Batı Nil Virüsü Görülen Avcılar’da İlaçlamalar Arttırıldı

İstanbul’da Avcılar semtini etkisi altına alan Batı Nil Virüsü için 2223 Noktada Çalışmalar Yoğunlaştırıldı. İBB Avcılar Geneli İçin Açıklama Yaptı.

İstanbul’da Avcılar semtini etkisi altına alan Batı Nil Virüsü, özellikle Yeşilkent Mahallesi genelinde dikkat edilmesi gereken bir sürece neden oluyor. Isırılma veya bu virüse sahip olan sivrisineklerin su kaynaklarına karışması vb. durumlarda direkt olarak insanlarda zararlı etkileri görülmeye başlanıyor.

Baş ağrısı başta olmak üzere doğrudan vücudun pek çok bölgesinde ağrılar ve sancılarla birlikte kendini göstermeye başlayan Batı Nil Virüsü’nün şüphelenildiği kişiler tarafından kısa süre içerisinde doktora başvurulması gerekiyor.

İBB Avcılar Geneli İçin Açıklama Yaptı

Batı Nil Virüsü Görülen Avcılar’da İlaçlamalar Arttırıldı
Batı Nil Virüsü Görülen Avcılar’da İlaçlamalar Arttırıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gelen vakalarla ilgili yaptıkları çalışmalarda özellikle şehir genelinde bu vakanın yayılmasının önlenmesi için ekiplerin genişletildiğine değindi. İlerleyen yıllarda artarak devam etmesinin önüne geçilmesi, larva ekiplerinin sayılarının artırılmasıyla birlikte başta Avcılar olmak üzere pek çok semtte mümkün hale gelecek. Larvaların temizlenmesi için özellikle sazlıklar ve arsalardaki tam olarak uygun görülen üreme noktalarına yapılan ilaçlamalar, milyonlarcasının temizlenmesini ve üremesinin engellenmesini sağlıyor.

2223 Noktada Çalışmalar Yoğunlaştırıldı

İstanbul geneline yayılmasının önüne geçilebilmesi ve tüm şehirdeki genel durumu etkileme ihtimallerinin ortadan kaldırılabilmesi için şimdiden 2223 noktada çalışmalara başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hem sabah hem de akşam ilaçlamaların arttırıldığı belirtilen bölgelerin başında Avcılar geliyor. İnsanların bu virüse yakalanmasının engellenebilmesi için ilaçlamalar özellikle sazlık alanlar ve ağaçların yoğun olduğu bölgelerde genişletildi.

Hem piknik yapmak için civar semtleri tercih eden kişiler tarafından hem de sazlıklardan gelen sivrisineklerin azaltılmasını sağlamak amacıyla insanlar için zararlı olmayan maddeler kullanılabiliyor. Bir süreliğine Avcılar genelinde sivrisineklerin ortadan kaldırılabilmesi, virüs taşıyanların bir an önce öldürülebilmesi için yürütülen çalışmalar nedeniyle, evlere ve iş yerlerine girmeleri engellenmeli, camlar açık bırakılmamalıdır.

0 Paylaşımlar

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam