Ana Sayfa Sağlık Cilt Beyazlatan Maskeler

Cilt Beyazlatan Maskeler

1
Cilt Beyazlatan Maskeler
Cilt Beyazlatan Maskeler

Cildimiz gün içinde, çevresel faktörlerden vb. etkenlerden dolayı kire ve toksinlere maruz kalır. Günlük cilt bakımızı yapmadığımız durumlarda, cilt gözeneklerimiz tıkanır ve zamanla cilt üzerinde ölü deriler oluşur. Ayrıca cilt renk tonu farklılaşır, belirli bölümlerde kararmalar görülür. Bu nedenle günlük cilt bakım rutinlerimizi yapmamız önemlidir. Ayrıca, hafta da bir ya da iki defa peeling ve maske uygulamaları uygulamamız gerekir. Böylece, cildimizi tür kir ve ölü derilerden arındırabiliriz. Ayrıca, leke, sivilce, akne vb. oluşumlarına da müsaade etme etmemiş oluruz. Renk tonunda kararmalar görüldüğü için, cilt beyazlatan maskeler ve parlak bir yüze sahip olmamızı sağlayan ev yapımı maskeler önem taşır. Böylelikle, doğal yöntemler ile cildimizi doğal bileşenlerle korumuş oluruz.

Evde Cilt Beyazlatan Maske Yapımı

 Yüz beyazlatan maskeler, evde bulunan doğal ürünler ile pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Alerjik vb. durumlarınızı göz önünde bulundurarak, ilgili maske tariflerini deneyebilirsiniz. Yüz beyazlatan maskeler genellikle; doğal meyvelerden, doğal organik bileşenli süt ürünlerinden, tahıllardan vb. sayısız doğal ürünlerden oluşmaktadır. Yoğurt, süt, limon, pirinç, pirinç unu, domates vb. şeklinde fazla oranda maske tarifleri bulunur. Yoğurt, limon vb. ürünler içerdiği antioksidan özellikleri ile cilt üzerindeki toksinlerden cildinizi arındırır. Ayrıca, içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde cildinizi besler ve doğal canlılığını sağlarlar.

Cilt Beyazlatıcı maske

Cilt beyazlatan maskeler ve tarifleri genel olarak şöyledir:

  • Domates Maskesi: Bir adet domatesin suyunu çıkartacak şekilde ezin ya da blender yardımıyla ezin veya meyve sıkacağı ile suyunu çıkartın. Benzeri yöntemler ile elde ettiğiniz domates suyunu, temizlenmiş ve kirden arınmış cildinize uygulayın. Yaklaşık beş on dakika arası cildinize bekletin. Cilt üzerindeki gerilmeyi ve hareketlenmeyi hissedeceksiniz. Ayrıca, cilt gözeneklerini sıkılaştırma maskesi olarak da kullanıldığını söyleyebiliriz.
  • Yoğurt Maskesi: Bir miktar ev yoğurdunu, küçük bir kaba alın. Fakat, yoğurt buzdolabında beklemiş ve soğuk olması gerekiyor. Daha sonra soğuk yoğurdu, krem kıvamına gelecek şekilde karıştırın, çırpın. Hazırladığınız krem halindeki soğuk yoğurdu, cildinize ve boyun bölgenize genel olarak uygulayabilirsiniz. Maskeyi cildinizde yaklaşık 5 dk. kadar bekletebilirsiniz. Ardından sonra soğuk su ile cildinizi yıkayabilirsiniz.
  • Yoğurt-Limon suyu, Yulaf unu Maskesi: Cilt beyazlatan maskeler arasında önemli bir maskedir. İki yemek kaşığı yoğurdu, birkaç damla taze sıkılmış limon suyunu karıştırın, üzerine bir tatlı kaşığı yulaf ununu ekleyebilirsiniz. Daha sonra malzemeleri güzelce karıştırın. Hazır maskeyi, temiz cildinize uygulayabilirsiniz. Cilt üzerindeki maskeyi, yaklaşık yarım saat kadar bekletebilirsiniz. Düzenli uyguladığınız takdirde sağlıklı sonuçlar alırsınız. Bu nedenle haftada iki günde bir uygulamanızda bir sakınca yoktur.
  • Pirinç Unu-Süt Maskesi: İki yemek kaşığı pirinç ununun üzerine, krema kıvamına gelecek şekilde süt ekleyin. Daha sonra karışımı, kıvamına gelene kadar bir süre karıştın. Hazırladığınız maskeyi, temiz cildinize uygulayabilirsiniz. Maskeyi, yarım saat kadar cildinizde beklettikten sonra, ardından ılık su ile yıkayabilirsiniz. Maskeyi, haftada en az 2 defa uygulayabilirsiniz.
  • Cilt beyazlatan Maskeler arasında yer alan özel maske 1 adım: Bir çay kaşığı şeker, 3 yemek kaşığı kadar portakal suyu, bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı bal. Hazırlanışı: Şeker ile portakal suyunu bir kap içinde karıştırın. Ardından üzerine zeytinyağını ekleyebilirsiniz. Karıştırdıktan sonra, balı da ekleyerek karışımı güzel bir şekilde yedirerek karıştırın. Hazırladığınız maskeyi temiz cildinize, iki dakika kadar masaj yaparak uygulayın. İlgili maske; ölü derileri cildinizden atmak için, doğal bir serum özelliğindedir. Haftada en az iki defa uygulayabilirsiniz. Cildinizdeki ölü derileri attıktan sonra, ikinci adımdaki serumu uygulayabilirsiniz.
  • Pirinç unu- Karbonat- Portakal Suyu Maskesi, 2. adım: 2 çay kaşığı pirinç unu, çeyrek çay kaşığı kadar karbonat, 6 yemek kaşığı portakal suyu ( taze sıkılmış). Malzemeleri bir kabın içerisinde alın ve hepsini karıştırın. Daha sonra temiz cildinize, cilt beyazlatan serumu uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika kadar bekletebilirsiniz. En son iki dakika kadar masaj yaparak cildinizi ovun ve sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Beyazlatan maskeleri, sadece yüzünüze değil, beyazlamasını istediğiniz vücudunuzun genel herhangi bir bölümüne uygulayabilirsiniz.
Cilt Beyazlatma

Evde Maske Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt beyazlatan maskeler doğrultusunda uyguladığınız her maskeyi ve genel olarak kullandığınız her türlü maske ve serum ürünlerini; temiz ve arınmış bir cilt üzerine uygulayın. Ayrıca, düzenli bir şekilde uygulamanızda önemlidir. Haftada en az iki defa uyguladığınız takdirde, kalıcı ve gözle görülebilir derecede kaliteli sonuçlar alabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz