Hamilelikte Cilt Değişiklikleri

Hamilelikte ciltte meydana gelen cilt değişiklikleri nelerdir? Hamilelikte ciltte meydana gelen değişiklikler karşısında neler yapılmalıdır?

İçerikleri

Hamilelik döneminde kadınların vücudunda salgılan hormonlar ve hormonların düzensiz olmasıyla alakalı farklı tepkisel durumlar gelişebilir. Hamilelikte cilt değişiklikleri de bunlardan biridir. Her anne adayında aynı durumlar gözlemlenmeyebilir, fakat genellikle görülen durumlar şöyle; ciltte yağlanma, cilt kuruluğu, karın çatlakları, kaşıntı gibi semptomlar gözlemlenebilir. Ayrıca bazı annelerin tüm vücudunda lekeler oluşabilir.

Hamilelikte Cilt Değişiklikleri
Hamilelikte Cilt Değişiklikleri

Hamilelikte Cilt Değişiklikleri Neler

Hamilelikte cilt değişiklikleri genel olarak şöyledir:

Çatlaklar: gerilme izleri, karın ve göğüs bölgesinde meydana gelen pembemsi ya da kırmızı rengine sahip çizgiler görülebilir.

 • Tedavi amaçlı; lekeleri gidermek için, E vitamini ve alfa hidroksi asitleri içeren losyonlar iyi gelebilir.

Malezya lekeleri: Gebelik maskesi ya da kloazma adları da verilebilir. Malezya maskesi doğrultusunda, cilt bölgesinde koyu lekeler görülür. Genellikle alın ve yanak bölümlerinde yoğun bir şekilde lekelenmeler görülebilir. Vücut genelinde, pigmentasyon artışından kaynaklanmaktadır.

 • Malezya lekelerinden korunmak için, güneşin tehlikeli olduğu saatlerde dışarda olmamaya dikkat edebilirsiniz. Ayrıca şapka gibi aksesuarlar ile güneş ile direk temastan kaçınabilirsiniz. Güneş kremini en az 15 faktörlü önerilir genellikle, fakat güneş kremleri yüksek oranda kimyasal içerdiği için sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından risk oluşturur. Bunun yerine doğal güneş koruyucular tercih edebilirsiniz.

Sivilce-Akne Lekeleri: Vücut genelinde, hamilelikten dolayı hormon artışı yükselir, ayrıca yağ bezlerinin de daha fazla yağ salgılamalarına neden olur. Bu nedenle sivilce, akne gibi sorunlar cilt bölgenizde çoğalabilir. Hamilelikte cilt değişiklikleri kapsamında, önceden cildinizde sivilce varsa da artış gözlemlenir.

 • Sivilce, akne gibi oluşumlara müsaade etmemek için, cildinizi düzenli bir şekilde derinlemesine temizlemelisiniz. Doğal maske tarifleri ile ev ortamında hazırlayabileceğiniz maske ve peelingler ile sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Hazır yağlı ve kimyasal içerikli kremler-nemlendiriciler kullanmak yerine, evlerinizde doğal besinler ile bitkisel yağlar ile nemlendirici yerine kullanabilirsiniz. Tabii ki sebze, meyve gibi ürünler ile doğal maskelere yönelmeniz sağlığınız açısından daha faydalıdır.

Varisli Damarlar: Hamilelik döneminde, bacak bölgesinde görülen mavimsi damarlara denilir. Varis damaların aslı sebebi; vücudunuz bebeğiniz için fazladan giden kan akışını telafi etmesinden kaynaklanır. Hamilelikte cilt değişiklikleri arasında yer alan varisli damarların; semptomlarından korunmak ve önlemek için çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz.

 • Uzun süre kesinlikle ayakta durmayın. Ayakta olduğunuz sürece, mutlaka hareket halinde olmalısınız. Kanın kalbinize geri gidişini kolaylaştırmak için, günlük yürüyüş yapmaya özen gösterin.
 • Oturduğunuzda mutlaka ayaklarınızı bir tabure ya da sandalyeye uzatın.
 • Uzun süre ayakta kalmak iyi olmadığı gibi, uzun süre oturmakta sakıncalıdır. Bu nedenle vücudunuzun düzenli ve aktif çalışması için, fazla oturmayın. Normal seyirde günlük hayatınızda aktif olmaya dikkat edin.
 • Destekli çoraplara yönelin.
 • Damalarınızın sağlıklı bir yapıya sahip olması ve daha esnek olması için; C vitamini ihtiyacınızı karşılayın.
 • Gün içinde en az yarım saat kadar, ayaklarınızı başınızdan yukarı bir bölümde tutu ve oturun. Böylelikle vücudunuzun normal kan akışını eşitlemiş olursunuz.
 • Yüksek oranda kilo vermemeye dikkat edin. Hamilelik döneminde, annenin ve bebeğin dengeli şekilde kiloya sahip olması gerekir. Ne fazla ne de olması gerektiğinden az olmalıdır. Bu nedenle kilo oranınızı, bebeğinize ve bedeninize göre belirleyin.

Örümcek Damarlar: Dışarı doğru dallanan şeklinde, minik ve kırmızımsı kan damarlarına denilir. Örümcek damaların artışı, kan akışının yoğunlaşmasından kaynaklanır. Annenin kan akışı, iki kişiye yetecek şekilde olması gerekir bu nedenle kan akışı da bu oranda yükselir. Yüz, boyun, üst göğüs ve kollarda görülür. Örümcek damarlar, kişiye herhangi bir rahatsızlık vermez. Hamilelikte cilt değişiklikleri doğrultusunda görülen örümcek damarlar; doğumdan sonra kendiliğinden geçer. Örümcek damarlar, Kafkas, Amerika, ve Afrika coğrafyasına ait kadınlarda görülür.

 • C vitamini açısından zengin beslenebilirsiniz. Ayrıca; bağdaş kurup oturmak, örümcek damarların azalmasında yardımcı olur. Örümcek damarlar, kalıtımsal da vücudunuza olabilir. Bunu önleyemezsiniz, fakat hamilelik döneminde oluşan izler sonra yok olur.

Kuru-Kaşıntılı Karın: hamilelik döneminde, bebeğin büyümesine eş olarak göbek büyür ve gerilir. Göbeğin gerilmesi ile cilt gerilir ve daha hassas olur. Bu duruma, bulantı, kusma, kaşıntı, iştahsızlık, yorgunluk, sarılık gibi durumlarda doktorunuza danışabilirsiniz. Karaciğerin işlevselliğiyle alakalı kolestaz hastalığı olabilir. Bu nedenle doktor kontrolü önemlidir.

 • Karın bölgenizdeki kuruluğu ve kaşıntıyı gidermek için, doğal bitkisel yağlar ile cildinizi besleyebilir ve nemlendirebilirsiniz. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, Shea yağı gibi bitkisel yağlar sağlıklı ve doğal içeriklidir.

Hamilelikte cilt değişiklikleri dahilinde ayrıca; hamilelik çizgisi ve çiller, kararmalar gibi semptomlarda görülebilir. Her biri ile alakalı doğal çözümlere başvurabilirsiniz.

Yazarı Takipte Kal!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz