Aman Dikkat! Uykusuzluk Akut İnme Riskini 8 Kat Arttırıyor

Uykusuzluğun özellikle günümüzde milyonlarca kişi tarafından karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesi olması nedeniyle, uyku problemlerinin yaşandığı dönemlerde kişinin vücudunun bir bölümüne veya tamamına yönelik akut inme riski artıyor.

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberihttps://saglikrehberi.com.tr
Türkiye'nin Sağlık ve Yaşam Rehberi

İçerikleri

Füsun Domaç, bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalarla birlikte nöroloji uzmanı kimliğiyle bilime pek çok katkı sunmuş isimlerden bir tanesidir. Özellikle uykusuzlukla ilgili yapmış olduğu araştırma, inmeyle uykusuzluğun birbiriyle tamamen bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor. Erkek veya kadın fark etmeksizin, çocuklarda ve yaşlılarda inme riski normalden çok daha yüksektir.

Her ne kadar orta yaşlılarda akut inme riski diğer yaş gruplarına nazaran biraz daha düşük olsa da, özellikle uykusuzlukla ilgili problemler nedeniyle bu riskin arttığı durumlarla karşılaşılabiliyor. Yapılan araştırma, hangi durumda inmenin kaç kata kadar riskinin arttığının tespit edilmesini sağlamıştır.

Uykusuzluk Halinde İnme Riski 8’e Katlanıyor

Beyinde doğrudan uykusuzluk bilgisinin nöronlara iletilmesi ve işlevlerinin düşmesiyle birlikte, rahatsızlıklarla karşılaşılma ihtimali de çok yüksek seviyelere çıkmış oluyor. Uykusuzluğun özellikle günümüzde milyonlarca kişi tarafından karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesi olması nedeniyle, uyku problemlerinin yaşandığı dönemlerde kişinin vücudunun bir bölümüne veya tamamına yönelik akut inme riski artıyor.

Risk artışı ise toplamda 8 kata kadar olduğu için, özellikle de gençler ve yaşlılarda vücudun bir kısmının tamamen kullanım dışı kalmasına neden olan sürecin temelinde uykusuzluk yer alabiliyor. Riskin sürekli olarak artması gibi bir durum söz konusu olmadığı için, sadece belirli dönemlerdeki hormon problemleri ve beyindeki bozukluklardan ötürü sağlık tehlikeye giriyor.

Beyin Kanaması ve Damar Tıkanıklığı Riski Yükseliyor

Uykusuzluğun bulunduğu kişilerde sadece inme için değil, ayrıca beyinde damar tıkanıklığı ve beyin kanaması geçirme riski de çok yüksek oranlarda artış gösterebiliyor. Bu rahatsızlıkların üst üste gelme ihtimali dahi bulunduğu için, kişide kalıcı etkilerle karşılaşılarak çok ciddi sağlık problemlerine ortam hazırlama ihtimali doğrudan uykusuzlukla ortaya çıkacaktır.

Aman Dikkat! Uykusuzluk Akut İnme Riskini 8 Kat Arttırıyor

Yazarı Takipte Kal!

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberihttps://saglikrehberi.com.tr
Türkiye'nin Sağlık ve Yaşam Rehberi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz