Bebekler Günde Ne Kadar Su İçmelidir?

Bebekler Günde Ne Kadar Su İçmelidir biliyor musunuz? Yeni doğan bebeklerin günlük ihtiyacını, faydalarını ve zararlarını sizin için araştırdık.

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberihttps://saglikrehberi.com.tr
Türkiye'nin Sağlık ve Yaşam Rehberi

İçerikleri

Bebekler Kaç Aya Kadar Su İçmezler?

Yeni doğan bebekler 6. aylarına kadar su ihtiyacı duymazlar. Bebeklere su içirilmesine de gerek yoktur. Çünkü anne sütünün %87’disi sudur. Bu sebepten dışardan gelecek su takviyesine hiç gerek yoktur. Peki anne sütü olmayanlar? Onlarda da mamalar hazırlanırken eklenen sulardan bebekler su ihtiyaçlarını karşılarlar bundan dolayı dışarıdan takviye yapılacak bir su ihtiyacı yoktur. Bu sebepten bebeklerin 6. aylarına kadar su verilmesine gerek yoktur.

Bebeklere Su Verilmesinin Zararları Neler?

Bu dönem içerisinde bebeklere su verilmesi bebeklerde tokluk hissi yaratacağından anne sütü veya mamalarını yiyemeyeceklerdir. Bu da bebeklerin gelişimine olumsuz etki edecektir. Bu sebepten bebeğinize faydalı bir iş yaptığınızı sanıyorken aslında çocuğunuza zarar veriyor olacaksınız. Bu sebepten 6 aydan küçük hiçbir bebeğe ek su ihtiyacı bulunamamaktadır. Eğer 6. aydan önce su verirseniz bebeğinizin elektrolit tuz dengesi bozulacağından dolayı cildinde hasarlar oluşabilir. Bebeklerin böbrekleri bu dönemde pek gelişmediğinden dolayı fazla su vermeniz durumun da böbrek yetersiz kalacağından dolayı su zehirlenmeleri yaşanabilir.

Bebekler Kaç Aydan Sonra Su içmeliler?

Bebekler 6. aylarından sonra su içmeye başlarlar. Yada süt ve mamanın yanında diğer besleyici ürünler verilmeye başlandığı zaman da başlanabilir.

Bebeklere suyun faydaları?

Bebeklerin su içmeleri bu dönemde sonra önem kazanmaktadır. Çünkü ek mamalardan dolayı su ihtiyaçları artacaktır. Özellikle kabız olan çocuklar ve kabızlığa yatkın çocuklar için su içmeleri önemlidir.

Bebeklere su nasıl verilmeli?

Bebeklerin çene yapıları ve diş yapıları oluşmadığından bebeklere biberonla değil suluklar ile su vermeniz gerekmektedir. Aksi durum da bebeğinizin çene yapıları bozulabilir.

Bebeklere ne kadar su verilmeli?

Bebeklere ne kadar su vermeniz gerektiği net olarak söylenemez çünkü bebeğin boyu, kilosu gibi etkenlerden dolayı bunu sizin belirlemeniz gerekmektedir. Bebeklere suyu öğünler önce vermeyiniz. Öğünlerini yedirdiğiniz an arada su verebilirsiniz yada öğününü yedirten sonra su verebilirsiniz.

Bebeklere çok su verilirse ne olur?

6 aydan büyük çocuklara aşırı derecede su vermeniz durumunda bebeğinizin elektrolit değeri bozulacağından dolayı cilt bozulmaları oluşabilir. Bu sebepten bebeklerinize dengeli olarak, tüketimine, boyuna ve kilosuna uygun bir şekilde su verilmesi büyük bir öneme sahiptir. Aksi durumlarda elektrolit denge bozulmasının yanı sıra su zehirlenmesi de yaşayabilir.

Bebekler Günde Ne Kadar Su İçmelidir?

Yazarı Takipte Kal!

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberihttps://saglikrehberi.com.tr
Türkiye'nin Sağlık ve Yaşam Rehberi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz