Hindistan’da Sivrisineklerden Bulaşan Virüs Öldürüyor

Hindistan’da hastaneye başvuran yüzlerce kişi, aynı sorundan şikayet ederek özellikle baş ağrısı çektiklerini ve aniden aşırı ateşlenme sorunlarının olduğundan söz etmeye başladılar.

Bu durum, bugüne kadar çok fazla kaydı bulunmayan hastalıklardan bir tanesi olan beyin iltihabı ile ilişkilendirilmeye başlandı. Hindistan genelinde bugüne kadar ölen kişilerin sayısı 300’e yaklaştı ve her birinde beyinlerinde oluşan iltihaplanmadan kaynaklanan hasarlar görüldü.

Aynı hastalığın oluşması ve vücudun açıkta kalan yerlerinde oluşan sinek ısırığı izleriyle, virüslerin vücudun geneline etki ettiği görülüyor. Ölümcül olma riski taşıdığı gibi, bu risk nedeniyle başta çocuklar olmak üzere her yaş grubundan insan için son dönemde tehlike artmaya devam ediyor.

Virüs Beyin İltihabına Neden Oluyor

Virüsün Hindistan’da muson dönemindeki aniden yaşanan sivrisinek artışlarından kaynaklandığı konusunda fikir birliğine varıldı. Sivrisinekler sadece beyin iltihabı değil, direkt olarak vücudun diğer bölgelerine de etki edebilecek onlarca farklı hastalığa tek bir ısırıkta neden olabiliyor.

Bulaşan Kişilerin %1 Oranında Ölümle Karşılaşıldı

Virüsün bugüne kadar bulaştığı kişiler tarafından hastaneye başvurulduğu tüm vakaların toplam %1 oranında ölümle karşılaşılması dikkat çekiyor. Genel itibariyle virüs etki ediyor olsa da, ölümle karşılaşılma riski çok yüksek olmuyor. Virüsün vücuda yerleştiği ve önlem alınmasıyla ilgili sürecin geç işlemeye başladığı durumlarda ise özellikle çocuklarda ölüm oranı bir hayli artıyor.

Çocukların hem bağışıklık göstermesi gibi bir durumun söz konusu olmaması hem de direkt olarak beyne etki eden bir yapıya sahip olması son derece farklı bir mutasyon oluşmasına yol açıyor. Beynin çeşitli bölgelerinde iltihaba neden olduğu için, zaman içerisinde acılı bir şekilde bir anda bilinç kayıpları ve hatta ölüme kadar giden bir dönemece girilmiş oluyor.

0 Paylaşımlar

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam