eden düşük seviyedeki stresler baz alındığında ise, yaşam standartlarını belirli bir seviyenin üzerinde tutmak mümkün oluyor. Günümüz stresinin çok yüksek olmasının temelinde yer alan dışlanma korkusu, yalnız kalma kaygısı, gelecek kaygıları, ailevi stres gerekçelerinden ötürü kalp rahatsızlıklarıyla dahi karşılaşılabiliyor.

Düşük Stres Her Zaman Gerekli

Başarılı bir şekilde yönetilebilen stres için gamsız olmak gerekmiyor. Neye ne kadar üzüleceğini ve neye ne kadar sevineceğini bilen bir insan, en ufak bir üzüntüsünü çok fazla büyütmeyeceği için stres her zaman onun için bir sorun teşkil etmeyecektir. İşe geç kalma veya sınavda başarılı olamama gibi düşük düzeydeki stres gerekçelerinin çok fazla önemsenmemesi, kişiyi çok daha dinç hale getiriyor.

Yüksek Stres Ölüme Götürebiliyor

Çok yüksek oranda stres, vücutta dolaşacak olan hormonların dengesini bir anda bozabilen bir yapıya sahiptir. Bu durum hem kalp için son derece zararlı hem de beynin işleyişine yapay bir şekilde günümüz problemlerinin etki etmesinden ötürü beklenmedik reaksiyonlarla karşılaşılabiliyor.

Çok nadir olarak karşılaşılan yüksek stres de kişinin hayata bağlılığını ve gelişmesini destekleyecek bir yapıya sahip olabiliyor. Düzenli olarak çok yüksek stresle yaşamını sürdüren kişilerin başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere, psikolojik problemlerden ötürü ağır depresyon, kalp krizi ve diğer ağır psikolojik sorunlarla karşılaşma ihtimali artıyor.

Yazarı Takipte Kal!

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberihttps://saglikrehberi.com.tr
Türkiye'nin Sağlık ve Yaşam Rehberi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz