Ağız İçi Yara Nedir ve Neden Olur?

Ağız içerisinde meydana gelen yaralar ( aft ) nedir ve neden olur? Ağız içi yaraların geçmesini sağlayacak etkili öneriler sizlerle.

İçerikleri

Ağız içi yara; ağız boşluğunda ve diş etlerinde ortaya çıkan iltihaplı yaralara denilir. Pamukçuk veya  ağız ülseri de denilmektedir. Ağız yaraları genellikle C vitamini eksikliğinden kaynaklı gelişmektedir. Ağız içinde yaraların oluşması, kişilerin günlük hayatta belirli durumları gerçekleştirmesinde zorluk yaşamasına sebep olur. Örneğin; yemek yeme de güçlük yaşanabilir, sıcak içecek tüketmede sorun olabilir, dişleri fırçalama işlemi de oldukça zordur. Kişinin yaşam kalitesini düşüren özellikte olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca altında ciddi bir hastalığın da oluştuğu gibi durumlarda görülebilir. Genellikle az oranda görülen ağız içi yaralar, bazı durumlarda kısa sürede geçer. Fakat bazen uzun bir süre iltihaplanmalar devam eder. Bu durumda kişinin kontrol olması ve gerekli tedavi sürecine geçmesi gerekir.

Ağız İçi Yara Nedir?

Ağız içi yara; ağız içinde ve diş etlerinde görülen iltihaplanmaların oluşturduğu yaralardır. Bu yaralara pamukçuk ve ağız ülseri de denilmektedir. Ağız içi yaralar, çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Kişinin yaşam şeklini etkileyen sorunlar doğurabilir. Bu nedenle tedavisi gereklidir. Ayrıca ağız içi yara üç farklı türde incelenir.

Ağız içi yaranın türleri şöyledir:

 • Herpetifrom ülserasyon: Halk arasında uçuk olarak bilinen bu türü, herpes adlı virüsten dolayı ortaya çıkar. Uçuk yaraları bulaşıcı özelliğine sahip değildir. Fakat, tekrar etme özelliğine sahiptir.
 • Küçük ülserler: Küçük ülser ağız içi yaralar, gizli ateşlenmeler sonucu meydana gelir. Bir süre sonra kendiliğinden geçtiği gözlemlenir. Fakat, yaranın mikrop kapma durumuna karşı kontrol ettirmekte fayda vardır.
 • Büyük ülserler: Birkaç küçük yaranın bir araya gelmesi sonucu oluşabilir. Uzun bir süre hastanın ağrı çekmesine neden olabilir.

Ağız İçi Yara Neden Olur?

Ağız içi yaranın oluşmasına neden olan faktörler mevcuttur. Ağız içinde çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanmalar meydana gelir ve mikropların temizlenmesi önem taşır. Ayrıca özellikle altında yatan neden, önemli bir rahatsızlık ise mutlaka tedavi sürecine geçilmelidir.

Ağız İçi Yara

Ağız içi yaranın nedenleri şöyledir:

 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması sonucu gelişebilir.
 • Hormonal bozukluklar sonucunda meydana gelebilir.
 • Mide asidi sonrası asitin ağza kadar gelmesi sonucu, iltihaplanmalar oluşabilir.
 • Yenilen gıdalara karşı, alerjik reaksiyon gösterebilir.
 • Yanlış diş fırçalama sonucu tahriş kaynaklı gelişebilir.
 • Alkol, sigara gibi alışkanlıkların getirdiği sonuçlar sonucunda oluşabilir.
 • Gizli ateşlenmeler sonucu oluşabilir.
 • Stres, kaygı gibi depresyon içeren durumlar sonucunda gelişebilir.
 • Hormanların da dengesizlik dönemlerinde gerçekleşebilir. Regl dönemi, ergenlik dönemi, hamilelik, menopoz gibi değişikliklerin, vücut genelin de gösterdiği bir tür tepkisel oluşabilir.
 • C, D gibi vitamin eksikliğinden dolayı oluşabilir.
 • Asitli meyve ve baharatların yoğun bir şekilde tüketilmesi sonucu meydana gelebilir.
 • Hijyen kuralları doğrultusunda, temizliğin sağlanmaması sonucu gelişebilir.
 • Kullanılan ilaçların yan etkilerinden kaynaklı gelişebilir.

Ağız İçi Yaralar Doğal Yolla Nasıl Geçer?

Ağız içi yaralar çeşitli nedenlerden dolayı görülür ve doğal yöntemler doğrultusunda, önüne geçmek mümkündür. Doktor kontrolünden geçtiğinizde size doktorunuz, antibiyotik içerikli gargara verir. Bunu kullanabilir ya da doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Ağız içi yaralar doğal yolla nasıl geçer, yöntemleri şöyledir:

 • Evde ağız içi yaralarınız için; tuzlu su ile gargara Bir çay bardağı suyun içine, üç çay kaşığı tuz ekleyin. Ardından karışımı her gün en az 3 defa gargara yaparak uygulayın.
 • Diş ve ağız temizliği de ön plandadır. Misvak ile diş-diş etlerini doğal bir şekilde temizleyebilirsiniz. Böylece sağlıklı bir sonuç almanız mümkündür. Diş etlerinde oluşan yaralara, misvakın iyi geldiği belirtilmektedir.
 • Bir diğer yöntem ise; bir kaşık sumağı, bir bardak ılık su ile karıştırın. Ardından, karışımla ağzınızı 2 dakika boyunca gargara yapabilirsiniz. Suma ağız içinde oluşan yaraları iyileştirir. Ayrıca ağız içi yara oluşumuna sebep olan virüsü tamamen yok etmektedir. Bu nedenle doğal bir şekilde ağız içi yaralarınızdan kurtulabilirsiniz.

Ağız içi yaraların oluşumları, farklı etkenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenle durumlara maruz kalmamak için, öncelikle bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekir. Vitamin ve mineral açısından zengin içerikli besinler ile sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanız gerekir. Böylece sağlığınızı koruyabilir ve olası enfeksiyon ve virüslere karşı önlemenizi almış olursunuz. Bağışıklık sisteminizin güçlü olması sayesinde, hastalıklara karşı korunma gücünüzde artar.

Yazarı Takipte Kal!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz