Ana Sayfa Diyet Sağlıklı Diyet Önerileri ve Zayıflama Yöntemleri

Sağlıklı Diyet Önerileri ve Zayıflama Yöntemleri

0
Sağlıklı Diyet Önerileri ve Zayıflama Yöntemleri
Sağlıklı Diyet

Sağlıklı diyet önerileri konusunda, herkesin bildiği üzere sağlıklı ve dengeli beslenme yer alır. Yenilen besinler ne kadar sağlıklı içeriğe sahipse ve dengeli şekilde tüketilirse, kilo sorunlarınızda olmayacaktır. Açlık hissinin önüne geçmek için, her şeyi yemek yerine yeteri ve sağlıklı bir şekilde yeme alışkanlığı elde etmek gerekir. Fazla yemek tüketmek, zamanla midenizin de büyümesine yol açar, bu nedenle günden güne daha fazla gıda tüketmeye ihtiyacı duyarsınız. Bunun önüne geçebilmeniz için, midenizi azar azar porsiyonlar ve sık sık öğünler ile küçültmenizdir. Bu şekilde ilerleyen zamanlarda, mideniz küçülecek ve bir porsiyonla dahi doyduğunuzu hissedeceksiniz. Bu nedenle sadece diyete odaklanmak yerine, ana noktasında yatan temel fonksiyonuna bakmanız gerekir.

Sağlıklı Diyet Önerileri

Sağlıklı diyet önerileri açısından dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Midenizi küçültmek için; günde az porsiyonlar ile 3 öğün yerine 6 ya da 7 öğün yemek tüketebilirsiniz. Tabii buradaki ince detay, 7 öğün de ağır; yağlı, şekerli, tuzlu vb. gıdalar tüketmemenizdir. Hatta hiçbir şekilde, şekerli, yağlı, tuzlu gibi zararlı maddelerden yüksek oranda tüketmemelisiniz.
  • Sabah kahvaltınızı; buğday ekmeği ya da tahıllı ekmekler, kepekli ekmek vb. herhangi biri ile yapabilirsiniz. Fakat, diğer öğünlerde ekmek tüketmemeye özen gösterin.
  • Yemek öğünlerinize mutlaka salata dahil edin. Günümüzde salata çeşitleri, oldukça doyurucu ve vitamin-mineral açısından fazlasıyla zengindir. Kendi salatanızı da meyveler, peynir, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyveler, keten tohumu, chia tohumu vb. hepsinin karışımından elde edebilirsiniz.
  • Et yemek istiyorsanız, günün erken saatlerinde tüketmeye dikkat edin. Akşam saatlerinde özellikle tüketmeyin. Az yağlı şekilde, fırında tüketebilirsiniz. Beyaz etlere; balık vb. yönelebilirsiniz. Omega3 katkısı ile sağlığınıza da fayda sağlayacaktır. Keten tohumu, Chia tohumu vb. besinler de omega3 açısından zengindir. Bu nedenle bunları da salata ve yoğurtlarda tüketmeyi ihmal etmeyin.
  • Sindirim sistemin düzenli çalışması ve metabolizmanızın hızlanması için; ev yapımı yoğurt tüketebilirsiniz. Üzerine farklı baharatlar; kekik, ya da keten tohumu, Chia tohumu ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde mevsimsel meyveler ile de zenginleştirebilirsiniz.
  • Sağlıklı diyet önerileri noktasında, dikkat edilmesi gereken; diyet programının vitamin ve mineral içeren ayrıca doğal antioksidan özelliği olan besinler doğrultusunda, doğal bir şekilde beslenmektir. Katkı maddelerinden olabildiğince uzak yiyecekler tercih edilmeli. Hazır-işlenmiş gıdalar, kilo almanıza neden olabileceği gibi sağlığınızı da olumsuz etkileyecektir.
  • Günlük en az 2 litre su tüketmeye de özen gösterin.
  • Yemekleri bitkisel doğal yağlar ile yapmamaya özen gösterin. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı vb.

Sağlıklı Diyet Tavsiyeleri

Sağlıklı diyet önerileri doğrultusunda, yeme alışkanlıklarınızı sağlıklı bir şekilde düzenlemeniz ve buna göre dengeli bir şekilde beslenmeniz gerektiğini hassasiyetle vurgulamaktayız. Çünkü, piyasada bulunan diyet ilaçları yerine, beslenmenize bilinçli bir şekilde dikkat ettiğiniz takdirde fazla kilolarınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Her zaman kendi doktorunuz olmanız gerektiğini unutmayın. Sağlıklı beslenmeye ek olarak, düzenli egzersiz hareketleri ile yürüyüş, spor aktivitelerini hayatınıza dahil ederek, miskinlikten uzak hareketli ve sağlıklı olmaya yönelebilirsiniz.

Sağlıklı Diyet

Tabii ki beslenmeye dikkat edilmesinin yanında, fazla kilolarınız oldukça fazla ise beslenme uzmanından yardım alabilir. Ya da sağlıklı bir şekilde evlerinizde, doğal sağlıklı yağ yakan kürler hazırlayabilirsiniz. Zayıflatan kürler, bitkiler ile yapılan çaylar ve bitki, meyve, sebzeler ile hazırlanabilmektedir. Bununla alakalı zayıflatan kür ve çay yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri

Sağlıklı diyet önerileri konusunda, kimse için genel bir diyet programı bulunmamaktadır. Bu nedenle öncelikle bilinçli bir şekilde, her bulduğunuz diyet programlarını uygulamadan önce obezite sorunuza varsa özellikle beslenme danışmanıza sormanız gerekir. Vücut yağ oranınız ya da yaş, kilo, boy vb. herkesin farklılık ve herkesin bünyesine etki eden beslenme diyeti farklıdır. Bitkisel çaylar ya da bitkisel kür tariflerini uygulamak ile diyet programını uygulamak aynı değildir. Bu ayrımına vardığınızda daha sağlıklı kilo verebilirsiniz. Bitkisel çaylar ve kürler, sağlıklı ve dengeli beslenmeniz yanı sıra tüketilir. Böylece daha titiz bir zayıflama yöntemi sunar. Vücudu hiçbir besinden ihmal etmeden, ihtiyacı olan besin değerini dengeli şekilde karşılamak gerekir. Sağlıklı diyet önerileri konusunda, dikkat edeceğiniz noktalara bilinçli bir şekilde yaklaşmanız ön plana alınmıştır. Sağlığınızı riske atmadan önce, vücudunuz için gerekli besinleri tartmalı; bu besinleri günlük düzenli ama yeteri kadar almanız gerektiğini fark etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz